Mitsubishi Klima Yetkili Satış ve Servis Merkezi - Mitsubishi Heavy Industries

Başlatan Pelin KaraForumun Serbest Kürsü

Yanıt: 0
Gösterim: 1559
Son İleti 04 Nisan 2017, 14:09:40
Gönderen: Pelin Kara
Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi - Mega Yapılar - National Geographic

Başlatan ahmetForumun Antik-Mega Yapilar Belgeselleri

Yanıt: 0
Gösterim: 4039
Son İleti 18 Ocak 2015, 17:52:27
Gönderen: ahmet
Mitsubishi Klima Türkiye Yetkili Satış ve Servis Merkezi

Başlatan silacalForumun Serbest Kürsü

Yanıt: 2
Gösterim: 1930
Son İleti 19 Nisan 2017, 12:22:26
Gönderen: Medeniyet Mühendisi

Merkezi çaprazların bağlandığı kolonlarda kesit kurtarmama sorunu

zickowe · 3510

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zickowe

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Herkese iyi akşamlar,

Süneklik düzeyi yüksek merkezi çelik çaprazlı 7 katlı bir yapı modelledim. Modelde AISC360-10 a göre "steel design" yaptığımda zemin katın dış kolonlarında (çaprazların bağlı olduğu kolonlarda) d/c oranı 1.3 civarında çıkıyor.  HE450B olan kolon kesitlerini HE650B ye çıkarana kadar bir kaç farklı kesit denememe rağmen bu oran 1'in altına düşmedi. Deprem yönetmeliğinde çaprazların eksenel kuvvetini kolonlara aktardığı için o kolonlara gelen deprem kuvvetinin yükü arttıran bir katsayıyla çarpılması gerektiği ile ilgili bir madde vardı. Acaba sorun bununla mı ilgili ? nasıl çözebilirim ? Şimdiden teşekkür ederim.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Bu şekilde çok katlı bir bina yapıyorsanız
1) ilk önce yapmanız gereken tüm kolonlar katlarda bölünecek. Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla siz sadece 2 yerde bölmüşsünüz.
2) Kolonların K faktör katsayılarını kontrol edin büyük bir ihtimal SAP2000 farklı hesaplamış olabilir.
3) Her kat için rijit diyafram oluşturun
4) AISC360-10 a göre değil LERD93 e göre çözün hareketli yükünüz sabit yüklerden 3 kat ve daha büyük ise ASD89 design codunu seçin tabiki bu iki design kodlarının kombinasyonları farklı ona dikkat edin

sorun çözülmüş olacaktır.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2018, 21:59:56 Gönderen: Emrah Türkseven »

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı zickowe

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
-Kolonlar her katta bölünmüş zaten renklendirmeyi kesit tipine göre yaptığım için öyle gözüko resimde

-Döşemeleri de zaten  rijit diyafram olarak tanımladım.

K faktörlerini yanal ötelemesi önlenmiş olduğu için 1 alıyor yönetmelikte de aynı sekilde belirtilmiş.

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
çubuk model de 2 parça gözüküyor bir de K faktör bu sizin yapıda daha az çıkması lazım sanırım

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Ankastre bağlayıp bir de öyle deneyin. Analiz opsiyonlarından 3d frame seçilirken tüm bağlantıları pin ya da mesneti pin yaptığımız ve fix yaptığımız durumu karşılaştırabilirsiniz.

Çevrimdışı zickowe

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Sadece zemin kolonları değil 1. Katın kolonları da kurtarmıyor. O yüzden iki parça gözüküyo yazmayı unutmuşum. Ankastre yapınca da değişmiyo k faktörünü manuel değiştirdiğimde de bişi değişmiyor sorun nerde anlayamadım. Orta kolonlarda sorun yok ancak çaprazların baglandığı dış kolonlar sıkıntılı .

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Failed stress/capacity check dedigine göre sorun stabilite sorunu olmayabilir (programi bilmiyorum bu arada), yani k degeri burkulma boyu ise degistirmeniz bir ise yaramaz. Ayrica kesite gelen kuvvetleri incelediniz mi? Hangi kuvvet yüzünden bu sinir asiliyor? Bu sorunun cevabina göre cözüm de degisir. Büyük kesitler kurtarmiyorsa daha fazla kolon atayarak sorunu cözmeye calisabilirsiniz.

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
bmaj bmin ndmax sorunlarından hangisi en büyük peki?

Çevrimdışı zickowe

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
sınırın aşıldığı yükleme 0,9G-EYn-0,3EX

Ex: x yönündeki deprem yüklemesi
Eyn: y yönündeki -0,05 lik eksantirisiteli deprem yükü

Kesitle ilgili detaylar resimdeki gibidir

« Son Düzenleme: 27 Haziran 2018, 09:21:46 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı zickowe

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Arkadaşlar sorunu buldum. Bu çaprazların etki ettiği kolonlara yönetmeliğin bir maddesi gereğ "Special Sismic Load Combination" yani  arttırılmış deprem yükü uygulanıyor.  Aşağıda resmini verdim.

SAP2000de de "Steel Frame Design Preferences" sekmesinde "Owerwrite" kısmınadn "Ignore Special sismic loads" seçeneğini "Yes" yaptığımda kesitler kurtarıyor. Acaba bunu yapmamın bir sıkıntısı olur mu? Bu konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar