İnşaat Mühendisliği Öğrencileri hangi SERTİFİKA ve BELGELERİ almalıdırlar

ybakdemir · 23897

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ybakdemir

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
    • E-Posta
Merhabalar.

Başlıkta belirtilen hususta ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?  8) 8) 8)

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
sertifikalar benim pek bir işime yaramadı.. istediğiniz kadar sertifika alın. örnek veriyorum autocad için kursa gittiniz sertifika aldınız ne işinize yarayacak???  sizi işe alan adam sertifikan var mı diye sormayacak, işe alan kişi sizi oturtup al şunu çiz bakalım çizebiliyor musun diyecek bence sertifika olayına pek takılmayınız.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı ybakdemir

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
    • E-Posta
Benim zaten autocad,ingilizce(advance),ileri excel sertifikalarım var;ancak benim kastım bu tür sertifikalardan ziyade iş güvenliği,müteahhitlik vs gibi sertifikalar hakkında bilgi sahibi olmak içindi.

Dediğiniz gibi sertifikalar eğer icraat yoksa hiçbir işe yaramaz.

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
İş güvenliği olmazsa olmazlardan. Kesinlikle iş güvenliği belgenizi almanızda fayda var hele ki Türkiye gibi iş kazalarının yoğun olduğu yerde...!

Çevrimdışı alex1907

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
merhaba.patlatma mühendisliği yüksek lisans programı var bazı üniversitelerin açtığı araştırabilirsin,onun dışında iş güvenliği uzmanlığı,enerji kimlik belgesi,gayrimenkul değerleme uzmanlığı gibi sertifikalarda lazım olabilir.

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
merhaba.patlatma mühendisliği yüksek lisans programı var bazı üniversitelerin açtığı araştırabilirsin,onun dışında iş güvenliği uzmanlığı,enerji kimlik belgesi,gayrimenkul değerleme uzmanlığı gibi sertifikalarda lazım olabilir.

doğru bir noktaya bastınız aslında.. Enerji Kimlik Belgesi sertifikasını kesinlikle öneririm çünkü artık enerji kimliği olmayan hiç bir yapı iskan alamıyor. Yani her bina enerji kimlik belgesini almak zorunda bu da size iyi bir ekmek kapısı açabilir.

Çevrimdışı ybakdemir

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
    • E-Posta
Bu tarz fikirlere ihtiyaç olduğu için bu başlığı açmıştım zaten. Güzel bir fikir oldu. Hemen alma şartlarını vs araştıracağım. Teşekkürler.

Çevrimdışı ugurgorgulu59

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
  • İnşaat Mühendisi - Proje Müdürü
    • E-Posta
Değerli meslektaşlarım,

Bunca yıllık meslek yaşamım boyunca her an yeni birşeyler öğreniyorum. Enerji sertifikası ilk kez duydum. Demek ki bu yaşta da öğrenilecek daha çok bilgi var. Aklıma takılan enerji dalında bir sertifika sanıyorum elektrik, elektronik mühendislerine veriliyor değil mi? Yani bir inşaat mühendisi böyle bir sertifika alamıyor.

Ben 2000 yılında Proje ve İnşaat Denetçisi Sertifikası almıştım. Çok da yararını gördüm. Daha sonra Bayındırlık Bakanlığı (şimdiki adıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) odaların verdiği sertifikaları yeniledi ve sınav koydu. Önceleri 12 yıl bilfiil tasarım işiyle uğraştığını kanıtlayıcı belgeler sunduğun taktirde bu belgeye sahip olabiliyordun; şimdi sanıyorum bu süreyi 5 yıla çekmişler. Junior mühendisler için alınabilecek en iyi belgelerden biri bu bence.

Çevrimdışı civilengineeremrah

• Çaylak
  • **
    • +2/-0
7 aydan beri sürekli insan gibi iş arayan inş. mühendisiyim ve  bunları derinlemesine araştırdım. Güncel fiyatlar 

Ekb (enerji kimlik belgesi ): m2 'si  20 kuruş... Tia : 2000 metre farz edelim. 400 tl

Şantiye Şefligi :  m2 'si 1.25 1 tl .  2000 metre farz edelim. 2000tl  (proje bitene dek ) 

İş saglıgı ve güvenligi : A sınıfı uzman  müteaahitim anlaştı 2500 m2 kapalı alan 8 kat  400 tl/ay 

Gayrimenkul degerleme uzmanlıgı :  İş görüşmelerinde  ne gibi katkısı olacak bu lisansın dedigimde aylık 1000 lira extra maaşın artar dendi.

Lpg Sorumlu Müdür :  Yıllık 1000 lira aynı şantiye şefligine benziyor olay (at imzayı parayı al 3 -4 ayda bir evrak doldur ). 3 adet  m2 sınırı filan diye birşey yok :) yıllık 3000 tl  (cogu mühendislik alabiliyor inşaat mak. cevre kimya vs. )

Lpg Dolum tesisi:  yıllık 5000 lira diye fiyat almıştım. 

Yapı Denetim Kontrol Elemanı : 30.000m2 sınırlı olan bu alanda   http://yapidenetim.org.tr/  sitesinde yalanda bir ilan acarsanız telefonunuza tecavüz edecekler. Pasif mi calısmak isterseniz aktif mi diye... :) ( bir anda kendimi GAY hissettim )  Neyse hepsi pasif istiyor yani  halk arasında part time  diye adlandırılan  asıl işi diploma kiralama olan nacizane iş . 2014-2015 yılı kuruluş şirketler 1000-1250 tl /ay kiralanıyor. ( aktif calıstırmak isteyen daha görmedim )

Proje Ve uygulama Denetcisi :  5 yıl fiilen inş. müh görevi yapan arkadaşlar bakanlıga basvurup bu zımbırtı  belgeyi alabiliyorlar . Piyasada cok aranıyor. Yüksektir kira fiyatları. 1500-3000 arası yekpara fiyat aldım ortalama  istanbul 2250-2500 kira fiyatı 2014-2015 kuruluşlu firmalar.

Statik proje : Anadolu'da güzel bir şehirimiz. 65 kuruş fason proje . 65 kuruş imza bedeli.  Örnek 2 :  İstanbul'da 10 dairelik paket  proje zemin etüd harita müh dahil 8000 tl  ( şantiye şefi dahil değil )... Aynı fiyatı anadoluda bir şehirde arkadaşım söyledi.

Dış Cephe mantolama : Dayı oglu ciziyor eski yapılar için teklif verilirken  150 tl resim başı . 3dsmax + autocad ile 

Biraz konu dışına cıktım ama  alınabılecek belgeler ekb  isg gayrimenkul degerleme ... Güncel fiyatlarda görüldügü gibi hepsi'de boşşşş....

Çevrimdışı ahmet

• Yazar
    • +5/-0
halimize acınacak olan gerçekleri yazmışsınız elinize sağlık :)