Sap 2000 Van Depremi Hazır Parametreleri

Başlatan erketuForumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 1417
Son İleti 07 Ocak 2017, 17:46:48
Gönderen: osmanbayrak
idecad statik 7 demo ve idecad 6 da hazır antetler mevcut mudur?

Başlatan werder61Forumun Yardim Bolumu

Yanıt: 1
Gösterim: 2106
Son İleti 02 Nisan 2015, 20:59:14
Gönderen: Medeniyet Mühendisi
Tarihe Geçen Hazır Cevaplar

Başlatan leventdnyForumun 2.El Kitap Alım-Satım

Yanıt: 0
Gösterim: 1804
Son İleti 29 Ağustos 2018, 16:39:29
Gönderen: leventdny
Hazır BA Elemanlarından oluşturulan Yapılar ve 2016 Deprem Yönetmelik Taslağı

Başlatan FloraForumun Kanun ve Yönetmelikler

Yanıt: 0
Gösterim: 1409
Son İleti 16 Ocak 2017, 17:10:16
Gönderen: Flora
Hazır Betonda Aranan Özellikler

Başlatan Medeniyet MühendisiForumun Santiye Bilgileri - Santiye Medyasi

Yanıt: 0
Gösterim: 1763
Son İleti 15 Şubat 2016, 09:19:15
Gönderen: Medeniyet Mühendisi

Hazır Beton Endeksi Temmuz Ayı Raporu Yayınlandı

Medeniyet Mühendisi · 757

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

  • Admin
  • Yazar
  • *
    • İleti: 1991
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
 Türkiye Hazır Beton Birliği, “Hazır Beton Endeksi” 2019 Temmuz Ayı Raporu’nu açıkladı. Faaliyette son 15 ayın en yüksek endeks değeri elde edilse de faaliyetin hâlen eşik değerin altında olması istenilen düzeyden uzak olduğunun göstergesi oldu.Hazır Beton Endeksi Temmuz Ayı Raporu Yayınlandı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörünün ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra hızlı bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biridir.

THBB'nin açıkladığı, Hazır Beton Endeksi’ne göre; Güven Endeksi’nin en düşük endeks olması inşaat sektörü özelinde güvenin düşük olduğuna işaret etti. Gelecek döneme ilişkin beklenti hâlen düşük kaldı.

Hazır Beton Endeksi 2019 Temmuz Ayı Raporu’na göre, faaliyet hariç diğer iki endeks de önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergiledi. Özellikle Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğazın devam ettiğine işaret etti. Rapora göre beklenti düzeyinin de istenilen seviyeden uzak olduğu görüldü.

“İnşaat faaliyetlerindeki kıpırdanmanın faiz indirimi sonrasında devam etmesini bekliyoruz”
Hazır Beton Endeksi 2019 Haziran Ayı Raporu’nun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Faaliyette son 15 ayın en yüksek endeks değeri elde edilse de faaliyetin hâlen eşik değerin altında olması istenilen düzeyden uzak olduğunun göstergesi oldu. Önceki yılın aynı dönemine göre Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğazın devam ettiğine işaret etti.” dedi.

Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Yavuz Işık, “Geride bıraktığımız temmuz ayındaki faiz indirimi sonrasında konut satışlarında ve inşaat sektöründe hareketlilik yaşanacaktır. Enflasyonda kalıcı olarak elde edilecek başarı ile paralel olarak faiz indiriminin devam etmesi yalnızca inşaatta değil aynı zamanda ekonominin genelinde bir hareketlilik için şarttır. İstihdam artışı, vergi tahsilatı gibi diğer ekonomik göstergelerin iyileşmesi için önce ekonominin canlanması gerekmektedir. Temmuz ayında inşaat faaliyetlerindeki kıpırdanmanın faiz indirimi sonrasında devam etmesini bekliyoruz. ” dedi.

Grafik 1: Endeks DeğerleriGrafik-2: Endeks Değerlerindeki Değişim (Önceki Yılın Aynı Ayına Göre, %)