ETABS'ta modal yöntemle bodrumlu binaların hesabı

Başlatan bahtsizmForumun Etabs

Yanıt: 0
Gösterim: 1372
Son İleti 10 Haziran 2021, 20:11:59
Gönderen: bahtsizm
ETABS-STA4CAD ANALIZ MODAL SONUÇ FARKLAR

Başlatan engineerkingForumun Etabs

Yanıt: 10
Gösterim: 4524
Son İleti 01 Nisan 2020, 17:09:12
Gönderen: osmanbayrak
MODAL ANALİZ....

Başlatan ahmetcelikkolluForumun Makaleler - Tezler

Yanıt: 7
Gösterim: 8220
Son İleti 07 Ocak 2019, 15:14:10
Gönderen: prdtronbu

Modal Kapasite Eğrisi

omer.faruk · 4105

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
: 07 Nisan 2020, 14:56:45
İyi günler,
Sap2000'de performans analizi yapmaya çalışıyorum. Elimde pushover eğrisi var.
Bu eğriyi modal kapasite eğrisine nasıl çevirebilirim?
Modal kapasite eğrisi için gerekli olan Mx1 ΦxN1 Γx1 değerlerini sap2000'den elde edebilir miyim?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #1 : 07 Nisan 2020, 23:54:21
Evet sap2000'den M*'yi direkt olmasa bile bir çarpma işlemiyle modal çıktı başlığı altından ulaşabilirsiniz ki gerek yok. Kütleler ve modal ötelemeler belli. Basit bir 5 sütunlu excel yazılmasında fayda var.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #2 : 08 Nisan 2020, 00:30:30
Dediklerinizden sonra modal analiz raporunu detaylı inceleyip bir tablo oluşturdum. Ancak işaretlediğim sütunda bir yanlışlık var eminim. Değerlerim neden öyle büyük çıkmış olabilir? Gözden kaçırdığım yer neresi bilemedim :/

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #3 : 08 Nisan 2020, 01:54:06
İtme eğrisinden yer değiştirme ve taban kesme kuvvetini aldık. Bize modal yer değiştirme ve modal pseudo ivme lazım. Modal y.d. için y.d / (tepe noktası modal genliği X modal katkı çarpanı) olacak. Modal pseudo ivme için taban kesme kuvveti / (kütle X modal kütle katılım oranı)(hakim mod için). Bu sizin modal kapasite diyagramınızın iki ekseni olacak. Sonrası zaten kolay. Tasarım spektrumunuz ile modal kapasite eğrisini üst üste çizdirin. Modal kapasite eğrinizin başlangıç tanjantının tasarım spektrumuna değdiği noktadan dik indiğinizde yer değiştirme talebini bulmuş olacaksınız. Sonra itme analizinizi bu talebe göre tekrar düzenleyip tekrar çalıştırın. Gerekli dönme yada birim şekil değiştirmeleri bulup gerekli değerlerle karşılaştırın.

Edit: Yanlış formül düzeltildi.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2020, 13:33:00 Gönderen: batubay »

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #4 : 08 Nisan 2020, 02:11:21
Teşekkür ederim, dediklerinize göre tabloyu düzenleyip tekrar deneyeceğim. Aynen dediğiniz gibi bunu yaptıktan sonra kesiştirme işlemi kalıyor geriye. İnşallah halledebilirim. Lakin az önce aklıma bir soru daha takıldı. Yönetmelik yanlış hatırlamıyorsam hakim moddaki katılım oranını minimum %70 olmasını istiyor. %70den az olduğu durumlarda nasıl bir yol izlenebilir? :)

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #5 : 08 Nisan 2020, 02:18:51
Teşekkür ederim, dediklerinize göre tabloyu düzenleyip tekrar deneyeceğim. Aynen dediğiniz gibi bunu yaptıktan sonra kesiştirme işlemi kalıyor geriye. İnşallah halledebilirim. Lakin az önce aklıma bir soru daha takıldı. Yönetmelik yanlış hatırlamıyorsam hakim moddaki katılım oranını minimum %70 olmasını istiyor. %70den az olduğu durumlarda nasıl bir yol izlenebilir? :)

Evet hakim modal kütle katılım oranı %70'i sağlamazsa itme analizi yapamazsınız. Time history yapılması lazım. Ama çalışma amaçlı yapılıyorsa kesitlerle oynayıp %70 geçilebilir.

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #6 : 08 Nisan 2020, 02:36:57
Bu konuda bana çok faydanız dokundu, çok teşekkür ederim 😊

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #7 : 08 Nisan 2020, 02:42:23
Bu konuda bana çok faydanız dokundu, çok teşekkür ederim 😊

Rica ederim. Kolay gelsin. :)

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #8 : 08 Nisan 2020, 12:59:56
Tabloyu dediğiniz gibi düzelttim fakat bu kez ivme değerlerim çok fazla çıkıyor. Rica etsem müsait olduğunuzda inceleyebilir misiniz? Hatamı söylerseniz çok sevinirim.

excelde oluşturduğum tablonun linki:

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #9 : 08 Nisan 2020, 13:32:19
Merhaba. Benim hatam dolayısıyla öyle çıkmış sonuçlar. Çünkü bütün formüller çarpım durumunda değil. Yukarıdaki mesajımda formülü düzelttim. Düzeltilmiş exceli yükledim.

« Son Düzenleme: 10 Nisan 2020, 19:34:19 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #10 : 08 Nisan 2020, 13:37:06
Çok teşekkür ederim :)

Çevrimdışı alpay95

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #11 : 13 Şubat 2022, 21:37:22
Merhaba. Benim hatam dolayısıyla öyle çıkmış sonuçlar. Çünkü bütün formüller çarpım durumunda değil. Yukarıdaki mesajımda formülü düzelttim. Düzeltilmiş exceli yükledim.

merhaba, konuya uzun bir süre sonra yazmış olacağım ama göndermiş olduğunuz excel dosyası silinmiş, şu an ben de aynı hesabı yapmaya çalışıyorum dosya sizde mevcut ise tekrar gönderme imkanınız var mıdır? iyi akşamlar dilerim.

Çevrimdışı iremt

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #12 : 16 Kasım 2023, 11:25:10
Merhaba.
Ben de aynı konu üzerinde çalışıyorum fakat
Modal kapasite eğrisi için gerekli olan Mx1 ΦxN1 Γx1 değerlerini sap2000'den nasıl elde edebilirim ?