Akıl Hocası Arayan Bir İnşaat Mühendis

targa13 · 1250

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı targa13

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Selamun aleyküm sevgili abilerim kardeşlerim forumunuzu yeni keşfettim hem sizlerle tanışmak hem de uzun bir süredir canımı sıkan bi müşkülümü sizlerle paylaşıp fikir almak için buradayım. Ben 28 yaşında İstanbul'da yaşan 5 senelik mühendis bi kardeşinizim. Üniversite hayatım keyfe keder geçti mesleki olarak kendimi hiç geliştirmenin peşine düşmedim (pişman mıyım bi nevi pişmanım aslında) ortalama bir gnoyla mezun oldum ama kendimi övmek için söylemiyorum vizesine girmediğim ağır bölüm derslerinde bile finaline çalışıp tekte geçmişliğim çoktur statik yapılara fiziki hesaplamalar yapmaya aklım yatkındır. 5 sene önce mezun oldum bi kaç ay oyalandıktan sonra müteahhit bir aile dostumuzun betonarme inşaat projesinde iş başı yaptım. 2 ay dayanabildim işi bıraktım bi kaç ay sonra daha büyük bi projede kontrol mühendisi olarak başladım orada da bazı tartışmalar yaşayıp (işe gelme saatlerinde de disiplinsizlik yaptım biraz) işi bıraktım. Ondan sonra taahhütlü iş yapan bi çelikçi firmada işe girdim orada da 1 ay dayanabildim yine kavga gürültü işi bıraktım. Bu süreçte anladım ki ben sahada çalışabilecek yapıda bir mühendis değilim. Çevreden gelen yorumlara da istinaden mesleğimi yapmayı bırakıp ticarete atıldım. Biraz memleketin enflasyon durumundan biraz da kısmetimden yaptığım ticaretlerde başarılı oldum ama mesleğimi yapamamak sürekli içimde bi ukteydi. Son bir kaç ayda işlerimiz yavaşladı rahat hareket edebilecek bi zamana sahip oldum. Bu süreçte tekrar mesleğe yönelmek istedim ama bu sefer projecilik alanında bir iş aradım. Çevremde projeci olmadığı için ve yaşım da ilerlediği için tahmin edersiniz ki iş bulamadım. İşe girmeden projeciliği öğreneyim dedim eğitim veren birkaç eğitim kurumuyla görüştüm fakat verdikleri eğitimlerin sürecinin 1,5 sene ve üzeri olduğunu öğrenince ondan da vazgeçtim. Bu sefer kafamda bir plan oluşturdum dedim ki kendi kendime bu işin mimarisi de dahil baştan sona öğreneyim kendi ofisimi açar yanıma birer tane mühendis mimar iç mimar alırım gül gibi hem insanlara ekmek kapısı açmış olurum hem de sevdiğim bir işin içinde bulunurum. Nasıl başlamam gerketiğini sordum çevremdeki insanlara kime sorduysam paran varsa bilmene gerek yok yanına al çalışanların yapsın iş alma gücün varsa bilmene gerek yok işi al başkasına yaptır kârını cebine koy tarzı afedersiniz aptalca tavsiyeler alınca istişare etmekten de soğudum kendi başıma başladım bir şeyler yapmaya. Önce işin mimari kısmını araştırdım imar durumu aplikasyon krokisi çizimi falan kısımları dışında anlamadığım bazı şeyler oldu yine de saçma sapan tavsiyeler duymamak için kimseye danışmadan sonra öğreniriz diyerek sonraki basamağa geçmeye kalktım. Statik projeler için Sap2000 uygulamasını öğrenmeye çalıştım genel olarak çizimleri çok rahat yaptım ama teoride aklımda oturtamadığım bir kaç detay yüzünden tam olarak ona da hakim olamadığımı düşünüyorum. Aynı zamanda sketchupdan 3d modelleme çalışmaları yaptım ilginç bir şekilde bu konuda bu nasıl oluyo diyebileceğim hiçbir detay takılmadı aklıma yani yaptıkça gelişebileceğimden şüphesiz bir şekilde kendimce öğrendim. Şimdi diyeceksiniz bizden ne istiyorsun. Forum çok aktif olmadığı için her şeyi peşinen yazıp konuyu gören tecrübeli birine denk gelirsem şansımı kaçırmamak için her şeyi tamı tamına yazacağım.

1-)Yüksek yapılarda ve yurt dışı projelerinde kullanılan statik çizim uygulamaları nelerdir bunları nasıl öğrenebilirim
2-)Ahşap yapıların statiği hesaplanırken kullanılan uygulamalar nelerdir hangisini tavsiye edersiniz
3-)Kolon kiriş seçimini inşaat mühendisinin yapması gerekmez mi neden yerlerini boyutlarını mimarların çizdiği projeye göre yapıyoruz ve kolonların, kirişlerin boyutu, yeri neye göre hesaplanıyor
4-)Çok yönlü bir statik proje mühendisi olmak mümkün mü aynı anda hem betonarme hem çelik hem köprü vb. projelerin tasarımını yapabilecek bir mühendis olmak mümkün mü cahilce bi soru gibi duruyor farkındayım ama meslekle ilgili çok tecrübem olmadığı için bilmiyorum
5-)Sap2000'de neyin nasıl yapıldığını genel olarak biliyorum sadece liste olarak basit şekilde 1-2-3-4 diye numaralandırılarak neler yapmam gerektiğinin bir sıralamasını yapabilir misiniz dikkat dağınıklığından ve bir yerde çalışmadığımdan dolayı bu konuda eksiklikler yaşıyorum
6-)Bu uygulamalardan ziyade bütün hesapları elle de yapabilecek bir donanıma sahip olmak için tekrar etmem gereken dersler hangileri veya kısa süreli ders alarak bu konuma gelebilir miyim (temelim var)
7-)Projecilik yaparken aynı anda taahhüt işi yapabilir miyim veya kendi şantiyemde aktif bulunabilir miyim
8-)Proje işinin dışında hakediş ve metraj'ı en kolay nasıl öğrenebilirim

Ayriyetten benim aklıma gelmeyen sizin verebileceğiniz ekstra tavsiyeler de başım gözüm üstüne sonuçta benden kat kat tecrübeli çok meslektaşım var belki fırsatımız olur buradan tanışır yüz yüze de hasbihal ederiz sorduğum sorular çok mantıksızsa affınıza sığınıyorum gerçekten tecrübe sahibi olmadığım için her şeyi açık açık yazmak istedim baya uzun bir konu oldu kusura bakmayın okuyan kim varsa herkese teşekkür ederim.