TBDY2018,YATAY-DUSEY SPEKTRUM ANALIZ SIFIRDAN

engineerking · 8915

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #15 : 28 Şubat 2019, 23:35:19
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
ya okudum ya da bir slaytta denk geldi ama DD3 hatta sta4 de bu ivme değerlerini girerken dd2 yanında dd3 te istiyor açıklama olarak da düşey deprem doğrultusu diye açıklama da yazıyor

emrah hocam merhabalar dediğiniz gibi DD3 yazıyor STA4CAD de fakat yönetmelikteki yerini bulamadım bu ibarenin.

sanırım eksantrisite tanımlamarımda bir sıkıntı yok dimi?
evet aynen tabi buna bağlı olarak düşey deprem uygulayacaksınız pushover yapmanız lazım bunun için de bina kullanım  performans hedefine göre DD1 DD3 ve DD4 değerlerinin hepsini hesaplamanız lazım :)

Emrah hocam Dayanıma Göre Tasarım yaptığımız 3 katlı bu binada pushover analizi niye gerekiyor?? pushover analizi şekil değiştirme yöntemi analizlerinden biri
ve bunun gerektiği yöntemler yönetmeliklerdeki şu bölümlerde açıklanıyor?

bizim burda modellediğmiz yapı 3 katlı bir yapı ve burdaki maddelerin kapsamında değil ki ?

Benim burdaki amacım kombinasyonlardaki Edz deprem yükünü dahil etmek.Edz için tüm bina tipleri ibaresi var.

burda a,b,c,d şartları yapımızda mevcut ise spektrumu tanımlanmalı diyor.O şartlar yoksa formülü direkt kullanabilirsiniz diyor ve bu şartları bizim yapımız içermiyor.Neden pushover analiz yapalım formulü kullanıp bile geçebiliriz ?yanlış mı düşünüyorum.yani burda afad ekranından DD3 için olan spektrumu indirip tanımlasam ve load definition ve case de bu edz yükünü o spektruma göre tanımlayıp yukarda kullandığımız (yönetmelikte olan) kombinasyolara işlesem sorun bu yapı için çözülmüş olacak kanaatindeyim?atladığım bir nokta var ise lütfen uyarın

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #16 : 28 Şubat 2019, 23:47:12
söylediğimi yanlış anladın veya ben yanlış yazdım sanırım şgdt yani şekil değiştirmeye göre analiz diye güncelleyeyim o zaman

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #17 : 28 Şubat 2019, 23:57:22
söylediğimi yanlış anladın veya ben yanlış yazdım sanırım şgdt yani şekil değiştirmeye göre analiz diye güncelleyeyim o zaman

Anladim sanirim bir yanlis anlama oldu evet.binanin performans tasarim hedefine gore ihtiyac var ise eger pushover kullaniyoruz.

Çevrimdışı thinkagain

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Yanıtla #18 : 02 Mart 2019, 11:29:26
ya okudum ya da bir slaytta denk geldi ama DD3 hatta sta4 de bu ivme değerlerini girerken dd2 yanında dd3 te istiyor açıklama olarak da düşey deprem doğrultusu diye açıklama da yazıyor

emrah hocam merhabalar dediğiniz gibi DD3 yazıyor STA4CAD de fakat yönetmelikteki yerini bulamadım bu ibarenin.

sanırım eksantrisite tanımlamarımda bir sıkıntı yok dimi?

merhaba,

sta4de bahsedilen düşey düzensizlikler tdy tablo 3.6daki B1 B2 ve B3 düzensizlikleridir. Göreli kat ötelenmelerini (Di)  bildiğiniz gibi dd2 ve dd3 ü oranlandığı bir formulle buluyoruz. Di yi bu duzensizliklerde kullandığımız için sta4de böyle bir açıklama yapıldığını düşünüyorum. Yönetmelikte böyle bir açıklama hiç görmedim. Başka bir kaynak varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #19 : 03 Mart 2019, 15:26:28
Bunu direk yazılım sahibine sormak gerekiyor. Arkasında ne hesap yaptığını bilmek için.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #20 : 03 Mart 2019, 22:07:40
Bunu direk yazılım sahibine sormak gerekiyor. Arkasında ne hesap yaptığını bilmek için.

Buna bilgisayarin basindayken cevap yazacagim.Ekran goruntusu atmam gerekebilir.

Çevrimdışı miyendiss

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #21 : 03 Eylül 2019, 15:13:15
Merhaba,
İvmeler mm cinsinden olduğu için scale factor'ı 9.81 değil 9810 aldım demişsiniz. Haritadan alınan spectrum değerleri m/s2 cinsindendir, excele aktardığınız spectrum değerlerini haritadan aktardığınızı anlıyorum metinden, dolayısıyla g=9.81 olmalı.
Yanlışım varsa lütfen bilgilendir misiniz?
İyi çalışmalar

Çevrimdışı egemencivil123

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #22 : 31 Aralık 2020, 03:26:31
Hocam bu AFAD sayfasındaki spektrumları nasıl excel olarak indirebilirim ? Bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi ?

Çevrimdışı kartalxx

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #23 : 20 Şubat 2021, 02:06:01
Hocam bu AFAD sayfasındaki spektrumları nasıl excel olarak indirebilirim ? Bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi ?

Afad sitesinde raporlama sayfasına girdiğinde;

bu adımı takip edersen excel olarak indirebilirsin.

Çevrimdışı rrakim

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #24 : 05 Mart 2021, 17:30:50
Herkese iyi günler.
Bilgi verici yorumlarınızı devamlı takip ediyorum. Etabs kullanmayı öğrenmeye çalışıyorum mod birleştirme yöntemi ile deprem yükünü tanımlarken deprem parametrelerini programa hesaplatırken scale factor '  g değerini R katsatısına mı yoksa deprem yükü azaltma katsayısına(Ra(T)) mı bölmemiz gerekiyor. Teşekkürler.