YENİ Bina Deprem Yönetmeliği Esasları(2018) Eğitimleri !

Flora · 7417

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mesnetrxn

• Azimli
    • +2/-0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Bu seminerlerin daha fazla olması gerekiyor ve sadece İstanbul Ankara İzmir gibi büyükşehirlerde değil her yerde verilmeli. Amerikan yönetmeliğini Türkçeye çevirip kucağımıza koydular. Soracağımız sorular var ama kimse yeni yönetmeliğe  tam anlamıyla hakim değil ve kendi çabamızla öğrenmeye sorularımızı çözmeye çalışıyoruz.
İnşaat mühendisleri odalarına ve Üniversitelere büyük görev düşüyor.Mersin İnşaat  Mühendisler odasına her gittiğimde zat-ı muhterem sürekli okey oynuyor. En son ne zaman eğitim yada seminer düzenlediniz diye sorduğumda sanırım geçen yıldı demekle yetindi.

Çevrimdışı mesnetrxn

• Azimli
    • +2/-0
Arkadaşlar Merhaba ;
Bugün İstanbul'da düzenlenen TBDY seminerine mersin inşaat mühendisleri odasında canlı yayınla izleme fırsatı buldum. Bu yeni yönetmeliği hazırlayan hocalarımızın emeklerine sağlık. Seminer aralarında orada ki tecrübeli mühendis abilerimizle yapmış olduğumuz sohbetlerde yeni yönetmeliğin inşaat maliyetlerini arttıracağı ve durgun olan inşaat piyasasının birkaç yıl daha bu şekilde süreceği yönünde.Ayrıca tüm yönetmeliği hazırlayanlar duayen Profesörler. Fakat işin uygulama kısmına gelince en okumuşu orta okul mezunu kişiler.Burada küçümseme söz konusu değil fakat yapan ve uygulayan tabaka arasında büyük bir uçurum var.İşin uygulama kısmı oldukça kötü olunca yeni yönetmelik yaraya ne kadar derman olur onu zaman gösterecek.Belki bazı arkadaşlarımız diyecek ki inşaat mühendisi ve şantiye şefi neden var ?  Ben kendi yaşadığım şehir olan Mersin'den bahsetmem gerekirse konut inşaatlarının %90 ında teknik personel yok.İnşaat önce Allah'a sonra ustaya emanet. Sizler  yeni deprem yönetmeliğimiz ve bu konular hakkında neler düşünüyorsunuz ?
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2018, 21:08:05 Gönderen: mesnetrxn »

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yönetmeliğin değişmesi gerekiyordu, uzun çalışmalar sonucu yeni yönetmelik yayınlandı, artıları eksileri vardır ancak benim düşüncem eski yönetmeliğe göre çok fazla artısı var. Maliyet artıyor lafını çoğu kişiden duyuyorum, bununla ilgili çalışma yapıldı mı bilmiyorum. Benim gözlemim, deprem kuvveti hesabında eski yönetmeliğe göre daha düşük çıkıyor az da olsa fazla çıkan durumlar oluyor. Bazı uygulama şartları cidden çok zor işçilik istiyor özellikle boşluklu perdelerde. Görmezden geldiğimiz yönetmelik bize gerçeğe en yakın hesaplama konusunda rehber oluyor. Piyasanın durumuna göre yönetmelik olmaz, şantiyede uygulama yapılmaması yönetmeliği bağlamaz. Kontrol birimleri ile yönetmeliği yazan komisyonlar birbirinden çok ayrılar. O yüzden söylediklerinize katılmıyorum, bahsettiğiniz sorunlar piyasanın güllük gülistanlık olduğu, peynir ekmek gibi konut satıldığı dönemlerde de vardı. Müteahhitlerin eski alışkanlıklarının değişmesi gerekiyor, paradan başka birşey düşünülmezse 10 tane de yönetmelik çıksa yine bir işe yaramayacak. Piyasanın durgunluğunu yönetmeliğe bağlamayı ciddi sorunlarla yüzleşmekten kaçmak olarak görüyorum, elbet bir gün yüzleşilecek bu hatalarla ve o zaman mühendislik yapılmaya başlanacak.

Çevrimdışı mesnetrxn

• Azimli
    • +2/-0
Yönetmeliğin değişmesi gerekiyordu, uzun çalışmalar sonucu yeni yönetmelik yayınlandı, artıları eksileri vardır ancak benim düşüncem eski yönetmeliğe göre çok fazla artısı var. Maliyet artıyor lafını çoğu kişiden duyuyorum, bununla ilgili çalışma yapıldı mı bilmiyorum. Benim gözlemim, deprem kuvveti hesabında eski yönetmeliğe göre daha düşük çıkıyor az da olsa fazla çıkan durumlar oluyor. Bazı uygulama şartları cidden çok zor işçilik istiyor özellikle boşluklu perdelerde. Görmezden geldiğimiz yönetmelik bize gerçeğe en yakın hesaplama konusunda rehber oluyor. Piyasanın durumuna göre yönetmelik olmaz, şantiyede uygulama yapılmaması yönetmeliği bağlamaz. Kontrol birimleri ile yönetmeliği yazan komisyonlar birbirinden çok ayrılar. O yüzden söylediklerinize katılmıyorum, bahsettiğiniz sorunlar piyasanın güllük gülistanlık olduğu, peynir ekmek gibi konut satıldığı dönemlerde de vardı. Müteahhitlerin eski alışkanlıklarının değişmesi gerekiyor, paradan başka birşey düşünülmezse 10 tane de yönetmelik çıksa yine bir işe yaramayacak. Piyasanın durgunluğunu yönetmeliğe bağlamayı ciddi sorunlarla yüzleşmekten kaçmak olarak görüyorum, elbet bir gün yüzleşilecek bu hatalarla ve o zaman mühendislik yapılmaya başlanacak.
Asla ama asla piyasaya göre ve ülkenin ekonomik durumuna göre yönetmelik yapma olayını savunmuyorum.Sanırım orası yanlış anladınız.Fakat şu bir gerçek ; şayet yeni bir yönetmelik yapılıyorsa bu projenin sahadaki uygulayıcısı olan ustasına kadar eğitilmesi gerekiyor.Hatta bunun rutin bir şekilde olması gerekiyor.Kabul edilmesi gereken bir gerçek var ; Müteahhit statik projeyi bir kaç taşerona veriyor.Projeyi verirken de o taşeronun rakiplerinden de fiyat aldığını söylüyor.Hal böyle olunca kimse piyasayı başkasına bırakmak istemiyor.Sonuç olarak iş fazla bir kırımla alınıyor.Bunun sonucunda kolonların çirozları eksik , etriyelerin sayılarıyla birlikte bağları eksik v.s. İşin yapı denetim kısmına gelince elbette ki işini hakkıyla yapan insanlar var ama bir çanta bir ayakkabıya tav olan kişilerde var. Benim asıl savunduğum konu  bir önceki yazmış olduğum yazıda da belirttiğim gibi bu projeyi sahada uygulayan kişileri eğitmedikten ve onlara belli bir disiplini vermedikten sonra yönetmelik sadece A4 kağıtlarında çıktı olarak kalacaktır. 

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Aynı şeyi söylüyoruz, yönetmelikle karşılaştırdığınızı sandım ben orada karışıklık oldu :) Demek istediğim ister yeni ister eski yönetmelik olsun bahsettiğiniz durumlar vardı, var olmaya devam edecek ciddi kararlar alınmazsa. Detaya girmeye gerek yok genel bakmak lazım, bu sorunların çözümü başka yerde, çözüm yetkisi olan kişiler ortada bir sorun olduğunu kabul etmiyor. Nasıl olacak bu iş ? O kadar ümitsizim ki sorunlardan çözümlerden bahsetmek bile istemiyorum. Hayırlısı olur inşallah diyip geçiyorum.

Çevrimdışı mesnetrxn

• Azimli
    • +2/-0
"Vatan Ve Cumhuriyet Çalışkan İnsanların Omuzlarında Yükselir Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır"
                                                                                                                                                                                               Mustafa Kemal ATATÜRK
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2018, 23:24:47 Gönderen: mesnetrxn »

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Ülkenin ekonomisi bir insanın iki dudağı arasındayken görevini iyi yapmak yetmiyor. Daha fazlasını yapmalıyız. Yönetmeliğinde değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Birçok uluslar arası yönetmeliği inceledim çoğu benzerlik gösteriyor. 2007 yönetmeliği bu yönde hayli geride kalmıştı. Gelişen ve yaşayan teknoloji ile yönetmeliğin değişmesini doğru buluyorum.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com