Medeniyet Mühendisleri

Haberler:

 • Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Deprem Kayıtları

Başlatan omer.farukForumun Sap2000

Yanıt: 22
Gösterim: 4095
Son İleti 25 Aralık 2019, 11:45:11
Gönderen: batubay
Kar-ruzgar-deprem hesaplama excel dosyaai

Başlatan TeknikerForumun Sap2000

Yanıt: 2
Gösterim: 2534
Son İleti 20 Nisan 2017, 00:23:50
Gönderen: osmanbayrak
Betonarme 2 Deprem Hesabı - Doç. Dr. Kutlu DARILMAZ

Başlatan FloraForumun Yapı Anabilim Dalı

Yanıt: 0
Gösterim: 3039
Son İleti 17 Aralık 2015, 17:17:54
Gönderen: Flora

Deprem Riski Çelik Müstakil Ev Villa'ya Talebi Artırdı

sermimari · 1575

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sermimari

 • Azimli Çaylak
 • ***
  • İleti: 26
  • +0/-0
  • Cinsiyet: Bay
 • Visual Basic Magician SerMimarİ
  • Yağmahan İnşaat
  • E-Posta
İzmir’de, son dönemde yaşanan depremlerin ardından maksimum yutma kapasitesine sahip çelik binalara talep arttı. Özellikle yüksek binalarda daha çok tercih edilen çelik konstrüksiyon, betonarmeye göre pahalı olsa da çok daha uzun ömürlü olması nedeniyle hem yapı firmalarının hem de vatandaşların önceliği oldu.Dünyanın en etkin deprem kuşakları üzerinde yer alan Türkiye’de, son yaşanan Manisa, Elazığ ve Malatya depreminin ardından konutlarda depreme dayanıklılık, aranılır özelliklerden biri haline geldi. Çelik yapıların depreme karşı savunma mekanizmasına sahip olduğunu ve hafif yapılar olması nedeniyle depreme daha dayanıklı olduğunu ifade eden Mimar İdris YAĞMAHAN, İzmir’de alüvyon zeminin yaygın olduğunu belirterek deprem, rüzgar ve tüm doğal afetlere karşı kendini savunabilecek uzun ömürlü binalar tasarlanması gerektiğini söyledi.

Son depremlerin ardından konut sahibi olmak isteyenlerde konuyla ilgili duyarlılığın arttığını kaydeden Mimar İdris YAĞMAHAN, “İnsanlar daire ve çelik ev villa ararken önce binanın yaşını sormaya başladı. 1999 Gölcük depreminden sonra deprem yönetmeliği değişmişti. Artık insanların ilk sorusu, ‘bu bina deprem yönetmeliğine göre mi yapılıyor?’ oldu. Bu durum bizi sevindiriyor. Tüketicinin bilinçli olması ve yapıları araştırması sevindirici” dedi.

Çelik yapıların Türkiye’de fazla uygulanmadığını dile getiren Mimar İdris YAĞMAHAN, komşu ülke İran ile Amerika’nın Manhattan bölgesinde 1950’li yıllardan itibaren çelik yapıların kullanıldığını ifade etti. Adaların oluşması ve zeminin kötü olması nedeniyle yüksek yapıların çelik malzemeden yapıldığını kaydeden Mimar İdris YAĞMAHAN, şöyle konuştu:

“İran’da taşıma gücü ve zeminin kötü olması ile deprem fay hatları üzerinde yer alıyor olmaları bu zorunluluğu getirmiş. Ülkemizde de nüfus yoğunluğu olan yerlerin neredeyse tamamı deprem kuşağında. O yüzden bu çelik yapılar alternatif olmalı. Yüksek yapılarda çeliğin tercih edilmesi başka ülkelere de örnek olabilir. Betonarmeye göre 1.5 katı kadar maliyet yüksekliği söz konusu. Ama tüketiciye geldiğinde cüzi farklar kalıyor. Ayrıca çapraz çelik sistemler deprem enerjisini geriye gönderebilme özelliğine sahip.”

‘SAĞLIKLI BİNA HAFİFTİR’

Mimar İdris YAĞMAHAN binaların deprem yükünü ağırlıkları oranında çektiklerine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Binayı insan vücudu gibi değerlendirdiğinizde; sağlıklı binalar daha hafiftir. İzmir Bayraklı bölgesi yüksek yapıların olduğu bir bölge. Belli bir yükseklikten sonra performansa dayalı hesap yapılmalı. 2018’de deprem yönetmeliği revize edildi. Bu yönetmelik çerçevesinde bazı yapıların mevcut depremlere karşı davranışları test ediliyor. Bu testi geçen yapılar yaşanmış depremlere göre can güvenliğini sağlamış olacaktı. Hasar alabilirler ama can güvenliğini sağlamaları açısından bu testlerin önemi büyük.”

Yağmahan İnşaat Ltd. Şti.
Şile Otoban Üzeri Kirazlıdere Mahallesi Kışla Caddesi Havuz Sokak No: 20 / 8 İlhanlar Plaza Kat: 3 Çekmeköy / İstanbul
0216 614 04 34 – 0216 614 04 33
0505 507 04 18
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

İdris YAĞMAHAN - Mimar
Yağmahan İnşaat Ltd. Şti. 
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap