Metrekareye 50KG Çelik Sarfiyatı Makül Bir Değer Midir?

Başlatan civilmemberForumun Yapı Anabilim Dalı

Yanıt: 0
Gösterim: 1568
Son İleti 15 Mayıs 2019, 22:38:11
Gönderen: civilmember
Celik birleşim hesabi

Başlatan jakuza99Forumun Sap2000

Yanıt: 30
Gösterim: 10283
Son İleti 10 Aralık 2017, 12:14:43
Gönderen: Emrah Türkseven
İDECAD ÇELİK, ÜCRETSİZ CANLI SEMİNER (kayıt olmak gerekiyor)

Başlatan sozcanForumun İdeCAD Statik & Mimari

Yanıt: 1
Gösterim: 3316
Son İleti 17 Ekim 2016, 21:22:43
Gönderen: erhanbaytak

Çelik Kolon-Kiriş Bağlantısı_Olası Malzeme Dayanımları

alozan · 2432

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alozan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
iyi günler,

AISC Design Guide-4 ile birlikte yönetmeliğimizdeki kiriş-kolon birleşimini inceliyorum. Hesaplamaların başında plastik mafsaldaki olası moment konusuna takıldım.

Amerikan yönetmeliğini incelediğimde Mpr değeri belirlenirken S355 çeliği için:
1,1 * Ry * Fy * Zx =1,1 * 1,1 * Fy * Zx = 1,21 * Fy * Zx     (Design Guide.4_Denklem 2.1)

Bizim yönetmeliğimize göre Mpr değeri belirlenirken S355 çeliği için:
Cpr * Ry * Fy * Zx =1,2 * 1,25 * Fy * Zx = 1,5 * Fy * Zx    (TBDY2018_Denklem 9B.1)

Arasındaki fark %23 gibi bir değer. Yönetmeliğimiz türkçeye çevrilen AISC yönetmeliği diye biliyorum ama bu aradaki farkın nereden kaynaklandığını bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Çevrimdışı hiperstatik

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Açıkçası detaylı olarak kontrol etme şansım olmadı ama amerikan ve yerli malzeme akma değerlerimiz farklı olduğundan bir miktar fark olabilir yorumunu yapıyorum. Göz atmanız faydalı olabilir.

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Tamam çeviri ama Google translate yapmamış hocalarımız. Eklemeler çıkarmalar mevcut. Pekleşme kabullerimiz ve malzeme toleranslarımız farklı. İlk çarpan pekleşme ikinci çarpanın da deneysel/nominal akma oranı olması gerekir. Bir de hocamız bizim yönetmelik mühendisine hiç güvenmiyor demişti. Aklıma geldi nedensiz.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı alozan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Tamam çeviri ama Google translate yapmamış hocalarımız. Eklemeler çıkarmalar mevcut. Pekleşme kabullerimiz ve malzeme toleranslarımız farklı. İlk çarpan pekleşme ikinci çarpanın da deneysel/nominal akma oranı olması gerekir. Bir de hocamız bizim yönetmelik mühendisine hiç güvenmiyor demişti. Aklıma geldi nedensiz.

Ben de aynı düşünce var açıkçası istemsizce. Ama tüm yönetmeliği birebir alıp kısmi yerlerine güvenlik katsayıları eklemek bana garip geldi. Böyle birşey yapmış olamazlar diyorum kendimce. O yüzden kaçırdığım bir nokta arıyorum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Açıkçası detaylı olarak kontrol etme şansım olmadı ama amerikan ve yerli malzeme akma değerlerimiz farklı olduğundan bir miktar fark olabilir yorumunu yapıyorum. Göz atmanız faydalı olabilir.

S275'de durum daha da vahim. Fakat Design Guide'de olmadığı için örneği aynı akma değeri bulunan malzemeler üzerinden verdim.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2020, 10:37:06 Gönderen: alozan »