Çelik Kolon - Çelik Kiriş Birleşimi Sayısal Uygulamalar

Başlatan FloraForumun Yapı Anabilim Dalı

Yanıt: 0
Gösterim: 2777
Son İleti 23 Şubat 2016, 13:11:10
Gönderen: Flora
Kolon – Kiriş Birleşim Bölgelerinde Kesme Güvenliği

Başlatan erhanbaytakForumun Makaleler - Tezler

Yanıt: 3
Gösterim: 9077
Son İleti 10 Şubat 2018, 13:15:24
Gönderen: a_bulut06
Kolon Kesme Güvenliği ln

Başlatan civilmehmetkaraForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 1
Gösterim: 1665
Son İleti 22 Ocak 2017, 01:00:51
Gönderen: osmanbayrak

Kolon köşe donatısı

engineerking · 2561

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
: 15 Ocak 2019, 21:18:51
Arkadaşlar merhabalar görselde görmüş olduğunuz üzere 30*205 boyutunda bir kolon var analiz sonrası köşe donatıları hatırı sayılır derecede fazla çıkıyor.Şimdi diyeceksiniz 5 cm daha ekleyip perde olarak tanımlamadın mı onu da yaptım bu sefer donatılar normal çıkıyor fakat şöyle bir durum var.yapının orta kısımlarında olduğu için bu ve benzeri kolonlar yapı düzenini bozuyor ve burulmaya sebep oluyor diye tahmin ediyorum.(yapının etabs ta analizini yaptım ve burulma açısından sıkıntılar çıktı,forumun etabs bölümünde de paylaştım arkadaşlar bu durumdan sebepli olabileceğini söylediler.)

Derleyecek olursak bu tarz kolonları perdeye çevirmeyip kolon olarak bıraktığımızda program yapıya gelen kesme kuvvetlerini otomatik olarak kolonlara dağıtmıyor mu?Bu duruma sebep olan şey nedir ya da nasıl bir çözüm yoluna gidilmelidir?.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı m.turgut

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #1 : 19 Ocak 2019, 00:45:52
Sanırım 2007 yönetmeliğine göre analiz yapıyorsunuz. Yeni yönetmeliğe göre girdiğiniz ebatlardaki eleman perde sınıfına giriyor. lw>=6bw  ve bw>=25 cm şartını sağlıyor.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 19 Ocak 2019, 01:59:35
Sanırım 2007 yönetmeliğine göre analiz yapıyorsunuz. Yeni yönetmeliğe göre girdiğiniz ebatlardaki eleman perde sınıfına giriyor. lw>=6bw  ve bw>=25 cm şartını sağlıyor.

Evet tdy2007 ye göre yapıyorum.kullandığım programın yeni versiyonuna geçeceğim yakın zamanda ama bu durumun sebebini merak ettim.tbdy2018 de perde oranının 1/6 olduğunu da biliyorum.projem daha tasarım aşamasında fakat program mantığında bu durumun sebebi ne oluyor.yanlış giden bişeyler olmalı.yani diyeceğim şudur ki kolon kenar donatıları fazla çıktığı için bunları perdeye çevirdim normal çıktı gibi bir yaklaşıma girmek istemiyorum.çünkü perde demek rijitlik demek.gereksiz bir rijitlik yüklemiş oluyorum binaya.aynı yapıyı etabs de analiz yaptım x ve y yönünde burulmalar çıktı.etabs programı çok incedir belki biryerlerde hatalarınız olmuştur diyebilirsiniz olabilir ama böyle bir sonuç almamdaki temel nedeni merak ediyorum?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #3 : 20 Ocak 2019, 11:47:54
Merhabalar
Beyler programları insan olarak düşünmemek gerekir. Perdeyi ve kolonu, sizin tanımlamanıza göre program bilir fakat deprem neyin ney olduğunu bilmez. Depreme dayanıklı tasarım yapmanın son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bahsi geçen statik programlar kolonlar çubuk eleman olarak tanımlanırken perdeler perde eleman olarak tanımlanıyor. Bu durumda perdeler daha fazla moment ve kesme kuvveti alıyor. Kolon ve perdenin içerisinde ki donatıya göre moment ve kesme kuvvetini artırmaz programlar. Arkasında statik olarak mevcut yüklere göre çözüldükten sonra belirlenen moment ve kesme kuvvetine göre aynı zamanda sizin programa tanıttığınız kolon veya perdeye göre donatılandırılır.

Benim sizlere nacizane tavsiyem; gerçek davranışının tahmin edilmesi ve ona göre tasarım yapılması. Kolonları perde olarak tasarlamakta fayda vardır çünkü kolon olarak programa belirttiğiniz çubuk elemanların tahmin edilenden farklı yani perde olarak çalışacağını düşünmekteyim. Kolonları perdeye çevirdikten sonra modlara bakarak yapıyı revize etmeniz ve burası önemli ilk modda burulma çıkmamasına dikkat etmeniz gerektiğini düşünmekteyim. Bunlara ek olarak yapı analizlerinde göz önüne alınmayan dolgu duvarların modellenebiliyorsa modellenmesini eğer modellenmiyorsa yapı davranışına etkisi tahmin edilerek analizlerin yapılmasını sağlıklı bulmaktayım.

Unutmayın ki programlar dört işlemden ibaretler, kolay gelsin.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 22 Ocak 2019, 20:58:08

[/quote]
Merhabalar
Beyler programları insan olarak düşünmemek gerekir. Perdeyi ve kolonu, sizin tanımlamanıza göre program bilir fakat deprem neyin ney olduğunu bilmez. Depreme dayanıklı tasarım yapmanın son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bahsi geçen statik programlar kolonlar çubuk eleman olarak tanımlanırken perdeler perde eleman olarak tanımlanıyor. Bu durumda perdeler daha fazla moment ve kesme kuvveti alıyor. Kolon ve perdenin içerisinde ki donatıya göre moment ve kesme kuvvetini artırmaz programlar. Arkasında statik olarak mevcut yüklere göre çözüldükten sonra belirlenen moment ve kesme kuvvetine göre aynı zamanda sizin programa tanıttığınız kolon veya perdeye göre donatılandırılır.

Benim sizlere nacizane tavsiyem; gerçek davranışının tahmin edilmesi ve ona göre tasarım yapılması. Kolonları perde olarak tasarlamakta fayda vardır çünkü kolon olarak programa belirttiğiniz çubuk elemanların tahmin edilenden farklı yani perde olarak çalışacağını düşünmekteyim. Kolonları perdeye çevirdikten sonra modlara bakarak yapıyı revize etmeniz ve burası önemli ilk modda burulma çıkmamasına dikkat etmeniz gerektiğini düşünmekteyim. Bunlara ek olarak yapı analizlerinde göz önüne alınmayan dolgu duvarların modellenebiliyorsa modellenmesini eğer modellenmiyorsa yapı davranışına etkisi tahmin edilerek analizlerin yapılmasını sağlıklı bulmaktayım.

Unutmayın ki programlar dört işlemden ibaretler, kolay gelsin.

Osman hocam merhabalar öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Sakın yazdıklarımı saldırgan bir tavır altında yazdığımı zannetmeyin.
Birincisi yapıları yaparken illaki depreme dayanıklı tasarım yapmamız gerektiğinin bilincindeyim.Şahsen kendim 1999 marmara depremini çocuk yaşta yaşamış biri olarak depremin ne olduğunu çok iyi bilen birisiyim.Zaten tasarladığım yapılarla alakalı beni bu denli titiz çalışmaya sevk eden şey deprem gerçeğidir.
Kullandığım sta4cad yazılımında kolonlar ve perdeler tek bir komut altından giriliyor.Yönetmelikteki kısa/uzun kenar oranına göre program girilen elemanı kolon ya da perde olarak görüyor.Kolon ya da perde ne olursa içersindeki donatıya göre kesme kuvveti almayacağını,Modelimizin analizi neticesinde bu kuvvetlere maruz kalacağını biliyorum.
Fakat benim burda asıl öğrenmek istediğim şu idi.Burda programsal kaynaklı bir durum mu var.Perde olarak bir tasarım yaptığımda çıkan sonuç normal,kolon olarak tasarım yaptığımda (kesit uzunlukları birbirine yakın olan) çıkan sonuç normal (donatılandırma açısından) fakat boyutları perdeye yakın olan kolon tasarımı yaptığımda ortaya çıkan fazla donatı durumu ne ile ilişkilendirilebilir onu öğrenmek istiyorum.Madem ki program sistemde perde kullanılmadığı vakit yapıda meydana gelen kesme kuvvetlerini kolonlara tasarlanan sistem neticesinde pay ediyor ise,bu tarz bir durumda neden böyle bir sonuç çıkıyor.O zaman program kesitleri perde oranına yakın olan kolonlarda (30*150 kolon da dahil (tdy2007 perde tanımı gözönüne alınarak 1/7 için)) analiz yaparken neyin ne olacağına karar mı veremiyor?Ya da şöyle sormak gerekir ben mi bir yerde hata yapıyorum da bu sonuçlara maruz kalıyorum?aslında soru biraz daha program kullanıcılarına yönelik bir soru gibi duruyor.
Dolgu duvarlarla alakalı ise derin bir araştırma içersindeyim.Söylediklerinizi de dikkate alarak ilerde yine size bir şeyler soracağım.
Bu arada forumdaki yazılarınızı da ilgiyle takip ediyorum.İllaki programlar mühendis değildir,mühendislerin kullandıkları hesap makineleridir sonuna kadar katılıyorum ama hesap makinelerinin en basitinde bile ondalık ayarı gibi (makinenin kendisi ile alakalı) ayarlar olabiliyor bildiğiniz üzere.Aynı zamanda kullandığınız makineyi de iyi tanımanız gerekiyor takdir edersiniz ki.
İyi çalışmalar diliyorum.yorumlarınızı ilgiyle bekliyorum.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #5 : 23 Ocak 2019, 14:11:41
Kolonların çubuk eleman olarak tasarlanmasından kaynaklanan bir durum. Kolon tasarımında, momentler sadece çubuğun üst kısmında toplanırken perde yani shell olarak tasarlandığında yine uç kısmında yoğunlaşan moment ve kesme kuvvetleri yüzeye dağıtılıyor. Shell ile çubuk elemanın çalışma prensibi gereği böyle sonuçlar çıkabilmektedir. Burada yapılması gerekenin, yapının olası bir deprem anında davranışının tahmin edilerek veya yorumlanarak perde veya kolon olarak tasarlanması. Ben kolon olarak tasarlayayım güvenli tarafta kalayım demekte bazı durumlarda olmuyor bu düşünce istenmeyen veya tahmin edilemeyen yapı davranışlarına yol açabilmektedir. Tıbkı dolgu duvarların ihmal edilmesi ve yapıya olan olumlu/olumsuz etkilerinin ihmal edilmesi gibi.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com