netcad 5.1 kamu

Başlatan HARMÜHForumun Harita Mühendisliği

Yanıt: 3
Gösterim: 8117
Son İleti 07 Eylül 2016, 00:52:41
Gönderen: last
Kamu Yapı İhaleleri

Başlatan civilmehmetkaraForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 2139
Son İleti 17 Eylül 2015, 20:25:44
Gönderen: civilmehmetkara
Kamu İdarelerinde Protokol Kuralları/Ayhan Şahin-7TL

Başlatan leventdnyForumun 2.El Kitap Alım-Satım

Yanıt: 0
Gösterim: 1863
Son İleti 26 Haziran 2018, 12:13:26
Gönderen: leventdny

Kamu Kurumlarında Kontrol- Şartname Hazırlanması vs. işlerinin İhale Edilmesi

naylonbasgan · 3318

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı naylonbasgan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Ekap'ta çalışırken görüyorum neredeyse tüm kamu kurumları en küçük projeyi bile ihale ile hazırlatıyor.
Şöyle ki; diyelim ki bir okul yapılacak
1- Okul projesinin hazırlanması, teknik şartname, metraj çıkarılması için bir ihale
2- Yapım işleri için bir ihale
3- Müteahhiti kontrol için müşavirlik amaçlı bir ihale.
Yani bir yapım için bu kadar ihale açıp, bu kadar para harcamak doğru mu? Kamudaki memurlar -ki sayıları az değil- proje, metraj, teknik şartname neden hazırlamıyor? Neden sahada kontrol mekanizması kendileri olmuyor?
Kontrol eden müşavir firma personeli zaten genelde kamudan emekli olmuş veya ayrılmış insanlar. Yani kamu personeli bu işleri yapacak tecrübe ve birikime sahip gibi görünüyor.
Bence çok haybeye giden paralar bunlar. Konu hakkında fikirlere açığım.

Selamlar

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
İronik olacak ama özel sektördeki projeciler taş mı yesin :D Kamu kuruluşlarının bu açığı özel sektörü besliyor. Belirttiğiniz işlere hakim olan kamu mühendisi çok az, hakim olanlarda kamuda değil.Döngü içinde gidip geliyor.Tabi olan milli servete oluyor.

Çevrimdışı naylonbasgan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
İronik olacak ama özel sektördeki projeciler taş mı yesin :D Kamu kuruluşlarının bu açığı özel sektörü besliyor. Belirttiğiniz işlere hakim olan kamu mühendisi çok az, hakim olanlarda kamuda değil.Döngü içinde gidip geliyor.Tabi olan milli servete oluyor.
Taş yemesinler elbet ama ne bileyim vakit ve nakit israfı. Projeyi çizen mühendis maaşını alıyor para yine patronların cebe. He madem kamu kurumları bu işi beceremiyorsa bu kadar kadro barındırmanın gereği yok. Personel taşınması ve yemekleri için açılan ihalelerle ilgili daha vahim çünkü durum:))

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Dediğiniz herşeye katılıyorum, şahsen elimden geldiğince kamunun bu açığını azaltmaya çalışıyorum :D Buradaki temel sorun kpss ile mühendis alınması, mantıklı bir açıklama olamaz. Oysa mühendisin kamuda çalışırken daha fazla emek vermesi gerekiyor. Bahsettiğiniz proje ve metraj ihalelerini çıkartan mühendis olsam utanırım, elimden geldiğince öğrenmeye çalışır dışarıya göndermezdim. Bu durumu kamu çalışanları sıkıntı olarak görmediği için çözüm üretilmiyor, alırım maaşımı bakarım rahatıma durumu var.

Çevrimdışı asiogü

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
İhaleleri yapan kamu kurumları işin büyüklüğüne göre sorumluluğunun altına girmek istemez. Girmesi de kendisi için tehlike oluşturabilir. İhaleye çıkan kurum bütün işleri hizmet alımı ile yapsın yapım işinden vazgeçsin. Ne değişir diye düşünmeyin. Benim görüşüm yapılacak inşaatın sorunlarının sorumluluğunu yapı denetim/müşavirlik ve müteahhit firma üzerinde olmasıdır. İdarede görev alan personellerin proje yapabilecek düzeyde olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı naylonbasgan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
İhaleleri yapan kamu kurumları işin büyüklüğüne göre sorumluluğunun altına girmek istemez. Girmesi de kendisi için tehlike oluşturabilir. İhaleye çıkan kurum bütün işleri hizmet alımı ile yapsın yapım işinden vazgeçsin. Ne değişir diye düşünmeyin. Benim görüşüm yapılacak inşaatın sorunlarının sorumluluğunu yapı denetim/müşavirlik ve müteahhit firma üzerinde olmasıdır. İdarede görev alan personellerin proje yapabilecek düzeyde olduğunu düşünüyorum.
Hocam mühendis, mimar dediğin insanın en büyük başarısıdır yaptığı işin sorumluluğunu alabilmek, kendine güvenmek. Bunu yapamıyorlarsa bulundukları koltukları haketmiyorlardır. Ne güzel açalım bir ihale müşavir gelsin bizim yerimize kontrol etsin. E kardeş bu dairedeki memurlar ne iş yapacak?

Çevrimdışı asiogü

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Aynı düşünce içerisinde değilim, her şeyin maddi olarak bir karşılığı oluyor. Herkes yaptığı iş kadar ücret alıyor.
Hocam mühendis, mimar dediğin insanın en büyük başarısıdır yaptığı işin sorumluluğunu alabilmek, kendine güvenmek. Bunu yapamıyorlarsa bulundukları koltukları haketmiyorlardır. Ne güzel açalım bir ihale müşavir gelsin bizim yerimize kontrol etsin. E kardeş bu dairedeki memurlar ne iş yapacak?

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Birileri kamuda işe başlamış galiba :D

Çevrimdışı asiogü

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Birileri kamuda işe başlamış galiba :D
Başlamadım ve müşavirlik firmasında çalışıyorum bilgin olsun.

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Öyle konuşmuşsunuz ki kamuda çalışmamanız imkansız. Biz farklı şeyler mi gördük yanlış bilgi mi veriyoruz ? Şuna cevap verin lütfen, kamunun yüzde kaçı yaptığı iş kadar ücret alıyor ?

Çevrimdışı asiogü

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Öyle konuşmuşsunuz ki kamuda çalışmamanız imkansız. Biz farklı şeyler mi gördük yanlış bilgi mi veriyoruz ? Şuna cevap verin lütfen, kamunun yüzde kaçı yaptığı iş kadar ücret alıyor ?

Sizde öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki kamuda çalışan mühendis meslektaşımız değil, üniversite okumuş değil. İlla oralarda birileri olmalı ve olacak da. Umarım isteyen insanlarda idarede görev alırlar.

Bence kamudan çok yapım işlerinde ücret alanlar gerçekten ücretinin hakkını vererek inşaat yapıyorlar mı? Kusursuzu geçtim az sıkıntı olan inşaatlar mevcut mu?

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Hayır kesinlikle elbette işini hakkıyla yapanlar var, hakkıyla yapanlar zaten bu konuştuklarımızı dikkate almaz. Ancak bu oran yüzde kaçtır ? Hakkıyla yapmayanları konusuyoruz biz, okusunlar da hakkıyla yapmaya başlasınlar diye konuşuyoruz bunları. Siz konu başlığını okudunuz mu ? Mühendis dediğin insan da sorumluluk sahibi olacak düşünceleriniz çelişiyor. Oralarda birileri olmasın, oralarda aldığı maaşın hakkını veren mühendisler olsun istiyoruz. Kaydını yaptırdıktan sonra yapılan işlerden hiç haberi olmayan, ne iş yaptığını dahi anlamayan insanlar olmasın istiyoruz. Sonuçta bunlar milli servet başkasının cebinden çıkmıyor. Demek ki sizin yaşadığınız bölgede böyle sorunlar yok ne güzel her bölge öyle olur inşallah :D