Sap2000 Crack Sorunu

Başlatan osmanbayrakForumun Sap2000

Yanıt: 2
Gösterim: 3678
Son İleti 26 Ocak 2017, 23:33:05
Gönderen: osmanbayrak
Eş değer deprem yükü ve mod birleştirme yöntemi SAP2000

Başlatan mtskForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 5092
Son İleti 09 Şubat 2015, 13:12:22
Gönderen: mtsk
Sap2000'de Farklı Sürümdeki Dosyayı Açma

Başlatan M.Furkan TEYMURForumun Sap2000

Yanıt: 2
Gösterim: 1126
Son İleti 21 Aralık 2021, 22:23:26
Gönderen: M.Furkan TEYMUR

SAP2000 SORU-CEVAP

mvural11 · 79196

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #45 : 09 Ocak 2017, 00:39:48
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Digidim kardeşim
Bunların dışında kontrol ve değişiklik yapmamız gereken yerler hakkında yardımcı olabilme şansınız varmı acaba? Teşekkğürler...
A1,A2,A3,B1,B2,B3(TDY2007 Tablo 2.1),göreli kat ötelemesi(TDY 2.10) ve ikinci mertebe etkilerini(TDY 2.10.2) kontrol etmen gerekir.Bunu biraz betonarme bilgisiyle ve tecrübe ile bağdaştırabiliriz.Yapıya bakarak hangi kontrolleri yapman gerektiğini anlayabiliriz.İlk olarak yukarıdaki düzensizliklere hakim olmak gerekir.
        1-burulma düzensizliği kontrolü
        2-fiktif yük kontrolleri
        3-göreli kat ötelemesi kontrolü
        4-ikinci mertebe etki kontrolü
        5-katlara etkiyen kesme kuvvetleri
        6-kesit tesirleri kontrolü
        7-periyot hesabı
.
.
.
.
.
.
.

Excele atılan deplasmanlar,formüller yardımı ile sonuca gidilebilir.Excel kısmını sana bırakıyorum

Kolay gelsin
Kardeşim çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu bu verdiğin bilgiler Kmajor-Kminör konusunda ise perdede ki burkulma boylarının girişi ile ilgili bilgi almak istedim normalde yapılarda 0,70 civarında ama program otomatik olarak 1 alıyor bunu elle girilmesi gerektiği bir çok yerde yazılıyor fakat mantığını tam olarak kavrayamadım aydınlatırsan sevinirim...

peki sistem analizi tamamlandıktan sonra sta-ide veya probina gibi kalıp planı, kiriş-kolon detayı gibi konularda sap yetersiz kalıyor bunu ne şekilde halledip pafta haline getirebiliriz
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 08:22:43 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #46 : 09 Ocak 2017, 01:03:55
peki sistem analizi tamamlandıktan sonra sta-ide veya probina gibi kalıp planı, kiriş-kolon detayı gibi konularda sap yetersiz kalıyor bunu ne şekilde halledip pafta haline getirebiliriz

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #47 : 09 Ocak 2017, 08:25:59
Sayın digidim kardeşim
sormak istediğinizi ya da yazacağınız cümleleri parçalara bölerek ayrı ayrı göndermek yerine  tek bir iletide yazınız.
Çünkü Flood yapmak yasaktır. 

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #48 : 09 Ocak 2017, 12:42:34
Sayın digidim kardeşim
sormak istediğinizi ya da yazacağınız cümleleri parçalara bölerek ayrı ayrı göndermek yerine  tek bir iletide yazınız.
Çünkü Flood yapmak yasaktır.
tamam k.bakmayın

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #49 : 09 Ocak 2017, 17:17:09
Digidim kardeşim
-Sap2000 perde burkulmasını senin bildiğin gibi hesaplamıyor.Burkulmasını elinle hesaplaman gerekiyor daha sağlıklı sonuç alırsın
-Sap2000 paftada vermiyor şu an üzerinde çalıştığım betonarme projesini Sap2000 ile analiz ettim paftasını elimle çizdim.Senin yapman gerekende bu konuda elinle çizmek olacak.İda ile Sta paftayıda veriyor ama Sap2000 yada Etabstan alamıyorsun.

Sana verebileceğim tavsiye kesinlikle programa bağlı kalma,program senin eşşeğin gerektiğinde yükü yükle götür gerektiğinde yükü al sen taşı başarılı bir mühendis olacağına inanıyorum
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 17:20:17 Gönderen: osmanbayrak »

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #50 : 09 Ocak 2017, 17:26:58
Digidim kardeşim
-Sap2000 perde burkulmasını senin bildiğin gibi hesaplamıyor.Burkulmasını elinle hesaplaman gerekiyor daha sağlıklı sonuç alırsın
-Sap2000 paftada vermiyor şu an üzerinde çalıştığım betonarme projesini Sap2000 ile analiz ettim paftasını elimle çizdim.Senin yapman gerekende bu konuda elinle çizmek olacak.İda ile Sta paftayıda veriyor ama Sap2000 yada Etabstan alamıyorsun.

