İstinat duvarı örnek proje arıyorum.TBDY_2018 yönetmenliğine uygun

Kdklis123 · 2547

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kdklis123

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
İstinat duvarı örnek proje arıyorum.TBDY_2018 yönetmenliğine uygun.

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı Kdklis123

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Bu projenin hesap raporu da eliniz de var mı ?

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
raporu var da raporu burada paylaşılamaz siz tam olarak ne istediğinizi söyleyin yardımcı olalım.

Çevrimdışı Kdklis123

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Benim tezim istinat duvarları tasarımı.Ben de bununla alakalı statik + dinamik hesaplar ile beraber tahkikleri gösteren bir örnek istinat tasarım projesi arıyorum.

Çevrimdışı alozan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0

Emrah Bey Merhaba,

Kolon ve perde etriye/yatay donatılarının temelin içinde devam ettirilmesi maddeleri gözüme çarptı. Ben hala temel yüksekliği boyunca devam ettirilir şeklinde biliyordum. Sizin TBDY atıfları ile birlikte inceledim. Teşekkürler.

Sadece burada gözüme çarpan perdeler için sadece uç bölgelerinin etriyelerini temel içinde devam ettirmeniz gerekli demiş. Ama örnek projede perde yatay donatıları da devam ettirilecekmiş gibi gösterilmiş. Bu konudaki yorumunuzu öğrenebilir miyim.

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
"TBDY2018-7.6.5.2 'e göre perde enine donatilari temel içinde 300mm ve en az perde kalinligi kadar bir yükseklik boyunca devam ettirilecektir. Temel genisliginin, perdeden kalin olmasi durumunda, temel etriyeleri perde boyunca devam ettirelecektir.

Bu maddeyi yorumladınız sanırım?
Eğer bu maddeyi yorumluyorsanız ilk cümle zaten minimum yapılacak ifadeyi belirtiyor. Ve bu madde aslında daha çok bina türü yapılarda kullanılan bodrum perde veya taşıyıcı rijit perdeler için geçerlidir.

Çevrimdışı alozan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
7.6.5.2 – Perde uç bölgelerindeki düşey donatılar, aşağıda (a), (b) ve (c)’deki kurallara
uyularak, kolonlarda olduğu gibi etriyeler ve/veya çirozlardan oluşan enine donatılarla
sarılacaktır.
(a) Uç bölgelerinde kullanılacak enine donatının çapı 8 mm’den küçük alınmayacaktır. Etriye
kollarının ve/veya çirozların arasındaki yatay mesafe, a , etriye ve çiroz çapının 25 katından
daha fazla olmayacaktır.
(b) 7.6.2.2’de tanımlanan kritik perde yüksekliği boyunca perde uç bölgelerine, kolonların
sarılma bölgeleri için 7.3.4.1’de Denk.(7.1)’in ikinci koşulu ile belirlenen enine donatının en
az 2/3’ü konulacaktır. Düşey doğrultuda etriye ve/veya çiroz aralığı 150 mm’den daha büyük,
50 mm’den daha küçük alınmayacaktır (Şekil 7.11). Bu aralık boyuna donatı çapının 6 katı ve
perde kalınlığının 1/3’ünden fazla olmayacaktır. Perde uç bölgesindeki enine donatılar temelin
içinde, 300 mm’den ve perde kalınlığından küçük olmayan bir yükseklik boyunca devam
ettirilecektir.
(c) Kritik perde yüksekliğinin dışında kalan perde uç bölgelerinde düşey doğrultudaki etriye
ve/veya çiroz aralığı, perde kalınlığından ve 200 mm’den daha büyük alınmayacaktır (Şekil
7.11).

Yonetmeliklerimiz mı farklı yoksa ben bir türlü göremiyor muyum Emrah Bey anlayamadım.

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
siz tam olarak ne demek istiyorsunuz anlamadım? sizin yazdığınız ile proje de tip detay verilen cümle arasında ne gibi fark var. neye takıldınız??

Çevrimdışı alozan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Projede perde gövde donatilari da temel içine devam ettirilecekmis gibi gösterilmiş. Ben de yönetmelikten sadece perde başlık etriyelerinin devam ettirilmesi gerektiğini okuyorum. Projede böyle gorunce hatalı yapıyorsak düzeltelim dedim ama kafam karıştı.

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Ben buraya yazdığınız maddeyi Türkçe ye çevireyim. Sizin perde gövde donatısı dediğinizin Türkçesi tevzidir. Perde de gövdesinde etriye olmaz zaten tevziler vardır ve çirozlar vardır. Perde başlığı denilen etriyeler de kritik perde yüksekliği boyunca ve dışında perde başlıklarının minimum şartı sağlayacak şekilde kolon gibi etriyeler ile dönülmesidir. o etriyeler temel içinde sarılma bölgesi çalışacak gibi devam edecektir. Perde gövdesindeki tevziler ise temel içinde devam etmesi zorunluluğu ile ilgili bir madde bulunmamaktadır. benim gördüğüm siz attırmak istiyorsanız attırırsınız ama orya atacağınız demirler boy çalışacağı için imalat yapılması zor olur.
Yönetmelikte yazan maddeler tamamıyle kritik perde boyunca yapılacak etriyeler, yoksa perde gövdesinde etriye olmaz tevzi ve çiroz vardır.