Dev derbide çok ‘farklı’ skor!

Başlatan Medeniyet MühendisiForumun Güncel Haberler ve Tartışma Bölümü

Yanıt: 0
Gösterim: 2708
Son İleti 04 Haziran 2014, 08:43:13
Gönderen: Medeniyet Mühendisi
Mühendislik Ekonomisi- 2 Farklı Kaynaktan Ders Notları ve Soru Çözümleri

Başlatan FloraForumun Diger Dersler

Yanıt: 4
Gösterim: 4851
Son İleti 16 Ocak 2018, 17:49:52
Gönderen: Flora
Etabs eğimli farklı kotlardaki çatılarda diyagram tanımlama

Başlatan ihsantazeForumun Etabs

Yanıt: 4
Gösterim: 1991
Son İleti 04 Ocak 2020, 21:11:14
Gönderen: osmanbayrak

Farklı paket programların kıyaslanması

Egemen Turan · 7494

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Egemen Turan

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
: 06 Haziran 2015, 04:35:36
Lisans bitirme tezi konum aynı binanın farklı paket programlarla çözülüp kıyaslanması ve programların güvenilirliğinin araştırılması.Sap2000 ile analiz yapıp bulduğum moment ve kesme kuvvetlerine göre donatılarındırmasını yapıyorum.Ancak Sta4Cad,İdecadStatik ve Probina ile çözdüğümde hepsi birbirinden farklı sonuçlar veriyor.Özellikle mesnetlerdeki donatı alanlarında çok ciddi farklar buluyorum.Modellemede hata olup olmadığını defalarca kontrol ettim.Ancak sonuçların bu derece farklı çıkması bana biraz enteresan geldi.Bu konuyla ilgili Pamukkale Üniversitesinde yapılan bir yüksek lisans tezi dışında başka bir araştırma bulamadım.Elinde bu konuyla ilgili kaynak olan ve çalışma yapanlar benimle irtibata geçebilirlerse sevinirim.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2015, 08:31:49 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #1 : 06 Haziran 2015, 08:45:06
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Lisans bitirme tezi konum aynı binanın farklı paket programlarla çözülüp kıyaslanması ve programların güvenilirliğinin araştırılması.Sap2000 ile analiz yapıp bulduğum moment ve kesme kuvvetlerine göre donatılarındırmasını yapıyorum.Ancak Sta4Cad,İdecadStatik ve Probina ile çözdüğümde hepsi birbirinden farklı sonuçlar veriyor.Özellikle mesnetlerdeki donatı alanlarında çok ciddi farklar buluyorum.Modellemede hata olup olmadığını defalarca kontrol ettim.Ancak sonuçların bu derece farklı çıkması bana biraz enteresan geldi.Bu konuyla ilgili Pamukkale Üniversitesinde yapılan bir yüksek lisans tezi dışında başka bir araştırma bulamadım.Elinde bu konuyla ilgili kaynak olan ve çalışma yapanlar benimle irtibata geçebilirlerse sevinirim.

Buna benzer bir kaynak bulursam derhal paylaşırım. Ancak programların farklı sonuçlar vermesi normal. Sta4cad te çözülüp sorunsuz görünen bir yapı idecad te analiz edildiğinde bir çok kesme güvenliği vs. gibi hatalarla karşılaşıyor.  Program ile bulunan sonuçlar kesin sonuçlar değildir. 

Şu şekilde açıklık getirmeye çalışacak olursam herhangi bir mesnette 14 cm2  donatı lazım olsun.. donatı seçerken 7fi16(14.07cm2)  de seçebilirim. 6fi18(15.27cm2) de seçebilirim. programlar sanırım bu seçimlerden dolayı farklı alanlar buluyor olabilir.

Son olarak
Bu programlar sadece doğruyu bulmak için bir araçtır. Mühendisin bu sonuçlara kesin doğru gözü ile bakması kesinlikle yanlıştır.

Çevrimdışı Egemen Turan

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 06 Haziran 2015, 22:38:24
Kirişlerde Sta4Cad İdecad ve Sap2000 de bulduklarım birbirlerine bir nebze olsun yakın çıktı ama Probina da donatılar diğerlerinden fazla çıktı.Döşeme donatıları daha tutarlı,  paket programlar mesnetlerde ilave donatı koymak yerine açıklıkta daha sık donatı kullanıp mesnetlere kadar uzattıklarından  bir problem çıkmıyor.

Çevrimdışı mmerdem

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 25 Haziran 2016, 18:34:23
Sonuçların farklılık göstermesi normaldir bence de. Yalnız, sonuçların bu kadar farklı çıkması kullandığımız programlara o kadar da güvenmememiz gerektiğini gösteriyor. (Bu aslında çok tartışılacak bir konu)

Neden farklı sonuçlar verdiğine gelirsek..
Nihayetinde bunlar finite element metoduyla çözüm yapan programlar. en basitinden A programının default olarak kullandığı mesh boyutlandırma sistemi ile B programının mesh boyutlandırma sistemi farklılık gösterebilir. bu da doğrudan sonuçları etkiler.

örneğin Sap 2000 programında aynı modelin mesh boyutuyla oynayıp farklı sonuçlar elde etmek mümkün.
Yani malzeme modeli, eleman formulasyonu vs vs birçok konu var sonucu etkileyen.

aşağıdaki linkteki çalışma senin aradığın türden birşey sanırım.