Sana verebileceğim tavsiye kesinlikle programa bağlı kalma,program senin eşşeğin gerektiğinde yükü yükle götür gerektiğinde yükü al sen taşı başarılı bir mühendis olacağına inanıyorum
Kardeşim kalıp planları kiriş-kolon detayları daha sayamadığım bir sürü şeyi mi kendin çizdin ?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #51 : 10 Ocak 2017, 09:14:47
Statik Projede gördüğün herşeyi lejantından etkin yer ivmesine kadar elimle çizdim.
Şu an Türkiyenin en büyük projesi olan İstanbul Grand Airport(3.havalimanı)proje çizimlerinde Sap2000 kullanılıyor ve çizimler Acad ile yaklaşık 10 kişi tarafından el ile çiziliyor.(Sayılar hakkında net bir bilgim yok)

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı huseyinaldemir43

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #52 : 10 Ocak 2017, 19:26:54
Arkadaşlar tek katlı ve çatılı çelik yapılarda deprem yükünü nasıl etkitebiliriz ? Rijit diyafram nasıl oluşturulucak eğer rijit diyafram olursa kütle merkezine etkitebiliyoruz ama eğimli çatı ve rijit diyafram nasıl olusturabilirim bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #53 : 11 Ocak 2017, 08:17:40
Huseyin Aldemir kardesim
Ilk olarak dusey yukler altinda analiz yapman gerekir.Düşey yüklerini girdikten sonra Show Table kısmından aşşağıdaki göründüğü gibi Select Load Casess düğmesinden düşey kombinasyonunu seçiceksin,daha sonra sol tarafta gördüğün Base Reaction radyo düğmesini seçip Ok a basıcaksın.

Karşına çıkan ekranda Ölü Yükler için GlobalFz senin düşey yüklerin olacaktır.Bu ağırlığı kütleye çevirip yapının ağırlık merkezine etkiyeceksin.

Peki yapının ağırlık merkezini nereden bulabilirim dersen.Ağırlık merkezini Elinle hesaplayabileceğin gibi Sap2000 kendiside veriyor.Sap2000 den almayı göstereyim sana
Girdiğin Base Reaction penceresinin en sağ tarafında XCentroid,YCentroid yazan kısım senin ağırlık merkezinin X ve Y kordinatı olacaktır.

Bu değerleri aldıktan sonra pencereyi kapatabilirsin.Aşşağıda görüldüğü gibi,sol Toolbarda bulunun Draw Special Joint e tıklayarak plan üzerinde herhalgi bir yere nokta koyabilirsin.Koyduğun noktaya(Nokta koyman için kiti açman lazım yani analizden çıkman lazım) mausenin tuşlarıyla bir sol bir sağ tıklayarak Point İnformation penceresine gelirsin buradan Locationu seçerek X ve Y kordinatlarını girip Oka tıklarsan nokta direk ağırlık merkezine gidecektir.

Planda ağırlık merkezine gelen noktayı seçerek Assing<Joint<Masses tıklayarak bulduğumuz kütleyi buraya X ve Y olarak ayrıca %5 eksantriste olarak z ye girebiliriz.

Son olarak analiz yapar ve modal analiz kısmından Periyodumuzu çekebliriz.Deprem Kuvvetlerini bulmayı sana bırakıyorum.Deprem kuvvetlerini periyoda göre bulup oluşturuğun ağırlık merkezindeki noktaya etkimen gerekir.
Rijit diyafram oluşturmayı biliyorsun sanırım,Rijit diyafram döşemeler için geçerlidir ki yönetmelikte her döşeme kendi içinde son derece rijit ifadeleri geçmektedir.Çatıya her bir diyafram tanımalamana gerek yoktur.
Eğimli çatıyı akslar yardımı ile oluşturabilirsin,benim sana tavsiyem ayrı bir şekilde Acad'ten çiz Sap2000 e at ve sadece çatı olarak yüklerini gir ve analiz et.
Kolay gelsin
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2017, 09:01:36 Gönderen: erhanbaytak »

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #54 : 11 Ocak 2017, 12:18:58
Teşekkür ederim . Eline koluna sağlık anlatımın için 🙏🏻 lakin hala tam olarak çözebilmiş değilim yükleri atacağım nokta hangi kot ta olmalı çatı üst kısmı 8.6 m çatının alt kısmı 8 m şimdi ben kolonların bittiği yere mi yoksa en uç noktada mı oluşturmam gerekir ?

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #55 : 11 Ocak 2017, 14:22:40
Huseyin Aldemir kardesim
Ilk olarak dusey yukler altinda analiz yapman gerekir.Düşey yüklerini girdikten sonra Show Table kısmından aşşağıdaki göründüğü gibi Select Load Casess düğmesinden düşey kombinasyonunu seçiceksin,daha sonra sol tarafta gördüğün Base Reaction radyo düğmesini seçip Ok a basıcaksın.

Karşına çıkan ekranda Ölü Yükler için GlobalFz senin düşey yüklerin olacaktır.Bu ağırlığı kütleye çevirip yapının ağırlık merkezine etkiyeceksin.

Peki yapının ağırlık merkezini nereden bulabilirim dersen.Ağırlık merkezini Elinle hesaplayabileceğin gibi Sap2000 kendiside veriyor.Sap2000 den almayı göstereyim sana
Girdiğin Base Reaction penceresinin en sağ tarafında XCentroid,YCentroid yazan kısım senin ağırlık merkezinin X ve Y kordinatı olacaktır.

Bu değerleri aldıktan sonra pencereyi kapatabilirsin.Aşşağıda görüldüğü gibi,sol Toolbarda bulunun Draw Special Joint e tıklayarak plan üzerinde herhalgi bir yere nokta koyabilirsin.Koyduğun noktaya(Nokta koyman için kiti açman lazım yani analizden çıkman lazım) mausenin tuşlarıyla bir sol bir sağ tıklayarak Point İnformation penceresine gelirsin buradan Locationu seçerek X ve Y kordinatlarını girip Oka tıklarsan nokta direk ağırlık merkezine gidecektir.

Planda ağırlık merkezine gelen noktayı seçerek Assing<Joint<Masses tıklayarak bulduğumuz kütleyi buraya X ve Y olarak ayrıca %5 eksantriste olarak z ye girebiliriz.

Son olarak analiz yapar ve modal analiz kısmından Periyodumuzu çekebliriz.Deprem Kuvvetlerini bulmayı sana bırakıyorum.Deprem kuvvetlerini periyoda göre bulup oluşturuğun ağırlık merkezindeki noktaya etkimen gerekir.
Rijit diyafram oluşturmayı biliyorsun sanırım,Rijit diyafram döşemeler için geçerlidir ki yönetmelikte her döşeme kendi içinde son derece rijit ifadeleri geçmektedir.Çatıya her bir diyafram tanımalamana gerek yoktur.
Eğimli çatıyı akslar yardımı ile oluşturabilirsin,benim sana tavsiyem ayrı bir şekilde Acad'ten çiz Sap2000 e at ve sadece çatı olarak yüklerini gir ve analiz et.
Kolay gelsin
Kardeşim düşey yüklerin kombinasyonlarında hepsi için mi yapılır bu işlem yoksa sadece max. düşey yük için mi yapılır?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #56 : 11 Ocak 2017, 14:45:32
Sayın huseyinaldemir
Analiz türünü Eş Değer Deprem Yükü olarka düşünürsek deprem kuvvetleri döşemelerin ağırlık merkezine %5 eksantriste ile yani senin değişinle kolon hizasına verildiğini belirmiştim.Her döşemeye nokta belirleyim kat ağılığı kadar deprem kuvveti vermelisin.Sen8. metreye nokta koymalı ve deprem yükünü oraya etkimeslisin.Yinede çatı için başka bir analiz var mı deprem için araştırmanı tavsiye ederim.

Sayın digidim
Düşey yük olarak Ölü ve areketli yükü aldım.Bunları taşıma gücü yöntemine göre 1.4G+1.6Q ya çevirmemiz gerekir max yada min söz konusu değildir.Fakat deprem kuvvetlerini girip tasarım yapacağımız zaman Sap2000'den envelop yapmamı yani max yada min diyagramları isteriz.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2017, 14:48:28 Gönderen: osmanbayrak »

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #57 : 11 Ocak 2017, 15:30:26
Sayın huseyinaldemir
Analiz türünü Eş Değer Deprem Yükü olarka düşünürsek deprem kuvvetleri döşemelerin ağırlık merkezine %5 eksantriste ile yani senin değişinle kolon hizasına verildiğini belirmiştim.Her döşemeye nokta belirleyim kat ağılığı kadar deprem kuvveti vermelisin.Sen8. metreye nokta koymalı ve deprem yükünü oraya etkimeslisin.Yinede çatı için başka bir analiz var mı deprem için araştırmanı tavsiye ederim.

Sayın digidim
Düşey yük olarak Ölü ve areketli yükü aldım.Bunları taşıma gücü yöntemine göre 1.4G+1.6Q ya çevirmemiz gerekir max yada min söz konusu değildir.Fakat deprem kuvvetlerini girip tasarım yapacağımız zaman Sap2000'den envelop yapmamı yani max yada min diyagramları isteriz.
Orta nokta kolon başlığına değil de döşemeye denk geliyor olması bir fark oluşturur mu yani yine de o noktaya mı etkitmeliyiz yükleri ?

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #58 : 11 Ocak 2017, 16:02:58
Sayın . Osmanbayrak
Çok teşekkür ederim.. Zaman ayırdığınız için . Kolay gelsin ..

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #59 : 11 Ocak 2017, 21:35:52
Sayın Digidim
Kolona gelmesi farketmiyor onu kolon gibi düşünmemek lazım döşemeye etki ettiriyosun eğer kolon üzerizerine geliyorsa birşey değiştirmeyecektir

Her zaman hüseyin bey güzel bir forum sitesi buralarda olmanız dileğiyle

Fatih BAYRAK (M. Sc.)