RÜZGAR YÜKÜ ANALİZİ

Başlatan jakuza99Forumun Sap2000

Yanıt: 10
Gösterim: 3394
Son İleti 01 Ekim 2017, 15:53:03
Gönderen: osmanbayrak
Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi 2018 - Ankara

Başlatan horus702Forumun Serbest Kürsü

Yanıt: 0
Gösterim: 2355
Son İleti 03 Eylül 2018, 14:23:43
Gönderen: horus702
ÇELİK YAPILAR YÖNETMELİĞİNDEKİ TİTREŞİM VE RÜZGAR ETKİSİ BÖLÜMÜ

Başlatan kosekuForumun Yapı Anabilim Dalı

Yanıt: 0
Gösterim: 1435
Son İleti 19 Kasım 2019, 17:17:18
Gönderen: koseku

Rüzgar Yükünün SAP2000 Yardımıyla Hesaplanması

aoztari · 7154

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aoztari

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Selamlar, çelik bir yapıya rüzgar yükü etkiteceğim yalnız bunu elle değil de program içinde halletmek istiyorum. Yani, Define/Load Patterns altında yük tanımlarken WIND seçtiğimde sağ tarafta yönetmeliklerin olduğu bir pencere açılıyor, oradan ts 498'i seçtiğimde ve modify dediğimde rüzgar hızı ve katsayıların girileceği yerler olan bir pencere açılıyor, rüzgar hızının olduğu bölüm hariç, kutucuklara yönetmelikteki hangi katsayıları girmem gerekiyor tam emin olamadım. Cp katsayılarını programa nasıl tanıtmak gerekiyor? (windward=0,8 , leeward= 0,4 gibi mantık yürüttüm fakat çatı için 1,2sina-0,4 katsayısını programa nasıl tanıtacağımı çözemedim, sanırım tek tek wind tanımlamak gerekiyor bunlar için). q katsayısını kat yüksekliklerine göre program nasıl ayarlıyor?.(anladığım kadarıyla programda q katsayısını coefficient of dyn. bölümüne yazacağız yanlışsam düzeltin). Tüm bunları geçtim katsayıları yazdım diyelim, assign bölümünde elemana yükü tanımlarken benden yük değeri istiyor, bu katsayıları girmemdeki amaç ne o halde?. Aslında elle hesaplayıp girmek daha basit neden bu kadar kafaya taktın diyebilirsiniz fakat olay tamamen merak, programın böyle bir özelliği var ve ben de nasıl kullanıldığını, ne işe yaradığını öğrenmek istiyorum.Teşekkürler şimdiden.Bahse konu pencerenin resmi aşağıdadır.

« Son Düzenleme: 24 Aralık 2015, 19:21:07 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Çevrimdışı Demircan1944

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
  • Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır.
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 24 Aralık 2015, 18:34:00
Bende o kısma hiç dikkat etmemiştim, O kısmı kullanarak çalışmadım hiç ancak  o kısımla ilgili bir çalışma yapıp, normal elle yükleme ile uyuşuyor mu? Çubuk kuvvetlerinde bir değişiklik oluşturuyor mu kontrol edip en kısa zamanda döneceğim size,

Çevrimdışı aoztari

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 24 Aralık 2015, 18:45:40
Sağolasın yanıtını bekliyorum

Çevrimdışı acek33

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 15 Mart 2018, 18:10:54
ben yeni ögreniyorum Rüzgar yükü hesabı nasıl yapılıyor formülleri nereden bulabiliriz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 15 Mart 2018, 20:35:35
Ruzgar yükünü kullanbilmeniz için ya diyaframlara ya da alan elemanlarına etki ettirmeniz lazim bunun eger binanız katlı bir bina ise sap2000 de diyafram tanımlayıp yük cinsini diyaframlar seçip işleminize devam etmelisiniz.
Normal bir çelik bir bina depo hangar gibi düz bir bina yapacaksanız shell elemablarla kolonlar arasi çatı arasına kaplama tanimlamaniz lazım rüzgar yükü vermeden once tüm alan elemanlarının lokal eksenlerini açın mavi renkli olan ok rüzgar yönünün tayininde kullanılacaktir diyelim ki x yönünde rüzgar yükü vereceksiniz kaplama mavi yön oku -× yönündeyse siz yük değerini -0.8 girerek yükleminize devam etmelisiniz aksu taktirde yükleme yonleriniz komple yanlış olur ve en sonunda auto mesh yapmayı unutmayin

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”