Çevrimdışı eneser10

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #4 : 08 Aralık 2016, 11:02:18
Merhaba arkadaşlar bununla ilgili bir tez çalışması paü hocalarından Prof. Adnan KUYUCULAR yapmış

Çevrimdışı asaatci

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 09 Aralık 2016, 12:07:25
donatılandırıp yorum yaparsanız hata yapmış olursunuz. moment ve kesme kuvvetlerini tek tek kıyas yapmanız gerekmekte. ütopik farklılıklar çıkmayacaktır.

Çevrimdışı ozkan87

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
  • Gelişen teknolojinin yenilikçi mühendisleri...
    • Com Metraj Yazılımları
Yanıtla #6 : 17 Aralık 2016, 11:45:34
Reklam için iletişime geçiniz. İzinsiz Reklam Yapmak Yasaktır.
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2016, 22:21:44 Gönderen: erhanbaytak »

Gelişen teknolojiye ayak uyduramayan firmalar, gün gelecek sektörlerinde çaresiz kalacaktır...

Çevrimdışı junkhead

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #7 : 10 Şubat 2017, 17:38:07

Çevrimdışı mahmutali

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #8 : 20 Ocak 2018, 11:19:47
Konu açılımının üzerinden çok zaman geçmiş ama bilgi paylaşımı olması açısından yazmakta fayda var. İdestatik, Sta4Cad gibi programlarda neye göre ne yaptığınızı çok fazla bilmezsiniz, hangi formüllerin kullanıldığı ve hangi kabullere göre işlem yapıldığı belli değildir. Belirli elemanlar kurtarmadığında program uyarı verir, fakat kurtarmış gözüken durumlarda ben birçok önemli hata tespit etmişimdir. Sap2000 de ise her şeyi siz belirlersiniz. Elemanı, boyutlarını, üzerine etkiyecek tüm yük kombinasyonlarını(rüzgar, deprem, vb). Açarsınız TS498 ve Deprem Yönetmeliğini, yapınızı buradaki hesap yüklerine ve minimum koşullara göre tasarlayıp boyutlandırırsınız. Tabi Sap2000 kullanmak emek ve mühendislik bilgisi ister, ide ve sta ile teknikerler bile rahatlıkla proje hazırlıyorlar.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #9 : 20 Ocak 2018, 13:21:05
Mahmut ali bey olayı özetlemiş aslında, benim düşüncem kesinlikle programlardaki tiklere güvenilmemelidir defalarca denk geldim bu tiklerin yanlış olduğuna. Osmaniyede ki bir hocam ismini unuttum ona bu konuda bir dokunun yeter ki çok çalışma yaptı bu konu üzerinde onun yayınlarını okuyarak olayı kavrayabilirsiniz.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı beyazgül

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #10 : 27 Aralık 2018, 22:02:05
Merhaba arkadaşlar
Sap 2000 kullanarak çelik kafas sistemli köprü tasarımı, benim bitirme projenin hazladığım konu
Onunla ilgili tez hazırlamam lazım, yardımcı olan var mı
Yada benzer şekilde hazırlayan bir tez varsa onu iletebilirmisiniz

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #11 : 27 Aralık 2018, 22:35:30
Merhaba arkadaşlar
Sap 2000 kullanarak çelik kafas sistemli köprü tasarımı, benim bitirme projenin hazladığım konu
Buradan genel olarak bir araştırma yaparak ve buna benzer kaynaklar bularak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.ayrıca limcon adlı programla bağlantı dizaynlarınızı yapabilirsiniz. Öncelikle hangi yönetmeliklere göre tasarım yapacağınızı belirleyerek ve yapıyı nerde yapacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz.Elden geldiğince modeller üzerinde yardımcı olmaya çalışabilirim.

Çevrimdışı erenahmet95

• Azimli
    • +0/-0
Yanıtla #12 : 28 Aralık 2018, 10:15:27
Merhaba arkadaşlar
Buradan genel olarak bir araştırma yaparak ve buna benzer kaynaklar bularak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.ayrıca limcon adlı programla bağlantı dizaynlarınızı yapabilirsiniz. Öncelikle hangi yönetmeliklere göre tasarım yapacağınızı belirleyerek ve yapıyı nerde yapacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz.Elden geldiğince modeller üzerinde yardımcı olmaya çalışabilirim.

merhaba, benim lisans bitirme konumda prekast kirişli tek açıklıklı karayolu köprüsünün sap2000 de modellenmesi. modeli bitirdim yüklemeleri yaptım. acaba kontrol modeli kontrol edebilir misiniz ?

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #13 : 28 Aralık 2018, 13:22:07
Merhaba arkadaşlar

merhaba, benim lisans bitirme konumda prekast kirişli tek açıklıklı karayolu köprüsünün sap2000 de modellenmesi. modeli bitirdim yüklemeleri yaptım. acaba kontrol modeli kontrol edebilir misiniz ?
Elden geldiğince yardımcı olabilirim.

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #14 : 31 Aralık 2018, 11:19:24
Merhaba arkadaşlar

Siz ön çalışmalara öncelikle başlayın kontrol safhasında yardımcı olmaya çalışırız.

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”