Ortalama Birim Yük

Başlatan civilmehmetkaraForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 8
Gösterim: 3590
Son İleti 13 Aralık 2016, 20:56:08
Gönderen: civilmehmetkara
Elektrik ve su tesisatı ortalama m^2 gideri

Başlatan antaresForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1549
Son İleti 19 Mayıs 2017, 13:42:04
Gönderen: antares

Ortalama asfalt ağırlığı -bitirme ödevi köprü

ahmetbiri · 2923

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmetbiri

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Merhaba abilerim ablalarım. Benim bu dönem bitirme ödevim var. Bu ödevde çelik köprü tasarlıyorum neredeyse hiçbir verim olmadan. Ve körpüde yapı yükü olarak 20 cm beton tabliye ve 10 cm asfalt kaplamam var. Beton tabliyeyi ortalam 2.3 t/m3 * 0.20 m ile G-öz olarak hesaplayacağım fakat asfalt kaplama konusunu araştırıyorum ulaştırma 2 notlarıma bakıyorum lakin işin içinden çıkamıyorum. Bir sürü kriter var agrega boyutu,bağlayıcı miktarı tipi, tabakalar falan filan ama bende hiçbir veri yok. Ortalama m2 ye düşen bir sathi kaplamanın ağırlığını bilen var mı? ve bunu yükseklik ile çarpsam elde edeceğim sonuç tutarlı olur mu? Umarım derdimi anlatabilmişimdir teşekkürler.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #1 : 08 Nisan 2018, 13:55:50
Kullandığın malzemeleye göre değişmektedir. Karışımı iyi yapmalısın biz üniversite yolu üzerinde yaptığım yolda agregalar birbirini tutmadı ama cüruf kullanmanı tavsiye ederim bunun yanında %40 oranında ince agrega kullanmalısın. Malzemelere karar verdikten sonra 1 metreye gelen yükü bularak sistemi 2 boyutlu olarak statiğini çıkartabilirsin. Sap2000de bu problemin çözümüne ulaşman mümkün.
Kolay gelsin

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap