bu tabaka hakkında yorum

Başlatan CürekliBaturForumun Geoteknik Anabilim Dalı

Yanıt: 2
Gösterim: 2667
Son İleti 23 Şubat 2018, 17:49:22
Gönderen: osmanbayrak
mesleki etik dersi konum için yorum yapabilir misiniz

Başlatan bromForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1284
Son İleti 07 Nisan 2017, 22:36:35
Gönderen: brom

Bir yorum

engineerking · 6069

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #15 : 14 Mayıs 2018, 19:30:19
Yazdiklarimi programdan bagimsiz olarak yaziyorum cünkü Sta4Cad konusu altinda yaziyoruz ama ben genel olarak bir konudan bahsediyorum.

Duvari modellemediginiz yani sadece duvar yükünü cizgisel yük olarak atadiginiz zaman dolgu duvarlarin rijitligini programa girmezsiniz. Sadece bunu yük olarak alir. Yani cizgisel yük olarak girerseniz sanki gercekte o bina sadece cubuk elemanlardan olusacak bir bina gibi tasarlarsiniz. Ancak bu cercevelerin icine dolgu duvar yerlestirildigi zaman bu dolgu duvarlarin da bir rijitligi oldugu icin yanal ötelemeye karsi cerceveler ile birlikte calisir. Yani sadece cerceve tek basina 2 cm yanal öteleme yapacaksa simdi duvar da birlikte karsi koydugu icin 1,5 cm yanal öteleme yapacak.

Programlar hesap yaparken de yapi matrizi dediginiz rijitlik matrizi, deplasman matrizi, kütle matrizi tarzi matrizler olusturur ve bunlarla hesap yapar. Duvari modellemedigimiz zaman (sadece cizgisel yük girdigimiz zaman yani) da rijitlik matrizine duvarin rijitlikleri eklenmez, modellenmeyen bir elemani nasil ekleyecek zaten. Bu nedenle de cikan deplasmanlar dogru olmaz.

Genel anlamda bahsettigim seyi daha iyi anlamaniz acisindan ve caprazi nasil modelleyeceginizi görmeniz acisindan slayt buldum google'da onu ekliyorum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #16 : 14 Mayıs 2018, 20:06:11
2 farklı model oluşturdum birisinde dolgu duvarı modelledim diğerinde sadece çizgisel yükü verdim.

Analiz sonrası oluşan deprem kuvvetleri modellenen duvar için

Çizgisel yük aktarımı için

Burulma katsayısı kontrolü modellenen duvar için

Çizgisel yük için

Sonuçları karşılaştırdığımda çizgisel yük için virgülden sonra yuvarladığım için çok küçük farklar alıyorum.

Anlattığınız durum için teori değilde hangi programı kullanıyorsanız çizgisel yük ile modellenen duvar arasındaki farkları karşılaştırıp atabilir misiniz el hesabıda olur program kullanmıyorsanız ?

Ayrıca birleşim bölgesinde 1 cm öteleme çıkıyor analiz sonucunda ve uygulamada duvar kolon ve üst kiriş bölgelerine 10cm lik köpük uygulandı bu sefer analizlerimiz nasıl değişecek 1 cm lik ötelemenin duvara nasıl etkisi olacak. Duvarın ölü yük haricinde yanal rijitlik için yüksek sünek çözdüğüm bir yapıda katkısını göz önüne almıyorum çünkü kullandığım duvar taşıyıcı bir duvar değil.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #17 : 14 Mayıs 2018, 20:39:57
Modellemede analizde herhangi bir sıkıntı göremedim, ölü yük değeri düşük geldi bana hangi amaçla kullanacaksınız bilmiyorum 1 metre toprak dolguyuda merak ettim açıklar mısınız neden yapıldığını ? Fayans kaplama ve döşeme ağırlığı 0,545 t/m2 yapıyor toprak yükünüz 1,35-1,4 t/m2 arasında, 1,8 e kadar artırmanızı öneririm sadece kumdan oluşmuyorsa şapın ağrılığını 2 t/m2 alınabiliyor çünkü. Ayrıca kirişlerin üzerinede dolgu için çizgisel yük vermenizi öneririm kiriş genişliği kadar. Son olarak 50x70 kiriş büyük geldi bana donatıları 14 lük yapıp boyut azalttınız mı acaba ?

Modelde duvarlar var ama görselde kapalı,analiz taşıyıcı olmadıkları duruma göre yapıldı.
binanın üstünde 90 cm toprak var kaplama yok totalde toprak ağırlığıyla beraber 2t/m2 yakın yüküm var zaten tanımlı siz o değeri nerden okudunuz.
Ben plakla alakalı yorum istemiştim ama mevzular başka yere gitmiş.

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #18 : 14 Mayıs 2018, 21:37:22
Anlatilan durumlar zaten dolgu duvarin cerceveye bitisik yapildigi durumlar icin gecerli. Duvar ile cerceve arasinda 10 cm bosluk (oldukca esnek malzeme) varsa zaten o cerceve ve duvar birlikte calismaz. Modeli yaparken de zaten gercekte yapinin nasil imal edilecegini bilerek modellemeliyiz. Yeni gelecek yönetmelikte zaten bu dedigim duruma deginiliyor. Cerceve ve duvarin bitisik imal edilip, edilmedigine göre binayi daha rijit yapmak gerekecek. Cerceve ve duvar bitisik imal edildiyse binayi daha rijit dizayn etmek zorunda kalicaksiniz yeni yönetmelik ile birlikte.

Ayrica sizin duvar tasiyici degil demeniz ile duvar tasiyici olmaktan cikmiyor. Duvar tasiyici degilse o duvara diger tasiyici elemanlardan yük aktirimi olmamasi veya oldukca sinirli olmasi gerekiyor. Duvari cerceveye bitisik imal ederseniz siz isterseniz bu duvar tasiyici deyin, isterseniz demeyin, o duvar rijitligi kadar gelen kuvvetlere karsi koyar. Tasiyici olmasin istiyorsaniz ona göre dizayn etmeniz gerekiyor. Örnek: aralarina 5-10 cm bosluk birakmak gibi.

Cerceve ve duvar bitisik imal edilirse ve göz önüne almazsaniz attigim linkte nelere etki ettigi yaziyor. Attigim linkteki sonuclar OpenSees programi ile hesaplanmis. Pratik karsilastirma istiyorsaniz en sagliklisi bir katin rijitliklerini sadece kolonlar ile hesaplayin bir de kolon arti dolgu duvarlari ekleyin. Aradaki rijitlik farkina bakin.

Attigim linkte de yeni yönetmelik kapsaminda dolgu duvarlar nasil olacak anlatmis Odtü'den bir prof.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #19 : 14 Mayıs 2018, 23:16:55
Anlatilan durumlar zaten dolgu duvarin cerceveye bitisik yapildigi durumlar icin gecerli. Duvar ile cerceve arasinda 10 cm bosluk (oldukca esnek malzeme) varsa zaten o cerceve ve duvar birlikte calismaz. Modeli yaparken de zaten gercekte yapinin nasil imal edilecegini bilerek modellemeliyiz. Yeni gelecek yönetmelikte zaten bu dedigim duruma deginiliyor. Cerceve ve duvarin bitisik imal edilip, edilmedigine göre binayi daha rijit yapmak gerekecek. Cerceve ve duvar bitisik imal edildiyse binayi daha rijit dizayn etmek zorunda kalicaksiniz yeni yönetmelik ile birlikte.

Ayrica sizin duvar tasiyici degil demeniz ile duvar tasiyici olmaktan cikmiyor. Duvar tasiyici degilse o duvara diger tasiyici elemanlardan yük aktirimi olmamasi veya oldukca sinirli olmasi gerekiyor. Duvari cerceveye bitisik imal ederseniz siz isterseniz bu duvar tasiyici deyin, isterseniz demeyin, o duvar rijitligi kadar gelen kuvvetlere karsi koyar. Tasiyici olmasin istiyorsaniz ona göre dizayn etmeniz gerekiyor. Örnek: aralarina 5-10 cm bosluk birakmak gibi.

Cerceve ve duvar bitisik imal edilirse ve göz önüne almazsaniz attigim linkte nelere etki ettigi yaziyor. Attigim linkteki sonuclar OpenSees programi ile hesaplanmis. Pratik karsilastirma istiyorsaniz en sagliklisi bir katin rijitliklerini sadece kolonlar ile hesaplayin bir de kolon arti dolgu duvarlari ekleyin. Aradaki rijitlik farkina bakin.

Attigim linkte de yeni yönetmelik kapsaminda dolgu duvarlar nasil olacak anlatmis Odtü'den bir prof.

Bilgiler için teşekkürler üzerine eğileceğim dediğiniz gibi rijitlik konusu var

fakat ben asıl sorum için bir cevap bekliyorum hala ona bir yorumunuz var mıdır ?

1,62 t/m2 ölü yük 0,5 t/m2 hareketli yüklere sahip olan yaklaşık 7,5x4,5 m temiz açıklıklı 15cm kalınlıgında plak döşeme için bir yorumunuz var mıdır ? sizce uygun mudur ?

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #20 : 15 Mayıs 2018, 04:04:49
Döşeme analizinde yaklaşık yöntem yerine sonlu eleman analizini dikkate almanızı öneririm özellikle sehim hesabı için Sta4cad v14 versiyonda yeni gelen bir özellik deneyebilirsiniz , bazı durumlarda çok büyük farklar çıktığını göreceksiniz. V14 bende yüklü değil, beton sınıfını bilmediğim için C25 aldım ve sap2000 den sonlu elemanlarla döşemeyi analiz ettim. çıkan sehim değeri mm olarak ektedir.

Döşeme sehim sınırı ile karşılaştırıbilirsiniz, Adem Doğangün Hocanın "Betonarme Yapıların Hesap ve Tasarımı" kitabının 306. sayfada detaylı bilgi mevcut. Ayrıca oluşan stress değerleri ektedir,

Maksimum 10,5 Mpa gerilme oluşuyor, c25 beton için 16,67 Mpa sınırlı değerimiz var, analizlerde bir sorun gözükmüyor. Kusura bakmayın konu dağıldı verdiğim sonuçları sta v14 te yapıp karşılaştırmanızıda öneririm.

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #21 : 15 Mayıs 2018, 23:08:18
@Emre Kemal

Konustugumuz konu hakkinda detayli karsilastirma yapmis bir tez buldum, linkini ekliyorum.

Örnek olarak birkac karsilastirma tablosu ekliyorum tezden:

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #22 : 17 Mayıs 2018, 10:12:45
Döşeme analizinde yaklaşık yöntem yerine sonlu eleman analizini dikkate almanızı öneririm özellikle sehim hesabı için Sta4cad v14 versiyonda yeni gelen bir özellik deneyebilirsiniz , bazı durumlarda çok büyük farklar çıktığını göreceksiniz. V14 bende yüklü değil, beton sınıfını bilmediğim için C25 aldım ve sap2000 den sonlu elemanlarla döşemeyi analiz ettim. çıkan sehim değeri mm olarak ektedir.

Döşeme sehim sınırı ile karşılaştırıbilirsiniz, Adem Doğangün Hocanın "Betonarme Yapıların Hesap ve Tasarımı" kitabının 306. sayfada detaylı bilgi mevcut. Ayrıca oluşan stress değerleri ektedir,

Maksimum 10,5 Mpa gerilme oluşuyor, c25 beton için 16,67 Mpa sınırlı değerimiz var, analizlerde bir sorun gözükmüyor. Kusura bakmayın konu dağıldı verdiğim sonuçları sta v14 te yapıp karşılaştırmanızıda öneririm.

Emre bey çok tesekkurler.analizimde beton cinsi c30.analizimde bir sikinti yoktu zaten.ayrica sta4cad v13 kullaniyorum.sonlu elemanlar analizi ile ilgili yeterli bilgiye sahip degilim isin asli.sizin analiziniz de karsilastirma gibi olmus bir sikinti da cikmamis.tesekkur ediyorum tekrardan

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #23 : 17 Mayıs 2018, 12:41:18
Rica ederim, iyi çalışmalar.