Mukavemet

Başlatan HakankurutcuForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 1
Gösterim: 1714
Son İleti 20 Nisan 2020, 22:14:09
Gönderen: batubay
Mukavemet - Formüller,Tablolar ve Şekiller

Başlatan FloraForumun Diger Dersler

Yanıt: 0
Gösterim: 3862
Son İleti 22 Şubat 2016, 10:48:48
Gönderen: Flora
mukavemet Ödevi İçin yardım Edebilecek Olan varmı arkadaslar?

Başlatan serhat ulaşForumun Diger Dersler

Yanıt: 1
Gösterim: 3037
Son İleti 08 Kasım 2015, 11:39:39
Gönderen: Abstract29

Mukavemet 2 - Uygulamalı Soru Çözümleri (Videolu)

orhandinc · 11155

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orhandinc

• Çaylak
  • **
    • +2/-0
Yeni başlattığım bir uygulama arkadaşlar. Mukavemet 2 ile ilgili soru çözüp video ile youtube kanalıma atıyorum . Bende mühendislik öğrencisiyim . Ayrıca çözmemi istediğiniz sorular varsa iletin yardımcı olmaya çalışırım. Buyrun kanalım..

Sizinde desteğinizle umarım daha kaliteli videolar çekebilirim.

Youtube Kanalı : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Örnek Soru Çözümü;

çok teşekkürler..
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2016, 08:52:50 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Çevrimdışı ilkeryyurt

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2016, 20:31:29
öncelikle böyle bir uygulama başlattığınız için çok teşekkür ederim. emeğinize sağlık. acaba statik ile ilgili de çözebilir misiniz?

Çevrimdışı orhandinc

• Çaylak
  • **
    • +2/-0
Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2016, 22:52:29
Şuan önceliğimiz mukavemet 2 yi bitirmek . 1 aya yakın sürecek sanırım mukavemeti bitirmek ondan sonra diğer derslerede geçiş yapacağız. Ama özellikle çözmemi istediğin statik sorusu varsa gönderebilirsin . Çözüp videolu bir şekilde paylaşmaya çalışırım. Şuan bizde final dönemindeyiz çünkü :)

Çevrimdışı ilkeryyurt

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2016, 21:32:56
Alıntı yapılan: orhandinc
Şuan önceliğimiz mukavemet 2 yi bitirmek . 1 aya yakın sürecek sanırım mukavemeti bitirmek ondan sonra diğer derslerede geçiş yapacağız. Ama özellikle çözmemi istediğin statik sorusu varsa gönderebilirsin . Çözüp videolu bir şekilde paylaşmaya çalışırım. Şuan bizde final dönemindeyiz çünkü :)
anlamadığım 1-2 konusu var. birisi integralle hesaplanan ağırlık merkezi, diğeri moment ve taşınması. konuyu öğretecek herhangi bir soru olabilir. tekrar teşekkürler...

Çevrimdışı orhandinc

• Çaylak
  • **
    • +2/-0
Yanıtla #4 : 16 Mayıs 2016, 00:01:05
Ağırlık merkezi için integrale gerek yok dostum. Zaten atalet momenti sorularında ağırlık merkezini hesapladım hep izleyebilirsin. Karısık sorularda A1.y1 + A2.y2 bölü A1+A2 ile karıştırıyor olmayasın :)

Moment taşıması derken kol verip ucuna kuvvet uygulayıp onu kolun kirişe bağlandıgı yere taşımayı mı kastediyorsun.

Çevrimdışı ilkeryyurt

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 19 Mayıs 2016, 17:01:39
Alıntı yapılan: orhandinc
Ağırlık merkezi için integrale gerek yok dostum. Zaten atalet momenti sorularında ağırlık merkezini hesapladım hep izleyebilirsin. Karısık sorularda A1.y1 + A2.y2 bölü A1+A2 ile karıştırıyor olmayasın :)

Moment taşıması derken kol verip ucuna kuvvet uygulayıp onu kolun kirişe bağlandıgı yere taşımayı mı kastediyorsun.
Sistemde birçok kuvvet ve moment var. Sen o kuvvetleri ve momentleri tek bir kuvvet veya moment haline getirip vektör olarak bir yere taşıyorsun. Ağırlık merkezi düzgün şekiller için hesaplanıyo ancak örneğin bir denklem veriyor sana y=x^3 gibi bununla Y=x arasındaki alanın ağırlık merkezini soruyor vb.

Çevrimdışı orhandinc

• Çaylak
  • **
    • +2/-0
Yanıtla #6 : 19 Mayıs 2016, 20:06:34
Valla 2 senedir muko sorusu çözüyorum öyle soru hiç gelmedi

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #7 : 19 Mayıs 2016, 22:58:20
Alıntı yapılan: ilkeryyurt
Sistemde birçok kuvvet ve moment var. Sen o kuvvetleri ve momentleri tek bir kuvvet veya moment haline getirip vektör olarak bir yere taşıyorsun. Ağırlık merkezi düzgün şekiller için hesaplanıyo ancak örneğin bir denklem veriyor sana y=x^3 gibi bununla Y=x arasındaki alanın ağırlık merkezini soruyor vb.
İntegralle çözüm zorunluysa yapacak bir şey yok ama integralle çözüm zorunlu değilse;
y=kx^n olan eğrinin
alanı=(ah)/(n+1)
x uzaklığı=a(n+1)/(n+2)
y uzaklığı=(n+1)/(4n+2) şeklinde olur. Bu uzaklıklar eğrinin sıfır noktasına olan uzaklıklarıdır.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı orhandinc

• Çaylak
  • **
    • +2/-0
Yanıtla #8 : 20 Mayıs 2016, 13:23:53
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Alıntı yapılan: ilkeryyurt
İntegralle çözüm zorunluysa yapacak bir şey yok ama integralle çözüm zorunlu değilse;
y=kx^n olan eğrinin
alanı=(ah)/(n+1)
x uzaklığı=a(n+1)/(n+2)
y uzaklığı=(n+1)/(4n+2) şeklinde olur. Bu uzaklıklar eğrinin sıfır noktasına olan uzaklıklarıdır.

teşekkürler :)

Çevrimdışı ilkeryyurt

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #9 : 23 Mayıs 2016, 17:00:24
ben de teşekkür ederim batubay kardeşim...
orhan kardeşim finalde çıkma ihtimali olan 5-6 tane sorum var çözebilir misin müsaitsen? ne kadarını çözsen kardır. teşekkürler...

Çevrimdışı orhandinc

• Çaylak
  • **
    • +2/-0
Yanıtla #10 : 23 Mayıs 2016, 20:40:18
ben de teşekkür ederim batubay kardeşim...
orhan kardeşim finalde çıkma ihtimali olan 5-6 tane sorum var çözebilir misin müsaitsen? ne kadarını çözsen kardır. teşekkürler...

tabi neden olmasın . şimdi trakya üni muko finalini çözücez . seninde sorularına bir bakayım onlarıda çözüp yükleyelim. hangi üniydi senin. birde sorularını mail adresime atarsan oradan inceleyeyim.

orhann.dinc@gmail.com

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #11 : 23 Mayıs 2016, 21:09:14
arkadaşlar soruları bu konu altından gönderirseniz ve bu konu altından çözümleri video olarak çekip atarsanız daha iyi olur.. Zaten buradaki amaç bu konu altında paylaşıp herkesin faydalanmasını sağlamak. bu yüzden mail hesaplarınızı kullanmak yerine forum sayfamızı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum :) 

Çevrimdışı orhandinc

• Çaylak
  • **
    • +2/-0
Yanıtla #12 : 23 Mayıs 2016, 23:16:21
kusura bakmayın sayın admin. dosya göndereceği için mail yolladım. zaten çözüp foruma ekleyeceğiz arkanızdan iş çevirmiyoruz yani sayın admin :D
tabi bundan sonra dikkat ederiz teşekkürler :)

Çevrimdışı sedatyuzbasi

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #13 : 23 Mayıs 2016, 23:40:21
Kardeşim stabilite,virtuel iş,castigliano ile ilgili sorularda çözer misin? 

Çevrimdışı orhandinc

• Çaylak
  • **
    • +2/-0
Yanıtla #14 : 24 Mayıs 2016, 01:22:49
Kardeşim stabilite,virtuel iş,castigliano ile ilgili sorularda çözer misin?

önce farklı üniversitelerin final sorularını çözeceğiz büte girecek arkadaşlar için . zaten o saydığın konularda mevcut olacak çözeceklerimizde. hafta sonuna doğru hazır olur sanırım yeni kayıtlarımız