Etabs’da eşdeğer deprem yükü

servany2 · 3144

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı servany2

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
: 02 Haziran 2020, 13:54:06
Etabs da eş değer deprem yükü  tanımlamak için sadece load pattern den EQX ve EQY sismic ve tsc-2018 seçerek ve bu iki yükü tekrar modify penceresinden R D I değerlerini girerek buluyoruz
eşdeğer yöntetimi için başka herhangi bir düzenleme yapıyor musuz?
Load cases tanımlamasına karışmıyoruz eş değer yöntemi için

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #1 : 02 Haziran 2020, 15:50:58
Yine de minimum taban kesme kuvveti ve maksimum periyodu elle kontrol edin. Versiyondan versiyona hesaplama değişiklik gösterebilir.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı servany2

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 02 Haziran 2020, 18:37:12
Teşekkürler

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #3 : 10 Ağustos 2020, 18:50:07
Ek olarak; EXP (+%5), EXN (-%5), EYP (+%5), EYN (-%5) olmak üzere farklı eksantristeler ile tanımlamanız gerekmektedir deprem yüklerini. Toplamda 4 farklı deprem yükü bulundurmalısınız.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı yunussacik

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #4 : 20 Ekim 2020, 23:28:21
yüzde 5 kütle kaydırma işlemini etabs otomatik yapmıyor mu?

Çevrimdışı hiperstatik

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 25 Ekim 2020, 19:25:28
Ek olarak; EXP (+%5), EXN (-%5), EYP (+%5), EYN (-%5) olmak üzere farklı eksantristeler ile tanımlamanız gerekmektedir deprem yüklerini. Toplamda 4 farklı deprem yükü bulundurmalısınız.

Osman Bey hatırlatmanız kıymetli ancak %5 eksantirisite ve eksantirisitesizle birlikte toplam 6 farklı deprem yükü bulundurulmalı.

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #6 : 25 Ekim 2020, 20:07:22

Osman Bey hatırlatmanız kıymetli ancak %5 eksantirisite ve eksantirisitesizle birlikte toplam 6 farklı deprem yükü bulundurulmalı.

16 adet olmalı. Artıran var mı? :D

Düzeltme: Ben de yanlış yazmışım. :D

Bir düzeltme daha ekleyeyim konu karışmasın. Ex, Ey, ExP, ExN, EyP, EyN olacak şekilde 6 adet yükten pozitifli ve negatifli olacak şekilde toplam 16 adet deprem kombinasyonu oluşturulacak. 2 adet ana deprem kombinasyonu olduğunu düşünürsek normal şartlar altında toplam da 32 adet depremli kombinasyonumuz olmuş olacak.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2020, 20:37:00 Gönderen: batubay »

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 30 Ekim 2020, 11:23:32
Ben de 32 tane diyeyim konu kapansın  :D

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı hiperstatik

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #8 : 30 Ekim 2020, 11:57:07

16 adet olmalı. Artıran var mı? :D

Düzeltme: Ben de yanlış yazmışım. :D

Bir düzeltme daha ekleyeyim konu karışmasın. Ex, Ey, ExP, ExN, EyP, EyN olacak şekilde 6 adet yükten pozitifli ve negatifli olacak şekilde toplam 16 adet deprem kombinasyonu oluşturulacak. 2 adet ana deprem kombinasyonu olduğunu düşünürsek normal şartlar altında toplam da 32 adet depremli kombinasyonumuz olmuş olacak.

Ben 32'ye ulaşamadım açıklarsanız sevinirim.

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #9 : 30 Ekim 2020, 13:24:45
Ben de 32 tane diyeyim konu kapansın  :D

Bir kur birimi olarak deprem kombinasyonu. Yakında televizyonlarda görürüz. Bugün kaç olmuş diye bakarız. :D Cidden hocam 32 sayısına nasıl ulaştınız? Ben de merak ettim.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #10 : 04 Mart 2021, 21:55:27
Merhabalar,

Sayıyı artırmak isterdim ancak pek mümkün değil. Düşey deprem etkisi dahil edilmediği taktirde ki genellikle hesaplara dahil edilmemektedir, deprem kuvveti X ve Y olmak üzere iki yönden gelebilir. Depremin tersinir olduğu göz önünde bulundurulursa toplam 4 adet yatay deprem yükü vardır. Tabiki bunların kombinasyonları 100 küsürü bulmaktadır.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com