mesleki etik dersi konum için yorum yapabilir misiniz

Başlatan bromForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1285
Son İleti 07 Nisan 2017, 22:36:35
Gönderen: brom
bu tabaka hakkında yorum

Başlatan CürekliBaturForumun Geoteknik Anabilim Dalı

Yanıt: 2
Gösterim: 2670
Son İleti 23 Şubat 2018, 17:49:22
Gönderen: osmanbayrak

Bir yorum

engineerking · 6077

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
: 12 Mayıs 2018, 22:41:33
Arkadaşlar merhabalar,benim sorum yok aslında yorumlarınızı bekliyorum.kirişimin boyutları ve açıklıklar görsellerde mevcut ayrıca
analiz sonucu oluşan donatılar ve sehim değerleri de.
yapının üstünde yaklaşık 1 m toprak örtüsü var.sizce 15 cm plakla geçmek uygun mudur bu açıklıklarla.bu arada plak donatıları da görsellerde mevcuttur.

« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2018, 10:57:51 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2018, 12:49:04
Yapının üstünde mi yoksa yan tarafında zemin itkisi mi

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2018, 23:11:58
3 tarafından yandan,üstünden de toprak örtüsü 1m civarı

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2018, 00:24:57
Modellemede analizde herhangi bir sıkıntı göremedim, ölü yük değeri düşük geldi bana hangi amaçla kullanacaksınız bilmiyorum 1 metre toprak dolguyuda merak ettim açıklar mısınız neden yapıldığını ? Fayans kaplama ve döşeme ağırlığı 0,545 t/m2 yapıyor toprak yükünüz 1,35-1,4 t/m2 arasında, 1,8 e kadar artırmanızı öneririm sadece kumdan oluşmuyorsa şapın ağrılığını 2 t/m2 alınabiliyor çünkü. Ayrıca kirişlerin üzerinede dolgu için çizgisel yük vermenizi öneririm kiriş genişliği kadar. Son olarak 50x70 kiriş büyük geldi bana donatıları 14 lük yapıp boyut azalttınız mı acaba ?

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2018, 03:27:53
@engineerking
@Emre Kemal

Yaptiginiz projelerde dolgu duvarlari modellemiyor musunuz? Sadece agirligini cizgisel yük olarak mi giriyorsunuz?

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2018, 03:37:54
Ben modelliyorum :D Duvar yükü verilmiştir diye üzerinde durmadım 3d görüntüde kapatılmışta olabilir.

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2018, 03:49:33
Dolgu duvarin sadece agirligini programa girmek dogru degil, onun cin sordum. Dolgu duvarlarin binanin yanal rijitligine katkisini da modellemek gerekiyor. Aksi takdirde yapilan analiz gercekte yapilacak bina ile ayni davranisi göstermez tam olarak.

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 14 Mayıs 2018, 03:53:41
Dolgu duvarin sadece agirligini programa girmek dogru degil, onun cin sordum. Dolgu duvarlarin binanin yanal rijitligine katkisini da modellemek gerekiyor. Aksi takdirde yapilan analiz gercekte yapilacak bina ile ayni davranisi göstermez tam olarak.
Sta4cad de duvar modelleme ve duvar yükü verme arasında karşılaştırma yaptınız mı ? Sta4cad duvarı ölü yük olarak aktarıyor kirişe deprem hesabına kat demedikten sonra ekstra bir hesap yapıyor mu ?

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #8 : 14 Mayıs 2018, 04:02:34
Söylediğinize itiraz etmiyorum yanlış anlaşılmasın, sta4cad programındaki durum için soruyorum.

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #9 : 14 Mayıs 2018, 05:07:48
Sta4cad veya diger yerli yazilimlar ne yapiyor bilmiyorum, yerli programlar ile alakam yok. Eger dolgu duvari modellediginizde dahi dolgu duvarin rijitligini hesaba katmiyorsa program, siz duvara esdeger bir capraz eleman modelleyebilirisiniz dolgu duvarin rijitligini yansitmasi acisindan. Yada kisaca cizgisel yük verip yine capraz elemani kendiniz modelleyebilirsiniz.

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #10 : 14 Mayıs 2018, 09:23:31
Yapı toprak altındaysa gönül-ü bir şekilde süresi yükünü unutmayın ortalama ilave yük olarak 1kn/m2 veya 1.5 kn/m2 alabilirsiniz programda surdan yükü diye tanımlama yok ise hareketli yük olarak alın

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı brccl

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #11 : 14 Mayıs 2018, 09:32:31
Sta4cad veya diger yerli yazilimlar ne yapiyor bilmiyorum, yerli programlar ile alakam yok. Eger dolgu duvari modellediginizde dahi dolgu duvarin rijitligini hesaba katmiyorsa program, siz duvara esdeger bir capraz eleman modelleyebilirisiniz dolgu duvarin rijitligini yansitmasi acisindan. Yada kisaca cizgisel yük verip yine capraz elemani kendiniz modelleyebilirsiniz.

Duvarın yapıya kattığı rijitliği bizim yönetmeliklerimiz kullanıyor mu? Döşeme ve duvarlar sadece yük olarak etki ettiriliyor diye biliyorum.

