Medeniyet Mühendisleri

Haberler:

  • Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
    Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Hibrid motorlar

engineer · 2355

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineer

  • Proje Timi
  • Azimli
  • *****
    • İleti: 87
    • +3/-0
: 17 Mayıs 2015, 14:41:58
Hibrid motorlar

HYBRID MOTOR TEKNOLOJILERI VE HYBRID MOTORLU ARAÇLAR ARASINDA KIYASLAMA

Hybrid nedir?

alternatif enerji ile çalışan araç yaratma amacıyla 1997 yılında seri üretime başlanan birinci nesil hibridlerde bulunan elektrik motoru, benzinli motorun devrinin düştüğü noktada devreye girerek yakıt tüketimini azaltıyor. Sistem sayesinde, özellikle sıkışık trafikte tüketilen yakıt ve egzoz gazları sıfırlanıyor.

Daha sonra geliştirilen Hybrid teknolojilerinde ise güçlendirilen akım sayesinde, elektrik motorunun daha yüksek devirlerde de devreye girerek yakıt tüketimini yüzde 30’lara varan oranda aşağıya çekmesi sağlandı. Bunun yanı sıra bazı üretici firmalar benzinli hibridlerin yanı sıra, dizel hibridler üzerine de çalışmayla başladı. Bu teknoloji henüz yaygınlaşmasa da örneğin Toyota firmasının geliştirdiği dizel Hybrid motorlara sahip bazı araçların Japonya’da satışına başlandı. Hybrid motorlar yakıt tüketimi ve çevreci özelliklerinin yanı sıra, yüksek performansları ile de dikkat çekiyor. 1.6 litrelik Hybrid bir motorun kullanıldığı araçlardan sağlanan performans, 1.7 litrelik benzinli bir motora yakın seviyelerde.

Elektrik + Benzin = Hybrid

25 Mart 2005 itibariyle benzin pompa fiyatı 2,49YTL, belki siz bu yazı okuduğunuz zaman 2,50'yi geçecektir. Peki dünya nereye gidiyor. Benzin fiyatları bizi evde oturmaya mı sürükleyecek? Hybrid teknolojisi yakın gelecekte bütün dünyayı saracak ve gelecekte daha ucuza daha fazla kilometre yapacağız.
Ilk etapta hybrid teknoloji nedir kısaca onu bir öğrenelim; Hybrid araçlar elektrik ve benzinli motorları beraber kullanır, böylece normal benzinli bir araçtan çok daha ekonomiktir.1997 yılında ilk Hybrid araç Toyota Prius satışa çıktı ve o yıl 18.000 adet sattı. Şu an halen sayışta Honda'nın üç modeli Accord, Civic ve "Be cool" filmindeki Insight modeli galerilerde bulunuyor. Ford Escape, SUV modeli ayrıca bir başka Hybrid araç olarak tüketicilere sunulmuş durumda.Toyota Pirus'un motoru aracı çalıştırdığınızda ve hızınız 25 km/s kadar hızlandırdığınızda hiç benzin harcamıyor. Hızınız artmaya başladığı zaman ise, benzinli motor devreye giriyor ve aracınız hem elektrik hem de benzinli motor sayesinde ilerliyor. Aracınız belli bir hıza ulaştığı ve her iki motor tarafından desteklendiğinde eğer frene basarsanız buradan kaybedeceğiniz enerji fazlası elektrik motorlarının şarj olmasını sağlıyor. Bu da arabanızı cep telefonu gibi şarja koymaktan kurtarıyor sizi. Pirus'u diğer bir Toyota ile karşılaştırmak gerekirse, Pirus'un ulaştığı hızlanma değerleri standart bir araçtan farklı değil. 0-100 km 11 saniyenin altında ulaşılıyor.Toyota Corolla 1.6 otomatik vites bir otomobilde bu değer ise 11.8 saniyedir. Pirus ulaşa bileceği en son hız 170 km/h'dır. Corolla da ise bu değer,175 km/h'dir. Asıl fark ise toplam benzin sarfiyatı bölümünde ortaya çıkıyor. Pirus'un 100 km 4.5L yakarken Corolla'da bu değer ortalama 7.9 dur. Tabii şehir içinde kullandığınızı düşürsek bu değer 10.6'ya çıkıyor. Pirus da ise şehir içi değer 5.1'e çıkıyor.Çevre kirliliğine karşı düşük emisyonlu araçların teşvik edildiği günümüzde bu bakımdan da Pirus'un avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden de 2005 yılında yılın otomobili seçilen Pirus bu unvanı fazlası ile hak ediyor.Toyota yetkilileri ile konuştuğumuzda ise Türkiye'ye bu aracın ne zaman geleceğini kendilerinin de bilmediğini söylediler.

