Radye temelin bağ kirişle bağlanması

Başlatan hakan.yildizForumun Proje Havuzu

Yanıt: 4
Gösterim: 4167
Son İleti 25 Kasım 2014, 12:08:56
Gönderen: hakan.yildiz
Sap2000 ile radye temelin analizi örneği

Başlatan MAPELForumun Sap2000

Yanıt: 0
Gösterim: 5498
Son İleti 02 Mayıs 2014, 16:13:50
Gönderen: MAPEL
Sta4cad ile kazıklı radye çözümü

Başlatan zynpatmcForumun Sta4CAD

Yanıt: 4
Gösterim: 3963
Son İleti 06 Şubat 2017, 13:28:19
Gönderen: zynpatmc

RADYE TEMEL FAZLA EK DONATI

engineerking · 7409

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
: 07 Nisan 2019, 22:27:36
Arkadaşlar merhabalar lisansli v14.1 kullanıyorum.2 katlı yapıda 65 70 cm kalınlıkta radye temel Q16/15 donatı istiyor ve çoğu yerde 18 lik 20 lik ek donatı atıyor.
buna benzer bir sıkıntı yaşayan var mı temel saçma sapan sonuçlar veriyor.

Çevrimdışı harunarslan

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 08 Nisan 2019, 09:33:38
Aynı durumu bende yaşadım 90 cm lik bir temelde fi 20/15 donatı atmama rağmen fi 25/6-7 arayla ilaveler çıkıyor. Ama bende durum genelde perdelerde oluyor. Bu konuyu Sta ile görüştüm. Bu durumun normal olduğunu TBDY 2018 de perdelerde temele aktarılan yüklerin değil de perdelerinin kapasitesinin karşılanması gerektiği için ilaveler bu şekilde çıkabiliyormuş. Ama imalat aşaması nasıl olur bilmiyorum.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #2 : 08 Nisan 2019, 11:53:55
Merhabalar,

Harun Bey söylemek istediğinizi tam olarak anlayamadım.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı harunarslan

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 08 Nisan 2019, 12:07:36
Merhaba Osman Bey;
Demek istediğim perdeden temele aktarılan kuvvetlerde perdede oluşan devrilme moment değeri değilde perdenin kapasitesini karşılayacak şekilde temelde donatı alanı belirleniyor dediler. TBDY 2018 4.10.3 kısmını  incelediğimde tam olarak bu anlamı çıkaramadım. Sadece 4.10.3.1 a maddesinde benzer bir açıklama var.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 08 Nisan 2019, 21:00:16
2 gündür sta ekibiyle gün boyu baglantidayim,ayni cevaplari aldim ve tatmin edici cevaplar degil, dediginiz gibi perdelerde ve temelde asiri donatilar cikiyor, D dayanim fazlaligi katsayisini 1 e dusurmem onerildi.arkadaslar D sayisiyla oynamamiz pek mumkun degil kafamiza gore alamayiz,simdi boyle bir durumda da temele 26 lik ek donati koyacak halimiz de yok,sabahleyin ulasabilirsem serdar bey i arayacagim,allah askina 3 katlu bina da kolon yerlesimi gayet normal acikliklar max 5.5 m olan bi4 binada 70 80 cm radye temel kalinligi ne demek yahu,bunun tek sorumlusu yonetmelik olamaz,ide kullanan arkadaslar benzer durumlari yasiyorlar mi bilmiyoeum ama omrumden omur gitti 1 haftadir,musteriler bekliyor zaten piyasa kotu isler bozuk,bir de bunynla ugrasiyoruz nasil fozecegiz bilmiyorum,

Hic bir yonetmelik 3 katli binada temelde 26 lik demir attiracak kadar agir degildir diye zannediyorym.o zaman kayaya yapalim binalari burda kesinlikle bir sacmalik var bir yanlislik var,lutfen bizden bilgili arkadaslarimiz bizi aydinlatsin

Çevrimdışı harunarslan

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 09 Nisan 2019, 07:47:35
Bahsettiğiniz sorunları aynı şekilde bende yaşıyorum. Genelde kamu yapıları yaptığımız için temel kalınlığını çok büyük problem etmeseler de ilave donatı çapı ve sıklığı ile ilgili ciddi bir sorun. İmalatta uygulanacak türden değil. Radye temelde sonlu eleman çözümlerinde bile sorun var çözüm sayfasında taşıma gücü yeterli görünürken raporu alıp incelediğinizde bazı noktaların yetersiz çıktığını gördüm. Eğer konu ile ilgili bilgi edinirseniz bizimle de paylaşır mısınız ?

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #6 : 09 Nisan 2019, 09:04:32
Bahsettiğiniz sorunları aynı şekilde bende yaşıyorum. Genelde kamu yapıları yaptığımız için temel kalınlığını çok büyük problem etmeseler de ilave donatı çapı ve sıklığı ile ilgili ciddi bir sorun. İmalatta uygulanacak türden değil. Radye temelde sonlu eleman çözümlerinde bile sorun var çözüm sayfasında taşıma gücü yeterli görünürken raporu alıp incelediğinizde bazı noktaların yetersiz çıktığını gördüm. Eğer konu ile ilgili bilgi edinirseniz bizimle de paylaşır mısınız ?

tabiki paylaşırım harun bey,ben de özel sektördeyim kendi firmam var,müşterileri sallıyorum kaç gündür,bir sonuca da ulaşamadım doğru dürüst.kademeli yapıda  (bir tarafı 3  kat, bir tarafı 2 kat) 2 katlı olan tarafta 60 cm radye temele Q20 ek donatı atıyor düşünün.Ömrümden ömür gitti ne yapacam bilmyorum.inşallah bi çözüme ulaşırım,ulaşırsam bilgi paylaşımı da yapacağım

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Yanıtla #7 : 09 Nisan 2019, 13:37:36
2 gündür sta ekibiyle gün boyu baglantidayim,ayni cevaplari aldim ve tatmin edici cevaplar degil, dediginiz gibi perdelerde ve temelde asiri donatilar cikiyor, D dayanim fazlaligi katsayisini 1 e dusurmem onerildi.arkadaslar D sayisiyla oynamamiz pek mumkun degil kafamiza gore alamayiz,simdi boyle bir durumda da temele 26 lik ek donati koyacak halimiz de yok,sabahleyin ulasabilirsem serdar bey i arayacagim,allah askina 3 katlu bina da kolon yerlesimi gayet normal acikliklar max 5.5 m olan bi4 binada 70 80 cm radye temel kalinligi ne demek yahu,bunun tek sorumlusu yonetmelik olamaz,ide kullanan arkadaslar benzer durumlari yasiyorlar mi bilmiyoeum ama omrumden omur gitti 1 haftadir,musteriler bekliyor zaten piyasa kotu isler bozuk,bir de bunynla ugrasiyoruz nasil fozecegiz bilmiyorum,

Hic bir yonetmelik 3 katli binada temelde 26 lik demir attiracak kadar agir degildir diye zannediyorym.o zaman kayaya yapalim binalari burda kesinlikle bir sacmalik var bir yanlislik var,lutfen bizden bilgili arkadaslarimiz bizi aydinlatsin

merhaba porjenizi paylaşırsanız idecad ile çözer tartışırız.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #8 : 12 Nisan 2019, 15:55:49
merhaba millet

merhaba porjenizi paylaşırsanız idecad ile çözer tartışırız.

merhabalar sta data dosyasını göndersem okuyabilirmsiniz?yoksa çizimden mi bahsediyorsunuz ?

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #9 : 12 Nisan 2019, 16:08:23

harun bey merhaba,doğru düzgün bir çözüme ulaştığımız söylenemez,şöyle bir yöntemden bahsetti geçen gün sta teknik servisten onur bey.dosyayı kopyaladıktan sonra D,dayanım fazlalığı katsayısnı 1,5 ya da 1 yapıp (azaltıp) kaydettikten sonra radye analizine geçilmesi ile alakalı.bina analiz sayfasında D katyası 2,5 ya da 3 (analizine göre kaç alındıysa) o şekilde gözüküyor.fakat aslında  radye analiz aşamasına geçildiğinde daha düşük bir D katsayısı uygulanmış oluyor. daha önce de direk D katysayısının azaltılıp alınması önerilmişti ama itiraz ettim.bu çözüm de bir şeye benzemiyor bence.

az önce teknik servisi bir daha aradım.serdar amasralı çıktı direk,adama ne sorsak sinirli sinirli cevap veriyor.GÖRDÜĞÜMÜZ TAVIR HİÇ YAKIŞMIYOR.YANİ BİZ UCUZA PROGRAM VERİYORUZ DA BU KADAR TEKNİK DESTEK OLUR KAFASI MI YAŞIYOLAR ANLAMIYORUM.BEN STA LISANSI ALIRKEN IDECAD LE AŞAĞI YUKARI FİYATLARI AYNIYDI.FAKAT DEPREM YÖNETMELİGİNE GEÇİŞTE IDECAD IN DAHA YUKSEK BİR UCRET TALEP ETTIGINI BİLİYORUM.

ARKADAŞLAR BEN STA LISANSI ALDIGIM ZAMANLARDA COK AMATORDUM GÜNDEN GÜNE GELİŞTİRDİK KENDİMİZİ AMA ŞU ALDIGIM CEVAPLARA GÖRE BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIGI YASIYORUM.IDE STATIK KULLANAN ARKADASLAR BÖYLE ŞEYLER YASIYORLAR MI? YA DA ŞÖYLE SORAYIM YENİ YÖNETMELİKLE ALAKALI UYUM SURECİNİ NASIL GEÇİRDİLER. YA DA GEÇİRİYORLAR?

Çevrimdışı harunarslan

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #10 : 13 Nisan 2019, 08:57:11

harun bey merhaba,doğru düzgün bir çözüme ulaştığımız söylenemez,şöyle bir yöntemden bahsetti geçen gün sta teknik servisten onur bey.dosyayı kopyaladıktan sonra D,dayanım fazlalığı katsayısnı 1,5 ya da 1 yapıp (azaltıp) kaydettikten sonra radye analizine geçilmesi ile alakalı.bina analiz sayfasında D katyası 2,5 ya da 3 (analizine göre kaç alındıysa) o şekilde gözüküyor.fakat aslında  radye analiz aşamasına geçildiğinde daha düşük bir D katsayısı uygulanmış oluyor. daha önce de direk D katysayısının azaltılıp alınması önerilmişti ama itiraz ettim.bu çözüm de bir şeye benzemiyor bence.

az önce teknik servisi bir daha aradım.serdar amasralı çıktı direk,adama ne sorsak sinirli sinirli cevap veriyor.GÖRDÜĞÜMÜZ TAVIR HİÇ YAKIŞMIYOR.YANİ BİZ UCUZA PROGRAM VERİYORUZ DA BU KADAR TEKNİK DESTEK OLUR KAFASI MI YAŞIYOLAR ANLAMIYORUM.BEN STA LISANSI ALIRKEN IDECAD LE AŞAĞI YUKARI FİYATLARI AYNIYDI.FAKAT DEPREM YÖNETMELİGİNE GEÇİŞTE IDECAD IN DAHA YUKSEK BİR UCRET TALEP ETTIGINI BİLİYORUM.

ARKADAŞLAR BEN STA LISANSI ALDIGIM ZAMANLARDA COK AMATORDUM GÜNDEN GÜNE GELİŞTİRDİK KENDİMİZİ AMA ŞU ALDIGIM CEVAPLARA GÖRE BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIGI YASIYORUM.IDE STATIK KULLANAN ARKADASLAR BÖYLE ŞEYLER YASIYORLAR MI? YA DA ŞÖYLE SORAYIM YENİ YÖNETMELİKLE ALAKALI UYUM SURECİNİ NASIL GEÇİRDİLER. YA DA GEÇİRİYORLAR?

Sizinde bahsettiğiniz gibi yeni yönetmeliğe dair birçok konu için bende aradım. Ama birçoğu çözüme kavuşturulmadı. Bazıları için zaten doğru olanın kendi yaptıklarının olduğunu, herhangi bir hocadan ya da yönetmelik komisyonundan birine soruldu mu diye sorduğumda ise hayır bizim görüşümüz bu şekilde deniyor ve konuyu kapatıyorlar. Serdar bey konusunda da haklısınız tavrı sert tartışmaya açık biri değil. O yüzden genelde Onur beyle görüşmeye çalışıyorum. Anladığım kadarıyla Sta4cad yönetmeliğe uyumda diğerlerine göre sınıfta kaldı. Eskisi kadar ilgilenmiyorlar gibi. Probina ya da idecad kullananlara benzer sorunları olan var mı dediğimde bu kadar problemle karşılaşmıyorlarmış