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #12 : 14 Mayıs 2018, 18:31:14
Türkiye'deki yönetmelikleri de hic kullanmadigim veya o yönetmeliklerle egitim almadigim icin cok detayli bilmiyorum sadece acip bir kac kez bakmisligim var. Bazen de hakkinda bir seyler okumuslugum veya izlemisligim var. Yeni gelecek deprem yönetmeliginde dolgu duvarlar icin de sartlar getirilecegini gördüm ama. Dolgu duvarlarin rijitliginin göz önüne alinmasi hakkinda bir sey deyip, demedigini bilmiyorum. Bildigim kadariyla dösemelerin rijitligi Türk yönetmeliklerinde göz önüne aliniyor zaten+. Yönetmelik bu konular hakkinda madde icersin veya icermesin mühendis yine de dogru tasarimi yapmak zorunda. Alinan egitim dogru tasarimi yapabilmek icin alinir. Yönetmelikler her zaman yeterli veya dogru olmayabilir. Ayrica dolgu duvarlarin etkilerini modellemezseniz yönetmelik sartlarini yerine getirdiginizi sanarken aslinda yerine getirmiyorsunuz, cünkü gercek binayi modellemiyorsunuz.

Örnek:

Alt katinda dolgu duvar olmayan bir bina tasarliyoruz diyelim;

Attigim resimdeki gibi üst katlarda dolgu duvarlar varken alt katlarda olmayan bir bina tasarlarken dolgu duvarlarin etkilerini de modelimize girmezsek sonucta rijitlik farki cikacak ortaya. Ve bu rijitlik farki alt katta ciktigi icin büyük sorun olusturacak. Siz tasarim yaparken üst katlarda dolgu duvarlari girmediginiz zaman ardasik göreli kat ötemelerinde sorun yasamadiginizi saniyorsunuz ama gercek binada durum öyle olmuyor. Zemin kat ile 1. katin ötelemeleri arasinda ciddi fark olusuyor ve yönetmelikteki sarti yerine getirmiyorsunuz.

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #13 : 14 Mayıs 2018, 19:00:01
Türkiye'deki yönetmelikleri de hic kullanmadigim veya o yönetmeliklerle egitim almadigim icin cok detayli bilmiyorum sadece acip bir kac kez bakmisligim var. Bazen de hakkinda bir seyler okumuslugum veya izlemisligim var. Yeni gelecek deprem yönetmeliginde dolgu duvarlar icin de sartlar getirilecegini gördüm ama. Dolgu duvarlarin rijitliginin göz önüne alinmasi hakkinda bir sey deyip, demedigini bilmiyorum. Bildigim kadariyla dösemelerin rijitligi Türk yönetmeliklerinde göz önüne aliniyor zaten+. Yönetmelik bu konular hakkinda madde icersin veya icermesin mühendis yine de dogru tasarimi yapmak zorunda. Alinan egitim dogru tasarimi yapabilmek icin alinir. Yönetmelikler her zaman yeterli veya dogru olmayabilir. Ayrica dolgu duvarlarin etkilerini modellemezseniz yönetmelik sartlarini yerine getirdiginizi sanarken aslinda yerine getirmiyorsunuz, cünkü gercek binayi modellemiyorsunuz.

Örnek:

Alt katinda dolgu duvar olmayan bir bina tasarliyoruz diyelim;

Attigim resimdeki gibi üst katlarda dolgu duvarlar varken alt katlarda olmayan bir bina tasarlarken dolgu duvarlarin etkilerini de modelimize girmezsek sonucta rijitlik farki cikacak ortaya. Ve bu rijitlik farki alt katta ciktigi icin büyük sorun olusturacak. Siz tasarim yaparken üst katlarda dolgu duvarlari girmediginiz zaman ardasik göreli kat ötemelerinde sorun yasamadiginizi saniyorsunuz ama gercek binada durum öyle olmuyor. Zemin kat ile 1. katin ötelemeleri arasinda ciddi fark olusuyor ve yönetmelikteki sarti yerine getirmiyorsunuz.
Bahsettiğiniz durum kat kütlesi hesabında duvar olursa fazla ağırlık olur olmazsa az ağırlık olur o yüzden göreceli kat ötemeler ya da kat ötemeleri farklı çıkar bahsettiğiniz farklı bir durum. Duvarı modellemekle duvar yükü vermek arasındaki farkı göremedim biraz daha açar mısınız ? Sadece yük vermek ile duvarı modellemek aynı şey değil mi ? Duvar modellendiğinde yapı matrislerinde ne değişiyor ölü yük haricinde nasıl davranıyor sadece yük verdiğimiz durumdan farkı nedir ? Çapraz atılmasından bahsetmişsiniz bodrumda perdesi olmayan yahut taşıyıcı olmayan duvarı nasıl düğüm noktasından düğüm noktasına çapraz şeklinde düşünebiliriz ?
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2018, 19:01:50 Gönderen: Emre Kemal »

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #14 : 14 Mayıs 2018, 19:00:49
1