SAP2000-Tekla-Autocad Entegresi

Başlatan yk7Forumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 1533
Son İleti 30 Mart 2023, 12:26:36
Gönderen: sozcan
Sap2000 aks gözükmeme sorunu

Başlatan egokhanyvzForumun Sap2000

Yanıt: 2
Gösterim: 2530
Son İleti 30 Kasım 2020, 19:34:08
Gönderen: Emrah Türkseven
SAP2000 DUSEY DEPREM TANIMLAMA

Başlatan wolfmoonForumun Sap2000

Yanıt: 2
Gösterim: 2099
Son İleti 13 Temmuz 2019, 11:54:01
Gönderen: wolfmoon

SAP2000 Çelik İSKELE

kadirsahindar · 1842

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kadirsahindar

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
: 28 Eylül 2020, 14:35:12
Arkadaşlar Merhaba,

Çelik iskele üzerine SAP2000 Analizleri yapıyorum. Ben de programı yeni yeni öğrendiğim için bazı emin olamadığım konular var. Bilgisi olan varsa bilgilendirebilirse sevinirim;

1- İskelenin kurulu olduğu ayar milleri ayarlanabilir olduğu için belli bir bindirme payı oluyor ve iç içe geçen parçalar 15 - 20 cm gibi bir bindirme uzunluğunda enkesit olarak daha dolu ve sağlam oluyor. Bunu programda nasıl gösterebilirim ?

2- İç içe geçen kısımlar birbirini 2 yönde tutarken Z ekseni etrafında tutmuyor dönme serbestliği oluyor, bu serbestliği burada nasıl tanımlayabilirim ?

3- Farklı çaplardaki elemanları çizerken Program bir elemandan diğer elemana geçiş noktasını nasıl tanımlıyor ? Kaynaklı mı alıyor vs, Burada da yine aslında birbirine geçme konusunu netleştiremediğimden nasıl tasarlamam konusundaki kararsızlığımdan bilemiyorum.

4- Fotoğragtaki gibi iskelenin bitiş kısımları mesela açık görünüyor bu birleşim açısından bir eksiklik ifade ediyor mu ?

« Son Düzenleme: 29 Eylül 2020, 00:26:32 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #1 : 30 Eylül 2020, 16:53:03
Merhaba;

1- Yeni bir kesit tanımlayıp 20 cmlik parçalara bu kesiti atayabilirsiniz ya da bırakıp güvenli tarafta kalabilirsiniz.
2- Releases and partial fixity kısmından gerekli lokal eksenlere serbestlik verebilirsiniz.
3- Kaynaklı, bulonlu gibi bir tanım yok. Rijit, yarı rijit?, mafsallı tanımlamasını siz yapıyorsunuz. Hiçbir ayarla oynamazsanız rijit bağlantı tanımlanır.
4- Etmez. Sap2000 eksenden eksene çalışır.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı ELİF ACAR

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 16 Ekim 2021, 13:21:28
bende yeni başladım sap2000 den çelik iskele analizi yapmaya ancak bazı konularda tam emin değilim yürüme platformunu autocadden import ediyorum ve bi sorun yaşamadım ancak tozluk kısmınıalan olarak mı yapmalıyım yoksa onada kendi özel kesitimi eklemelimiyim ve eleman serbestliklerim ne olmali kalaslarda m33 çaprazlarda m22 ve33 serbestliği yapıyorum yatay ve dikmelerimde böyle birşey yapmadım ve kombinasyonlarım ne olmalı. G ,Q, Wtasarım ve Wçalışma dik ve pararlel olacak şekilde yüklerim var.