"Önemliysen beklerler" (Be Cool filminden) Bunun yanında Pirus kadar aktif satışta olmasa da, Honda Insight bir başka hybrid araç. Honda Insight, 2 kişilik bir otomobil olarak tasarlanmış. 100 kilometrede 3.4 litre benzin tüketen otomobil, bir başka deyişle 1 litre benzinle 29 kilometre yol kat edebiliyor. Düşük yakıt tüketme özelliğini küçük hacimli motoruna olduğu kadar son derece aerodinamik yapısına ve karoserinde kullanılan hafif parçalara da borçlu olan Insight'da 1 litre hacimli bir IMA (Entegre Motor Destek Sistemi) motor görev yapıyor. Şehir içi kullanımında oldukça ekonomik olan motor, akselerasyon için daha fazla güce ihtiyaç duyulduğunda, sistemde bulunan elektrikli motoru devreye sokuyor. Bu sistemle otomobilin gücü Entegre Motor Destek Sistemi sayesinde motorun gücü 68 HP'den 76 HP'ye, torku da 4800 d/d'da 91 NM'den 1500 d/d' da 113 NM'ye yükseliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 12 saniyede gerçekleştiren Insight'ın maksimum hızıysa 180 km/s. Ayrıca otomobilde yer verilen bir sistem sayesinde otomobil, durduğu zaman motor otomatik olarak stop ediyor, gaza veya debriyaja basıldığındaysa tekrar otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Bu sisteme yer verilmesinin amacı yakıt ekonomisini arttırmak ve egzozdan çıkan zararlı gaz miktarını minimuma indirmek. Honda, Insight'ın ağırlığını hafifletmek için son yıllarda sıkça karşılaşılan bir metot olan ağırlıklı alüminyum kullanımına gitmiş. Geri dönüşümlü bir malzeme olan alüminyum, otomobilin ağırlığının 820 kiloya kadar inmesine olanak tanımış. Bunlar dışında gelecekte bu tip araçları daha fazla yollarda göreceğiz. Chevrolet, Dodge, Lexus, Nissan ve Toyota 2007'ye kadar bir çok hybrid modelini piyasaya sunacaklarını açıkladılar.

Evet gelecekte bu araçları daha fazla yollarda göreceğiz. Tamam bu araçlar çok az benzin yakıyor ve çevreye duyarlı ama ben mi çok negatifim her şeyi eleştirmeye çalışıyorum, yoksa bu araçların dış dizaynı size de kötü geldi mi? Belki de bu araçları bilerek kötü yapıyorlar. Daha sonra dış tasarımını değiştirip, bir de onu mu satacaklar, yoksa dış dizaynı aceleye mi geldi?

Yarış Otomobillerinde Hybrid

Japon üretici Mitsubishi, deneme amaçlı ürettiği ve testlerini sürdürdüğü elektrikli Lancer Evolution MIEV'i, yarışlarda deneme kararı aldı. Japonya'da Shikoku adasında düzenlenen yarışa katılan ralli aracı, yeni teknolojili elektrikli araçların öncülerinden biri olarak lanse ediliyor.

