DwgSee Pro 2019 Full ( Autocad kurmadan DWG lerinizi önizleyin)

Başlatan kechenoffForumun Windows Programları

Yanıt: 0
Gösterim: 1719
Son İleti 14 Ekim 2019, 00:24:49
Gönderen: kechenoff
AutoCAD Ders Notu - İMO

Başlatan FloraForumun AutoCAD

Yanıt: 1
Gösterim: 3819
Son İleti 18 Eylül 2016, 09:05:00
Gönderen: MÜHENDİSBABA
Kalem kalınlıklarının AutoCAD'e aktarılması

Başlatan sherlock holmesForumun İdeCAD Statik & Mimari

Yanıt: 2
Gösterim: 6246
Son İleti 26 Şubat 2015, 08:19:20
Gönderen: Medeniyet Mühendisi

AutoCad ne derecede iyi bilinmelidir ?

ciivilengineer · 4891

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ciivilengineer

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
: 06 Ağustos 2018, 15:27:23
Merhabalar saygıdeğer forum kullanıcıları

Ben Eylül ayı içerisinde stajımı tamamlayarak mezun olmuş olacağım. Şimdilik boş zamanlarımda eksik olduğum konularda kendimi geliştirme aşamasındayım. Başlıkta da okuduğunuz gibi sorum AutoCad hakkında.
AutoCad'in 2D kısmını hemen hemen öğrendim. Acaba 3D kısmını da öğrenmeli miyim ? Yoksa inşaat mühendisliği hayatımda 2D bana yeterli olacak mı ? Pek çok yerde AutoCad'in çok derinlemesine öğrenmenin gereksiz olduğunu (inşaat müh. için) okudum. Temel komutları bilmek yeterli mi yoksa 3D öğrenecek kadar haşır neşir olmalı mıyım AutoCad ile ?
Siz değerli büyüklerime danışmak istedim.

Not : İlk kez konu açıyorum bu forumda , umarım bir hata yapmamışımdır. Hatam varsa affola.

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2018, 23:26:35
Merhaba, benim görüşüm 2D yeterli, 3D nin ise  temel 4-5 komutunu bilmen yeterli. Eğer ileride 3D ile uğraşacak olursan zaten Sketch up,Tekla gibi proglamlar kullanacaksın autocad e ihtiyacın kalmayacak. Autocad 3D ile uğraşmak biz İnşaat Mühendisleri için zaman kaybı olarak görüyorum. Çok iyi derecede Autocad 3D bilmiyorum hatta birkaç model hariç hiç kullanmadım ama Solidworks,Sketch Up,Tekla kullanarak daha kısa zamanda 3 boyutlu model oluşturabiliyorum.
Umarım yardımcı olmuşumdur.

Çevrimdışı ciivilengineer

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2018, 11:20:00
Cevapladığınız için teşekkürler.

Çevrimdışı futureengineer

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 10 Ocak 2019, 17:51:42
Merhaba 2 D yi bende iyi derece biliyorum 3D İse bencede gerekli değil okadar mimari olarak 3D görseller için birçok program var zaten bilindiği gibi ancak AUTOCAD 3D de katı model olarak tasarım yapılan bi makine parçasının FLOW 3D  gibi programlara atıp orda konu olay her neyse artık oradaki olaya etkisini araştırmak için falan kullanıyor Örnek verecek olursam Yüksek Lisansımı Hidrolikden açık kanal akımlarında debi tayini ve hız değişimi konusu üzerinde yaptım Türbülans oluşturmak için bir çarklı sistem koyduk eşik mansabına ve suya türbülansa etkisini inceledik bunuda katı model olarak tasarlayıp flow 3d yi attık bu tarz şeylerde işe yarıyor ancak.

İnşaat Yüksek Mühendisi
MSGSÜ-Mimar

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 11 Ocak 2019, 02:50:19
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba 2 D yi bende iyi derece biliyorum 3D İse bencede gerekli değil okadar mimari olarak 3D görseller için birçok program var zaten bilindiği gibi ancak AUTOCAD 3D de katı model olarak tasarım yapılan bi makine parçasının FLOW 3D  gibi programlara atıp orda konu olay her neyse artık oradaki olaya etkisini araştırmak için falan kullanıyor Örnek verecek olursam Yüksek Lisansımı Hidrolikden açık kanal akımlarında debi tayini ve hız değişimi konusu üzerinde yaptım Türbülans oluşturmak için bir çarklı sistem koyduk eşik mansabına ve suya türbülansa etkisini inceledik bunuda katı model olarak tasarlayıp flow 3d yi attık bu tarz şeylerde işe yarıyor ancak.
Teziniz yayınlandı mı acaba ?

Çevrimdışı futureengineer

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 12 Ocak 2019, 17:49:40
Teziniz yayınlandı mı acaba ?
Henüz değil Haziranda nasipse

İnşaat Yüksek Mühendisi
MSGSÜ-Mimar