perden taban momenti.

Başlatan oushanForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1303
Son İleti 25 Ağustos 2019, 15:05:34
Gönderen: oushan
çelik kolon ankraj ve taban levhası hesabı

Başlatan adil.insForumun Mühendislik Programları (Excel)

Yanıt: 1
Gösterim: 8128
Son İleti 14 Mart 2016, 11:16:11
Gönderen: sherlock holmes
Zemin kat taban kotu, tabii zemin, tesviye kotu ve giriş

Başlatan erhanbaytakForumun İmar Kanunları ve Yönetmelikleri

Yanıt: 0
Gösterim: 9752
Son İleti 22 Nisan 2014, 15:08:27
Gönderen: erhanbaytak

TABAN KESME KUVVETİ

kimbu · 2532

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kimbu

• Azimli
    • +0/-1
: 25 Haziran 2021, 23:24:56
Merhaba,
Eşdeğer depremde katlara gelen kesme kuvvetini tanımlıyoruz. En alt katta X ise her katta x kadar daha artıyor. En üstte ise 2x artıyor. Yani 5 katlı bir binada taban kesme kuvvetine direkt 1+2+3+4+6=16x diyebilirim. G ve q z yönünde olduğundan etki etmiyor. G+EX+EY olanlarda da biri x yönünden biri y yönünden geldiğinden max kesmeyi değiştirmiyor.Doğru muyum?
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2021, 23:30:37 Gönderen: kimbu »

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Yanıtla #1 : 16 Kasım 2021, 12:45:34
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba,
Eşdeğer depremde katlara gelen kesme kuvvetini tanımlıyoruz. En alt katta X ise her katta x kadar daha artıyor. En üstte ise 2x artıyor. Yani 5 katlı bir binada taban kesme kuvvetine direkt 1+2+3+4+6=16x diyebilirim. G ve q z yönünde olduğundan etki etmiyor. G+EX+EY olanlarda da biri x yönünden biri y yönünden geldiğinden max kesmeyi değiştirmiyor.Doğru muyum?

merhaba sorunuzu tam olarak anlayamadım diğer arkadaşlar daha doğru cevap verecektir anladığım kadarıyla cevap vermek istedim; eşdeğer kesme kuvveti tbdy 4.19 da hesaplanmakta katlara gelen kuvvetler ise 4.21 de hesaplanmaktadır. g+ex+ey ise kombinasyondur komibinasyonlar analizde değil tasarımda kullanılır. komibnasyonlar etki eden kuvvetleri etkilememektedir. yani siz yönetmelikte tarif edilen hesaptan deprem kuvveti hesaplayıp o kata etki ettirecek tasarımda ise istediğiniz kombinasyonu kullanmanız gerekecektir. Sağlıklı Günler