İnşaat mühendisliği için ikinci dil olarak Arapça mı Rusça mı?

Pobjeda · 3066

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pobjeda

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Merhabalar,

Ben bu sene Karadeniz Teknik Üniversitesi-İnşaat Mühendisliğini kazanmış çiçeği burnunda bir üniversite öğrencisiyim.:) Bu sene 1.sınıf olsam da 4 senenin göz açıp kapayıncaya geçeceğinden adım gibi emin olduğumdan vaktiyle bir şeyler yapmaya başlamam gerektiğini düşünüyorum..

Durumumu yabancı dil konusunda şöyle açıklamış olayım:orta-üzeri seviyede ingilizcem var..Okulda ingilizce dersleri devam edecek+benim yapacağım pratik ve ekstra çalışmalarla ingilizcemi mezun olana kadar gayet yeterli ve iyi bir seviyeye getirmiş olacağım..

Öte yandan şimdi ikinci dil için karar verme zamanım geldi.Fikir almak açısından araştırma yaptım şöyle ufak çaplı:uluslararası ihalelerde vs.kullanılan dillerde Rusça bayağı önde gözüküyor..Bunda bildiğim kadarıyla Rusların çoğunluğunun ingilizceyi ciddi anlamda bilmemesi ve Arapların üniversite mezunlarının da yine bildiğim kadarıyla iyi seviyede ingilizce biliyor olmalarının etkisi var(?)..

Dil forumlarında insanlar sevdiğiniz-ilginizi çeken dillere yönelin böyle ikilemlerde diyorlar ama iki dilin de sevdiğim yanları ve dezavantajları var..Mesela:Rusçanın fonetiği(vurgulu ve aksanlı konuşmaları)kulağıma bayağı hoş geliyor;öte yandan dindar bir insan olmamın etkisiyle vs.Arapça da fazlasıyla cezbediyor beni..Ortak dezavantajları da iki dilin de fazlasıyla zor ve uzun yıllar emek vermeyi gerektirmesi(ilk seneden başlamak istememin sebebi de bu)..

Durumumu yazdım buraya..Önümüzdeki yıllara bakaraktan sizler hangi dilin daha ihtiyaca sahip olacağını,ve bana diğerine nazaran daha fazla artı puan getireceğini düşünüyorsunuz?

Cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum,saygılar..

Çevrimdışı engineer

• Proje Timi
  • Azimli
    • +3/-0
öncelikle yeni bölümün ve üniversiten hayırlı olsun.. Ben Arapçanın rusça ya nazaran daha iyi olacağını düşünüyorum.. son dönemlerde inşaat sektöründe baya söz ettiriyor kendilerini arap devletler.

Mühendisûn

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Engineer in dediği gibi bende aynı fikirdeyim. Arap devletler petrolün sonsuza kadar devam etmeyeceğini biliyor bu yüzden turist ve dikkat cekecek çok ciddi mega yapılar yapılıyor. Çok büyük firmalar burada çalışıyor. Gelecekte burada ki iş potansiyelinin daha fazla olacağını dusunuyorum. Bu yüzden bende arapçayı öneririm sana..

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap