SAP2000 Tarihi Bir Yapının Deprem Analizi

Başlatan cheanadoluForumun Sap2000

Yanıt: 3
Gösterim: 1984
Son İleti 11 Ekim 2019, 08:19:03
Gönderen: Emrah Türkseven
Deprem ve Uygulama Hataları (Okunması Gerekir)

Başlatan osmanbayrakForumun Deprem

Yanıt: 2
Gösterim: 14142
Son İleti 01 Ağustos 2018, 19:29:47
Gönderen: Talde
Deprem Mühendisliği mi Yapı Mühendisliği mi ?

Başlatan buraakssForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 1
Gösterim: 2456
Son İleti 03 Eylül 2015, 18:02:46
Gönderen: Trizon

Deprem yükleri response spektrum analiz

ebced · 5896

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #15 : 05 Temmuz 2019, 08:21:56
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
R kaynaklı olmadığına eminim.Hiç denediniz mi bu iki yoldan da deprem yükünü bulmayı ve teyit etmeyi? Eğer böyle bir örnek varsa elinizde paylaşmanız mümkün müdür?
R kaynaklı olmadığına eminim.Hiç denediniz mi bu iki yoldan da deprem yükünü bulmayı ve teyit etmeyi? Eğer böyle bir örnek varsa elinizde paylaşmanız mümkün müdür?

Enteresan denemediğim yöntem kalmadı dediğiniz gibi Rleri ve Dleri eşit almama rağmen arada uçurum fark çıktı. Sorunun kaynağını çözdüm gibi ama tam emin değilim. Uydurduğum sistemin periyot değeri birazcık yüksekti. 8 saniye gibi bir değer çıkmış. Bu değeri çaprazlar yardımıyla 0,5 saniye civarına düşürdüğümde değerler birbirine çok yaklaştı fakat birebir aynı olmadı. Büyük ihtimalle periyot sınırlamasına takılıyordu sistem. Yarın denemeye devam. ^_^

Evet dediğim doğruymuş. R yi ve Dyi denemek için eşit aldığım zaman sabit bir R değeri bulacağımdan dolayı hem elle girdiğim response spektrum, hem IBC hem de TSC2018 yaklaşık olarak aynı sonucu verdi. Maksimum sapma %3 gibi bir değer. Onun da AFADdan aldığımım değerlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Ben R ve D katsayısı sabit olan için de yapmıştım yine de birtakım farklılıklar oluşmuştu. Sonuç olarak nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz?

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #16 : 05 Temmuz 2019, 08:28:04
Siz bu response spectrumu nasil hesapliyorsunuz bir formüllerle örnek göstersenize. Response spectrum'da R katsayisi vs olmaz. Design spectrum'da R katsayilarini vs hesaba katarsiniz. SAP2000'den define -> function -> response spectrum'dan spectrum tanimliyorsaniz, orada R katsayi girilen bir yer göremedim ben. Elastic Response Spectrum hesaplaniyor orada. Yada SAP2000'e R katsayisini nasil girdiniz?
Response spectrum 'u AFAD'dan alıyoruz.Daha sonra design spectrumu bulurken oluşan farklılıklar hakkında bir şeyler sormuştum.Şöyle ki eğer siz bunu SAP 2000  TSC-2018'den response spectrum olarak tanımlarsanız buna R katsayısını I katsayısını ve yerçekim ivmesini dahil etmeniz gerekiyor. Bu durumda scale kısmına bu verilerin sonucunda bir değer girmemiz gerekiyor.Fakat bu değerler AFAD'dan gelenlere uyguladıklarımızla tutmuyor.

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #17 : 05 Temmuz 2019, 10:19:23

Enteresan denemediğim yöntem kalmadı dediğiniz gibi Rleri ve Dleri eşit almama rağmen arada uçurum fark çıktı. Sorunun kaynağını çözdüm gibi ama tam emin değilim. Uydurduğum sistemin periyot değeri birazcık yüksekti. 8 saniye gibi bir değer çıkmış. Bu değeri çaprazlar yardımıyla 0,5 saniye civarına düşürdüğümde değerler birbirine çok yaklaştı fakat birebir aynı olmadı. Büyük ihtimalle periyot sınırlamasına takılıyordu sistem. Yarın denemeye devam. ^_^

Evet dediğim doğruymuş. R yi ve Dyi denemek için eşit aldığım zaman sabit bir R değeri bulacağımdan dolayı hem elle girdiğim response spektrum, hem IBC hem de TSC2018 yaklaşık olarak aynı sonucu verdi. Maksimum sapma %3 gibi bir değer. Onun da AFADdan aldığımım değerlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Ben R ve D katsayısı sabit olan için de yapmıştım yine de birtakım farklılıklar oluşmuştu. Sonuç olarak nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz?

Benim şahsi kanaatim hesaplarda bir sorun olmadığı yönünde. Kullandığım yöntem doğru sonuç veriyor. Taban kesme kuvvetleri neredeyse eşit.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Yanıtla #18 : 05 Temmuz 2019, 15:40:28

merhaba, scale ile g için bi işlem yapmanıza gerek yok

Excel tablosu ekledim Response Spectrum kullanacaklar için.  R, D, ve I katsayılarına bağlı Ra katsayısına göre SaR elde ediliyor. İncelemenizde, kontrol etmenizde fayda var.

TBDY2018_TasarimSpektumu.rar

buradan azaltılmış değerleri kullanabilirsiniz direk

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #19 : 08 Temmuz 2019, 22:41:37
Konu bayağı uzamış,

Spektrumdan elde edilen kuvvetler, olası bir deprem kuvveti altında yapının lineer hareket etmesi için kullanılmaktadır. Fakat böyle bir yaklaşım ekonomik olmayacağı için bu deprem kuvveti azaltılması sıklıkla kullanılmakta ve yönetmeliklerde yerini almaktadır. Belirli kurallara bağlı kalarak (eşit deplasman kuralı) deprem kuvvetlerinin azaltılması (R: Deprem yükü azaltma katsayısı) yapının plastik deformasyon yapmasını neden olmaktadır. Tabiki yönetmelik gereği deprem kuvvetinin önemi yapının cinsine (I: Bina önem katsayısı) dayanım fazlalığı katsayısı (D) gibi değerlerde hesaplamalara dahil edilmektedir.

Sizlere tavsiye elde ettiğiniz spektrumdan direk azaltılmış deprem kuvvetlerini hesaplamanız ve analizlerinizi bu bulgular ile yapmanız.

Kolay gelsin

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #20 : 16 Temmuz 2019, 13:05:45

Şu an başka bir projem için deneme yapıyorum.Hatta eski yönetmelikle de karşılaştırıyorum bence SAP 2000 TSC-2018 verilerinde bir katsayı sıkıntısı var.
Bir kolondaki Ex için örnek vereyim :
Afad verilerinin wordpad'e uyarlanması ile oluşturulan  :0,84 ton
Sap2000 response spektruma scale kısmından katsayı girilerek bulunan : 3,2501
Sap 2000 Load patternden TSC 2018 seçilerek bulunan : 3,7756
Eski yönetmelik : 1,1366

Böyle bariz farklar olmamalı diye düşünüyorum. Ayrıca çelik profil ile rijitlikler dikkate alınarak çatı diyaframı oluşturduğumuzda ve aşıkları da tanımladığımızda periyodlar uçuyor bunu da daha önce deneyen var  mı sormak istedim ?

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #21 : 16 Temmuz 2019, 13:59:46
Tekrardan merhaba. Tek bir kolonla tekrardan deneme yaptım. Lokasyon gülhane parkı DD-2 zemin ZC sınıfı R=8 D=3 I=1 olacak şekilde 1 metrelik ucuna 1 ton düşey yük uygulanmış sistem sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz. Özellikle 1 ton seçmemin sebebi sistem periyodunu Ta-Tb arasına düşürmek için. Sistem periyodu yüksek olsaydı son iki sonuç eşit olurdu.

E1=Eşdeğer deprem
E2=Programdan otomatik spektrum girilmiş durum (scale factor=1)
E3=Afaddan alınan yatay elastik spektrum aynen girildi (scale factor=g/R)
E4=Afaddan alınan veriler excelde işlenip programa girildi(scale factor=9,81)

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #22 : 16 Temmuz 2019, 14:04:01
Tekrardan merhaba. Tek bir kolonla tekrardan deneme yaptım. Lokasyon gülhane parkı DD-2 zemin ZC sınıfı R=8 D=3 I=1 olacak şekilde 1 metrelik ucuna 1 ton düşey yük uygulanmış sistem sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz. Özellikle 1 ton seçmemin sebebi sistem periyodunu Ta-Tb arasına düşürmek için. Sistem periyodu yüksek olsaydı son iki sonuç eşit olurdu.

E1=Eşdeğer deprem

Sizin de benim gibi farklı çıkmış baya.Peki Rijit diyafram çatı konusunda bir önerinizvar mıdır ?

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #23 : 16 Temmuz 2019, 14:15:42

E1=Eşdeğer deprem

Sizin de benim gibi farklı çıkmış baya.Peki Rijit diyafram çatı konusunda bir önerinizvar mıdır ?

Benim şahsi düşüncem değerlerin normal olduğu yönünde. İkinci sorunuz için hiçbir fikrim yok maalesef.

Çevrimdışı gungor_ercan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #24 : 06 Eylül 2019, 15:43:34
Arkadaşlar ekte gönderdiğim scale factor nasıl hesaplanıyor ?

« Son Düzenleme: 10 Nisan 2020, 19:09:34 Gönderen: erhanbaytak »