Tarihi Han Butik Otel Oluyor

  • 0 Yanıt
  • 156 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

  • Admin
  • ****
  • 1782
  • +32/-1
    • Mesajı Paylaş
    • Medeniyet Mühendisleri
Tarihi Han Butik Otel Oluyor
« : 15 Ekim 2016, 20:51:41 »
Bolu’daki tarihi Taşhan’ın restore edilerek butik otel ve restoran olarak kullanılacağı öğrenildi.
DHA’nın haberine göre, Bolu’da 1750 yılında inşa edilen tarihi Aşağı Taşhan’da başlatılan restorasyon çalışmasında, binanın tarihi dokusu üzerine sıva ve boya yapıldığı, üzerine de sonradan betonarme kat çıkıldığı ortaya çıktı.Bolu Belediyesi, Büyükcami Mahallesi’nde 600 yıllık tarihi Yıldırım Beyazıt Cami’nin yanında uzun süredir atıl durumda olan Aşağı Taşhan’ın orijinal yapısında restore edilmesi için proje hazırladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan alınan izinlerin ardından 266 yıllık taşhanın restorasyonuna başlandı. Restore çalışmasında, Osmanlı’nın son döneminden kalan ve kesme taştan yapılan tarihi binanın iç kısımlarındaki duvarlarına sonradan sıva yapılıp boyandığı ortaya çıktı. Taş binaya sonradan betonarme kat çıkıldığı da belirlendi.

Sıva Sökülüyor

Restore çalışması kapsamında taş duvarların üzerindeki sıvanın ve boyanın söküm işlemi sürerken, ardından sonradan eklenen kat ile aradaki duvar yıkılarak tarihi Taşhan’ın avlusu ortaya çıkartılıp üstü açık şekilde aslına uygun hale getirilecek. Yaklaşık 1 yıl sürmesi planlanan restorasyon çalışmasının tamamlanmasıyla, alt katında 11, üst katında 18 olmak üzere 29 odanın yer aldığı Aşağı Taşhan, restoran ve butik otel şeklinde ihale yoluyla hizmete sunulacak.

Projenin ikinci ayağında ise Aşağı Taşhan’ın bitişiğinde 1804 yılında aynı şekilde yapılan ve çanta, dini kitaplar, hediyelik eşya ürünlerinin satıldığı iş yerlerinin olduğu Yukarı Taşhan da restore edilecek.

Başkan: Turizm Mekanı Haline Getireceğiz

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, tarihi mekanları onararak geleceğe taşımak istediklerini söyledi. Bolu’nun aşçılar diyarı olmasına rağmen insanları sadece yemek yeme için kente getiremediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Bolu’ya Ankara’dan kimse yemek yemeye gelmiyor. Biz burada yemeğe gelinebilecek bir mekanizma oluşturabilir miyiz? Böyle bir konsepti yakalamakta zorlanıyoruz. Eğer Diyarbakır’a giderseniz böyle bir taş binayı, tarihi yapıyı lokanta ve kafeterya gibi değerlendirmişler. Giden herkesi orada ağırlamaya çalışıyorlar. Eğer iyi bir işletmeci bulabilirsek, burayı da Diyarbakır’daki taş binanın konseptine sokup Bolu’nun hizmetine sunacağız” dedi.

Aşağı ve Yukarı Taşhan’ı birleştirip bu bölgeyi turizm mekanı haline getireceklerini belirten Başkan Yılmaz, “Arasta Çarşısı projesini burayla birleştireceğiz. Bu proje şu an Anıtlar Kurulu’nda devam ediyor. Eğer Anıtlar Kurulu ile yaptığımız görüşmelerde orayı da neticelendirebilirsek, orayı komple restore edip büyük camimiz ile yaşanılabilir bir turizm mekanı haline getirmeyi planlıyoruz. Yukarı Taşhan’daki esnafı ya bu konsept içerisinde değerlendireceğiz ya da bu esnafın buradaki şartlardan daha avantajlı bir mekana taşınmasını sağlamaya çalışacağız” dedi.

Linkback: https://www.medeniyetmuhendisleri.com/guncel-haberler-ve-tartisma-bolumu/tarihi-han-butik-otel-oluyor-t2654.0.html
Linklerin Gorulmesine Izin Verilmiyor. Uye Ol ya da Giris Yap

Etiketler: tarihi han butik otel oluyor 

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter