İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNDE HANGİ YAZILIM DİLİ ÖĞRENİLMELİ?

yunuskoroglu · 3166

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yunuskoroglu

• Çaylak
  • **
    • +0/-1
    • E-Posta
Herkese iyi günler dilerim. Değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak adına bir yazılım dili öğrenmek istiyorum. Birkaç sene  içerisinde, yabancı dil bilgisinin yanında bir programlama dil bilgisinin de aranacağını düşünüyorum. Şuan için hobi olarak başlayıp günde 1-2 saat vakit harcayabileceğim,  beni çok fazla zorlamayacak bir dil öğrenmek istiyorum. Öğreneceğim dilin, inşaat mühendisliği alanında da kullanılabilir olması benim için çok önemli.

"Hangi dili öğrenmeli ve inşaat mühendisliğinin neresinde işime yarayabilir?" sorularında yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimiçi batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Ne için öğrenmek istiyorsunuz? Spesifik bir amacınız var mı?

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı yunuskoroglu

• Çaylak
  • **
    • +0/-1
    • E-Posta
Kafamda belirlediğim özel bir amaç yok. Öğrendiğim zaman bana ek kazanç kapısı olabilecek, geleceği olan bir dil olması ve  İleride mesleğimle bağlantılı olması benim için büyük oranda yeterli olacaktır.

Yazılım dillerinin kullanım alanlarına dair pek fazla bilgim olmadığı içinde, inşaat mühendisliğiyle kesişir mi, kesişse bile ne kadar içerisinde olur hiç bilmiyorum.

Çevrimiçi batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Kafamda belirlediğim özel bir amaç yok. Öğrendiğim zaman bana ek kazanç kapısı olabilecek, geleceği olan bir dil olması ve  İleride mesleğimle bağlantılı olması benim için büyük oranda yeterli olacaktır.

Yazılım dillerinin kullanım alanlarına dair pek fazla bilgim olmadığı içinde, inşaat mühendisliğiyle kesişir mi, kesişse bile ne kadar içerisinde olur hiç bilmiyorum.

Özel bir sebep yoksa sadece makro/otomasyon için kullanılacaksa herhangi bir dil işinizi görür. Vba (programlama dili denebilir mi bilemiyorum) bile işinizi fazlasıyla görür. Sap2000 için oapi ile veri alışverişi bile yapabilirsiniz. Hızlıca ön boyutlandırma hatta optimizasyon bile yapabilirsiniz. Ama ben Teklada connection yazmak istiyorum derseniz onun oapisini destekleyen C#'a geçmeniz gerekir. Ya da performans analizlerini openseesde yapıcam derseniz python öğrenmeniz gerekir gibi.

>>> Programlama dili amacınız değil aracınız olsun. <<<

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı yunuskoroglu

• Çaylak
  • **
    • +0/-1
    • E-Posta
Cevabınız için teşekkür ederim. Tasarım programları için yazılım dili öğrenmek çok ilgimi çekmesede, ilk olarak C# ile başlayacağım sanırım.

Aynı zamanda, farklı alanlarda kullanılması ve görsellik sunması sebebiyle javascript programlama dilini de önerdiler. Sizin düşünceniz nedir?

Çevrimiçi batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Cevabınız için teşekkür ederim. Tasarım programları için yazılım dili öğrenmek çok ilgimi çekmesede, ilk olarak C# ile başlayacağım sanırım.

Aynı zamanda, farklı alanlarda kullanılması ve görsellik sunması sebebiyle javascript programlama dilini de önerdiler. Sizin düşünceniz nedir?

Java önerilmiştir size. Ama tecrübeli yazılımcılar çok önermiyor. Bu aralar python ön planda. Ama genele baktığımızda da c# tavsiye edenler çoğunluğu oluşturuyor. İstediğiniz gibi arayüz ve program yazabiliyorsunuz. Yazdıklarınıza bakarak ben olsam c# derdim.

Çevrimdışı yunuskoroglu

• Çaylak
  • **
    • +0/-1
    • E-Posta
Teşekkür ederim ederim ayırdığınız vakit için. Umarım hayırı olur

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
İnşaat sektöründe bu tarz çabalara girmek yerine adam idare etmek,ikili ilişkiler,hitap,karşındakine fikirlerini empoze etme,bir topluluğa hükmetme konularında kendini geliştirme çabasında bulunursan daha çok işine yarar. İnşaat, insan odaklı ve organizasyon becerisi üzerine kurulu bir sektördür. Akademisyen olacakları olaydan ayrı tutmak istiyorum fakat piyasaya atılacak şantiyecisi için de projecisi için de önemli etkenler yukarıda saydıklarımdır. Hitap ettiğiniz kesim profesörlerden oluşmadığı için kendinizi ve işinizi basit ve yalın bir dille anlatabilmek ve iş yapabilme becerisini kazanmak en önemli etkendir mesleğiniz açısından.