Yeni geliştirilen ve her bir tekerlekte bağımsız birer motoru bulunan Lancer Evolution MIEV, lityum-ion akü sistemi kullanıyor. 2010 yılında benzer teknolojileri taşıyan araçları piyasaya çıkartmak istediğini bildiren Mitsubishi, bu yarış aracında kullanılan teknolojinin, tekerlek içine yerleştirilmiş motorlardan oluştuğunu söylüyor. Söz konusu teknolojinin pek çok avantajı beraberinde getirdiğini belirten firma yetkilileri, bunlar arasında hızlanma, daha fazla güç elde edilmesi, daha etkin frenleme gibi unsurları sayıyorlar.

180 km/s hız yapabilen araç, 250 kilometre menzile sahip. Aracın elektrik motorları sayesinde aldığı tork ise, 518 newtonmetre. Ki bu değer, neredeyse sekiz ya da daha fazla silindir adedine sahip otomobillerin torkuna yani motor çekiş gücüne eşit..

Hybrid Araçlar

Açıklamaya göre, Hybrid elektrikli araçların, tüm dünyada 2030 yılı itibariyle yeni araç taleplerinin yüzde 50'lik bir bölümünü karşılaması bekleniyor. Getz Hybrid' in tüketimi, içten yanmalı motora sahip olan Getz' e göre yüzde 50 daha az ve 18 kilometrede sadece 1 litrelik tüketimi bulunuyor. Hybrid sistemde benzinli motor, bataryadaki enerjiyi kullanarak elektrikli motor tarafından çalıştırılıyor. Ancak aracın hareket etmesini, benzinli ve elektrikli motorlar beraber sağlıyor. Araç hareket ederken benzinli motor, bataryayı şarj etmek amacıyla tekerlekleri ve elektrikli motoru kullanıyor. Fren yaparken de elektrikli motor bir jeneratör görevini üstlenerek elektrik enerjisini üretiyor ve aracın bataryasında depoluyor. Araç durduğunda ya da şehir içinde trafik ışıklarında beklerken benzinli motorun çalışması otomatik olarak duruyor. Ancak yeniden gaza yüklenildiğinde elektrikli motor sayesinde çalışmaya başlıyor ve harekete geçiyor. Bu motorlarla 161 km/s' lik maksimum hıza ulaşan Getz Hybrid, 12.7 saniyede de 0-100 km/s hızlanmasını gerçekleştiriyor.

Hyundai, Hybrid araçların seri üretimine başlıyor. Hyundai, doğa dostu, elektrikli ve benzinli motoru aynı anda kullanan Hybrid motorlu araçların seri üretimine, 2006 yılında başlamaya karar verdi.

Hyundai Assan'dan yapılan açıklamaya göre, test amacıyla geliştirilen 50 adet Getz Hybrid modelini geçen yıl Kore hükümetine veren Hyundai, yine pilot proje kapsamında Hybrid motora sahip 350 adet Accent modelini hükümetin diğer birimlerinde kullanılmak üzere 2005 yılı sonuna kadar teslim edecek. Hyundai Motor Company'nin hedefi, ilk etapta daha az rakamlarla Hybrid araçlarının seri üretimine başlamak olarak açıklandı. Bu amaçla, Kore pazarının bu araçlara olan ilgisini ölçmek için ilk olarak Accent Hybrid modelleri 2006 yılı içinde satışa sunulacak. Accent Hybrid'lerin göreceği ilgiye göre Sonata'nın da Hybrid motorlu versiyonlarının seri üretimine geçilecek. Hybrid motorlu Sonata'lardan 2007 itibariyle yılda en az 10 bin adet üretilmesi planlanıyor. Hybrid motorlu araçlar öncelikle Kore pazarı için üretilecek. Daha sonraki dönemlerde Kore dışındaki diğer ülkeler için de üretim yapılacak. Otomotiv sanayiinde Hyundai ile birlikte Hybrid araç üretimi yapan sadece birkaç firma bulunuyor. Hyundai Motor Company, 2010 yılına kadar yıllık 300 bin adetlik Hybrid araç üretimini öngörüyor.

Mühendisûn