Etabs (SAP2000), İdecad ve Sta4CAD'in farklarının anlatıldığı video serisi

Başlatan ce.mesutergulForumun Sap2000

Yanıt: 0
Gösterim: 3184
Son İleti 10 Aralık 2018, 11:12:27
Gönderen: ce.mesutergul
STA4CAD Programı

Başlatan oflu6141Forumun Yardim Bolumu

Yanıt: 7
Gösterim: 7404
Son İleti 25 Şubat 2015, 18:50:58
Gönderen: erhanbaytak
STA4CAD YIĞMA YAPI

Başlatan kenpaciForumun Sta4CAD

Yanıt: 8
Gösterim: 3886
Son İleti 16 Haziran 2022, 11:29:24
Gönderen: MUSTAFA BİÇER

STA4CAD ÇİFT ETRİYE

engineerking · 5100

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
: 17 Kasım 2017, 17:20:46
Arkadaşlar merhabalar bir sorum var.Tecrubeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Çift etriyeli kirişler var projemde

,kiriş detaylarını cıktı aldıgımda su duruma tanık oldum
açıklık kirişlerinde donatılar şu şekilde gördüğünüz üzere etriyeler ayrı ayrı tam sarmalama yapamıyor.

bunları elle düzeltip şu hale getirirsek yapısal olarak hata yapmış olur muyuz?bu durumda çift etriye ayrı ayrı donatıları sarıyor fakat bu sefer donatılar arası mesafeler aynı olmuyor haliyle

ek olarak programda kiriş birleşim yeri için verilen kesitte ek donatıların yerleşimi şu şekilde.fakat bu durumda ek donatılar da kiriş boyunca uzanmayacağı için,etriyelerin sarması açısından
bu yerleşimde sizce bir sıkıntı yok mu ?

İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2017, 11:10:02 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 18 Kasım 2017, 19:09:20
EKran görüntüsü fotoğrafınıza baktığım zaman en büyük bana göre hatanız iki kiriş birleşim yerinde 4Q20 ilave 5Q12 üst donatı 5Q16 alt donatı vardı. Üst donatıyı Q16 olarak ayarlayıp ilave 4Q20 donatıyı da azaltarak Q16 haline çevirin ki tek tip donatı kullanmayı seçin yoksa bu şekilde 3 çeşit inşaat çeliği çeşidiniz var uygulanması zor değil ama çok karışık olur.
Aldığınız kesit ilave donatıların oradaki kesşt sanırım çğnkü 5Q12 donatıyla 4Q20 donatı üst üste çakışmadığı için olmuş.
Bir daha kontrol edin.

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #2 : 16 Ocak 2018, 15:28:43
Sayın engineerking,
Kolonlarda kullanılan etriyelerin amacı gelen kesme kuvvetini karşılamak ve dikey yöndeki donatıları bir arada tutarak eksenel yük altında dış kabuğun yani net beton örtüsünün dışa atmamasını sağlamak. Programın hangi çizimi verdiğini anlamadım fakat sizin yapmanız gerek düşey donatıları etriyeler ile bağlamak eğer etriyeler yeterli gelmiyorsa fazla etriye atmak istemiyorsanız diğer donatıları çiroz ile sabitlemeniz yapı açısından en iyisi olacaktır. Ayrıca Emrah Bey'in dediklerinede dikkat etmenizi öneririm çok önemli bir konuya değindi. Şantiye ortamı projeden farklı olmaktadır.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap