ETABS-STA4CAD ANALIZ MODAL SONUÇ FARKLAR

engineerking · 4427

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
: 26 Şubat 2019, 22:40:49
ARKADAŞLAR MERHABALAR
Dün açmış olduğum “TBDY2018 YATAY VE DUSEY SPEKTRUM ANALIZI SIFIRDAN” konu başlığı altında etabsta modellediğim binayı sta4cad te de modelleyip çözdüm.3 katlı basit bir yapı olmasına rağmen modal analizde periyotlarda ve kütle katılımlarında farklılıklar ortaya çıktı.

Yapı hakkında kısa bilgi:
X yönünde sırasıyla 3m ve 5m 2 açıklık
Y yönünde 4m tek açıklık
Kat adedi 3
Kat yuksekligi 3m
Kenardaki kolonlar 30*30 ortadaki kolonlar 40*40
Kirişler 30*50
Döşeme 14cm plak
Döşeme yükleri kaplama 0,17 t/m2
                             Hareketli 0,2 t/m2

malzemeler beton C30,demir S420

Yapı ağırlıklarında bir sıkıntı yok iki programda da değerler aynı neredeyse

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Fakat modal analizde periyotlarda ve kütle katılımlarında farklılıklar var gördüğünüz üzere.

Etabsta       1.periyot   0,464 sn kütle katılım y yönünde 0,8325
Sta4cad de 1.periyot   0,3999 sn kütle katılım y yönünde 0,6108

Etabsta       2.periyot   0,423 sn kütle katılım x yönünde 0,8697
Sta4cad de 2.periyot   0,3583 sn kütle katılım y yönünde 0,8795

Etabsta       3.periyot 0,352 sn kütle katılım 0,8827
Sta4cad de modlar arasında burulma yok ?!

Bu arada sta4cad lisanslı kullanıcısıyım ve son versiyonu kullanıyorum arkadaşlar.Kullandığım etabs versiyonu da 2016 dır.

Not:elemanlara tbdy2018 deki rijitlik katsayıları tanımlanmıştır.

TBDY 2018 E GÖRE ANALİZLER KIYASLAMALAR DERKEN MEVZU BURAYA KADAR GELDİ,2 PROGRAM İÇİN NEREDEYSE HİÇ BİR DEĞER BİRBİRİNİ TUTMUYOR.ORTADA BİR YANLIŞ VAR ÇIKARAMADIM BİR TÜRLÜ ORTAYA.

MODELLERİN DATA DOSYALARINI DA BIRAKIYORUM BURAYA.BUNA BENZER BİR BAŞLIĞI DAHA ONCE DE AÇMIŞTIM FAKAT BİR SONUÇ ELDE EDEMEMİŞTİM UMARIM KAYDEDEĞER SONUÇLAR ELDE EDEBİLİRİZ HEP BERABER ARKADAŞLAR.

STA4CAD DATA DOSYASI   Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
ETABS DATA DOSYASI        Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER

« Son Düzenleme: 01 Mart 2019, 19:47:02 Gönderen: engineerking »

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 27 Şubat 2019, 02:40:22
Bu görsel de sap2000 v19 da çözülmüş halidir.Periyotlar arasında yaklaşık olarak yüzde birlik seviyelerde oynama var.ama sta4cad deki gibi bir fark yok

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 01 Mart 2019, 19:46:03
Arkadaşlar şu konu hakkında yardımcı olabilecek kimse yok mudur.?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #3 : 03 Mart 2019, 15:30:55
Merhabalar,

Bu konuyla bende ilgileniyorum. Periyotlarını okudum ciddi bir sıkıntı var. Periyodun bağlı olduğu değişkenleri;

*Rijitlik
*Kütle
*Sönüm oranı

Sonuç olarak; rijitlik ve sönüm oranında çok büyük bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum. Bunun için arasında ki farklılığı kütleye bağlıyorum ve verdiğiniz kaçıklıklardan dolayı olduğunu düşünüyorum.

Elinizle hesapladığınız taktirde, sta4cad ile el çözümünün aynı olduğunu göreceksiniz. Tabiki bu sapin veya etabsın yanlış olduğunu göstermemektedir. Tamamen kütleye bağlı olarak değişmektedir (Kesitler doğru ve aynı tanımlandıysa eğer).

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 03 Mart 2019, 21:44:29
Merhabalar,

Bu konuyla bende ilgileniyorum. Periyotlarını okudum ciddi bir sıkıntı var. Periyodun bağlı olduğu değişkenleri;

*Rijitlik
*Kütle
*Sönüm oranı

Sonuç olarak; rijitlik ve sönüm oranında çok büyük bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum. Bunun için arasında ki farklılığı kütleye bağlıyorum ve verdiğiniz kaçıklıklardan dolayı olduğunu düşünüyorum.

Elinizle hesapladığınız taktirde, sta4cad ile el çözümünün aynı olduğunu göreceksiniz. Tabiki bu sapin veya etabsın yanlış olduğunu göstermemektedir. Tamamen kütleye bağlı olarak değişmektedir (Kesitler doğru ve aynı tanımlandıysa eğer).

Merhabalar osman hocam.kesitler aynı ve kaçıklık yok.direkt akslardan akslara ve merkezi olarak kesit tanimlamalari yapilmistir.

Bu duruma benzer olarak bu programlari da iceren farkli programlarda ayni binalarin modellenip kiyaslandigi yuksek lisans tezlerini de gordum.boyle bir farki icermiyor ve ordaki degerler yakin.data dosyalari da ektedir incelemek isterseniz.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #5 : 03 Mart 2019, 23:47:13
Kütlenin 0.7 katını alarak deneyebilirsin.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #6 : 03 Mart 2019, 23:57:04
Kütlenin 0.7 katını alarak deneyebilirsin.

Onu neye göre alıyoruz?

Çevrimdışı flying.whale

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 09 Nisan 2019, 10:22:04
bu konuda ben de sıkıntılar yaşadım. baya bir araştırma yaptım. bir teze ulaştım bu tezde bu farkı nedenlerini ve nasıl azaltılabileceğini anlatıyor. en büyük sorun yapı ağırlığı sorunu. etabs ve sapta elemanları olduğu gibi girersen elemanları akstan aksa aldığı için birleşim noktalarındaki kütleleri çıkartmıyor. bu da yapı ağırlığını arttırıyor. iki üç katlı yapılarda bu farka az gibi görünse de on onbeş katlı yapılarda fark baya artıyor. yani ağırlığı olabildiğince yakın olmasına dikkat et derim. üç katta bir kaç ton fazla bulursun. büyük bir yapıda onlarca tona çıkar bu. ve iki yapıda da periotları bu kadar etkiler emin ol.bu yalnızca periodu değil moment ve kesme diyagramlarını da etkiliyor. ve etbaste hiçbir şey yapmazsan kirişlerin kolonla düğümlendiği noktalarda rijitliklerini 0 alır. yanı flex olur harekete daha meyilli oluyor ve bu da yapının hareketi sönümlemesini arttırdığı için periot fazla çıkıyor. aynı zamanda mesnet momentlerini de etkiliyor.kirişleri assing frame end ofset seçeneği ile rijitlik katsayısı girebiirsin. tezde bu konuyu da ele almış durumda. bu şeçenekte self weight i clear açıklıkta al seçeneğini aktif hale getirirsen kolon kiriş kesişimlerindeki ağırlığı ihmal eder. ayrıca döşeme ile kesişen kirişlerden kesisimdeki döşeme alanı kirişin toplam alanından çıkardığında yüzde kaçına tekabül ediyorsa bu kenar ve iç kirişlerde farklı olur bubu kirişleri seçip assing frame stifners modifierdan mass ve wight katsayısına bu oranı girebilirsin. ve kolonlarda kaçıklık varsa bunları mutlaka girmelisin. tezi iyice oku orada uygulaman gerekenleri anlatıyor fakat programlarda bunu nasıl yapacağını adım adım anlatmıyor bunları kendin bulman gerek. deneme yanılma ile doğru çözüme ulaşabilirsin. etabste yapıyı olduğu gibi modelleyip analiz yapınca ben de 0.5 saniyelere kadar farklar buluyordum.

İndirme Linki;
« Son Düzenleme: 21 Mayıs 2019, 14:42:25 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı fthkck

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #8 : 19 Mart 2020, 14:28:44
paket programlar ile csi programlarınıın tutması imkansız. bir kere solver lar farklı. varsayımları farklı. tutmasını beklemek hikaye. yapılan tezlerde büyük ihtimal oynanmış tezlerdir. onuda bıraktım kiriş donatıları yakından uzaktan bile tutmaz, perde donatılarıda aynı keza. paket program sekreter programıdır ne verirse onu kabullenmek zorundasın, csi programları ise muhendis programlarıdır. emlak konut zaten sadece csi program çözümlerini kabul ediyor, bu yolda güzel bir başlangıç, deprem de yıkıla yıkıla gerçeği bulacağız.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #9 : 01 Nisan 2020, 17:06:48
Sayın fthkck, İnanıyorum ki düşündüklerinizi yazıya dökemediniz.

CSI yazılımlarınında paket programlardır. Bu tür proramlar ve çözücüleri arasında farklar olduğu doğrudur ancak tutarlı sonuçlar almak mümkündür. Burada önemli olan programlar arasındaki farkların ne olduğunu bilmek veya anlayabilmektir. Bende yayın ve tez yazan birisi olarak, tez çalışmaların ne güçlük ve araştırmalar ile yapıldığını biliyorum. Bu sebeple tezlerle oynanmış demek nispeten emekleri yok saymak anlamına gelmektedir ve size yakışmamaktadır.

Farklı programlarda farklı kabuller yapıldığı için ki bu yanlış olduğu anlamına gelmez, farklı donatı sonuçları, deprem yükleri veya düşey ağırlıklar çıkması normaldir. Örnek verecek olursam; İdeCAD en alt kolon ağırlıklarının yarısını hesaba katmamaktadır (toplanmış kütle kabulüne dayanarak). Bu durum CSI yazılımlarında ve Sta4CAD'te bulunmamaktadır. Buna bağlı olarak düşey yükler, düşey yüke bağlı olarak periyotlar, periyotlara bağlı olarak deprem yükleri, deprem yüklerine bağlı olarak donatılar farklı çıkabilmektedir. Bunun gibi kabullerin yapıldığı bu programların yanlış olduğu belirtmek için ciddi bir kanıta ihtiyacınız olmalıdır. Bu doğrultuda yapılan çalışmanız var ise lütfen paylaşıp bizleri de bilgilendirin. Benim ideCAD ve Sap2000 üzerinde yaptığım karşılaştırmayı aşağıya bırakıyorum.

""

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #10 : 01 Nisan 2020, 17:09:12

Sayın engineerking,

Yapılan analizlerde gerekli kontrollerin sağlanması şartıyla, bu farkı normal olabileceğine ve kabul edilebilir sınırlarda olduğunu düşünüyorum.

Bu görsel de sap2000 v19 da çözülmüş halidir.Periyotlar arasında yaklaşık olarak yüzde birlik seviyelerde oynama var.ama sta4cad deki gibi bir fark yok

Fatih BAYRAK (M. Sc.)