Medeniyet Mühendisleri

Haberler:

 • Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Sağlıklı Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Başlatan gamzegunes34Forumun Serbest Kürsü

Yanıt: 2
Gösterim: 1614
Son İleti 19 Aralık 2017, 13:04:31
Gönderen: Women engineer
Kılıçdaroğlu'na paralı müdahale doğru yöntem mi

Başlatan ahmetForumun Güncel Haberler ve Tartışma Bölümü

Yanıt: 0
Gösterim: 2917
Son İleti 09 Nisan 2014, 17:19:15
Gönderen: ahmet
SAP2000 TSC2018'E GÖRE DEPREM YÜKÜNÜ DOĞRU TANIMLAMAK İÇİN SORU

Başlatan engineerkingForumun Sap2000

Yanıt: 3
Gösterim: 6572
Son İleti 05 Ocak 2020, 18:47:03
Gönderen: 54yyh65y65

Doğru Akım Makinaları

Medeniyet Mühendisi · 2622

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

 • Admin
 • Yazar
 • *
  • İleti: 1991
  • +43/-2
  • Medeniyet Mühendisleri
: 18 Mayıs 2015, 15:36:34
Doğru Akım Makinaları
 

Doğru akım makinaları akımı elde edilişi ve kullanış amacına göre generatör ve motor olarak ikiye ayrılır.  Fakat yapıları yönünden aralarında fark yoktur.  Sadece kullanış amacına göre farklıdırlar.  Bir doğru akım makinası kutuplar, endüvi ve kollektör olmak üzere toplam üç bölümden oluşur.  Makinada elektromanyetik alanın elde edildiği kısım “ana kutup” olarak adlandırılır. Doğru akım makinasında duran kısım stator olup, karkas ve üzerine yerleştirilmiş ana ve yardımcı kutuplardan meydana gelir. “endüvi” ise manyetik kuvvet çizgileri içerisinde dönerek hareket eden, elektrik enerjisinin veya mekanik enerjinin elde edildiği silindirik kısımdır.  Endüvide elde edilen gerilimi dış devreye veya elektrik enerjisini endüviye ileten, birbirinden ve gövdeden yalıtılmış, bakır dilimler topluluğuna “kollektör” denir.

 

Doğru akım makinaları uyarma şekline göre serbest, seri, paralel ve karma olmak üzere dört guruba ayrılır.  Statordaki ana kutuplar üstünde bulunan uyarma bobinleri dışarıdan ayrı bir doğru akım kaynağından besleniyorsa makina “Serbest Uyarmalı Doğru Akım Makinası” olarak isimlendirilir.  Eğer endüvi sargısından besleniyorsa ve uyarma sargısı endüvi sargısına seri bağlı ise “Seri Uyarmalı”, paralel bağlı ise “Paralel Uyarmalı” olarak adlandırılır.  Hem paralel hem de seri uyarma sargısı beraber kullanılıyorsa “Karma Uyarmalı Doğru Akım Makinası” adını alır.

 

Hız kontrolunun kolaylıkla yapılması nedeniyle doğru akım motorları tercih edilir. Ancak doğru akım gerektirmesi ve işletim güçlükleri nedeniyle az kullanılmaktadır.  Günümüzde doğru akım motorlarının çıkış güçleri bir kaç vattan 10 MW’a kadar, gerilimleri yaklaşık 3000 V değerlerine kadar çıkabilmektedir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap