Maksimum Kiriş Yüksekliği

Başlatan furkanelbir24Forumun Nedir?

Yanıt: 0
Gösterim: 1654
Son İleti 07 Şubat 2022, 18:32:38
Gönderen: furkanelbir24
bitişik cephelerde derin kiriş atılma nedeni nedir?

Başlatan Bahattin AdıgüzelForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 2245
Son İleti 05 Ocak 2017, 11:28:11
Gönderen: Bahattin Adıgüzel
Sap2000 Petek Kiriş tanımlama

Başlatan affrooForumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 3097
Son İleti 02 Ağustos 2018, 18:20:25
Gönderen: osmanbayrak

Kiriş Nmax ve Radye Döşemede Donatı Hatası

omeragar04 · 7375

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı omeragar04

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
İyi çalışmalar herkese.

2 bodrum zemin +12 normal kattan oluşan bir proje yapıyorum.
*** 2. bodrum katta otopark yapıldığından genişleme olmuştur.  Projemi yarı rijit diyafram ile analiz yaptırdığımda aynı katta kiriş nmax aşıyor hatası alıyorum. Kiriş nmax hatası aldığım kirişin hemen altında asansör çukuru için koyduğum perde duvar var.
*** 2. sorun ise radye temelde donatı yetersiz hatasını alıyorum. Ne yaptıysam düzeltemedim. Temel boyutunu arttırdım olmadı, ampatmanı genişlettim olmadı, Forumdan hareketle çözüme gitmeye çalıştım yine olmadı.
Projemi inceleyip yardımcı yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla;

Proje dosyası: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #1 : 30 Haziran 2016, 13:50:12
200mb data mı olur azizim :)

indiriyorum bakalım dönüş yapacağım tekrardan

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #2 : 30 Haziran 2016, 15:13:20

öncelikle 2m çıkma yapılan yerler var, Planlı alanlar tip imar yönetmeliği buna izin vermiyor haberiniz olsun.. TİP imar maks. 150cm çıkmaya müsaade ediyor.

Bence temel hatasını gidermeye çalışmaktan çok taşıyıcı siteminizde revize yapmanızı önereceğim.

Binanız 2b,Z,13Normal kattan oluşuyor yani toplamda 16 kat.

Buna rağmen binanızın periyodu 22sn çıkmış.. Her bir kat için ideal periyodun 0,1-0,15 olduğunu varsayarsak 16 katlı binan ideal periyodu maks. 2,4sn olacaktır. Sizin periyodunuz ise 22sn çıkıyor bu duruma göre siz karşılaştırırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ben bu periyoda göre çok çok zayıf bir taşıyıcı sistem anlamı çıkartabilirim buradan keza taşıyıcı sisteme baktığımda düşey taşıyıcı elemanların 25*60 olduğunu ve kirişlerinde 25*60 olduğunu gördüm. Güçlü kolon - zayıf kiriş olayını hissettirmeniz lazım bu çerçevede kirişleri 25*50 alabilir ve kolonlarınızın kesitlerini daha da arttırmanızı önerebilirim.

Bana göre bu kesitler 16 katlı bir yapı için yetersiz 4.bölge deprem bölgesinde olmanızdan dolayı pek sorun oluşturmamış sanırım.
Ancak detaylı bir rapor aldığınızda aslında kolon kiriş bölgelerinde kesme güvenliği hatası olduğunu ve kolon kesitlerinizin arttırılması gerektiğini göreceksiniz.

Zemin emniyet gerilmesi kontrolünü ortalama gerilmeye göre yapmanız hata..
Maksimum gerilmelere göre kontrollerinizi yapmanız doğru olacaktır..

Ayrıca zemin sınıfınız ve grubunuz 3c ; bu durumda zemin emniyet gerilmesinin deprem anında %50 oranında arttığını kabul edebilirsiniz. bu kutucuğu tıkladığınızda temel hatası gidecektir muhtemelen..

Hareketli yüklere özen göstermelisiniz balkonlarda 500kg/m2, odalarda 200kg/cm2, merdiven sahanlıklarında 350kg/m2 almalısınız.

Kiriş kesme kuvvetleri birleşim bölgelerinde maksimuma çıkar bu yüzden saplama kirişlerinizi birleşim bölgesine yakın yerlerde kullanmayınız..

Çevrimdışı omeragar04

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2016, 11:13:12
Erhan Bey,
Daha öncesinde de verdiğiniz bilgiler için  yazmıştım ama sanırım silinmiş..
Periyotların bu kadar yüksek çıkmasının nedeni 12. katta merdivenin önündeki sahanlığı eklemeyi unuttuğumdan dolayıdır.
Zemin emniyet gerilmesi, ve yüklerle ilgili olarak belirttiğiniz durumları harfiyen uyguladım şimdilik bir sıkıntı görünmüyor...
Teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı..

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2016, 14:08:42
Alıntı
Erhan Bey,
Daha öncesinde de verdiğiniz bilgiler için  yazmıştım ama sanırım silinmiş..
Periyotların bu kadar yüksek çıkmasının nedeni 12. katta merdivenin önündeki sahanlığı eklemeyi unuttuğumdan dolayıdır.
Zemin emniyet gerilmesi, ve yüklerle ilgili olarak belirttiğiniz durumları harfiyen uyguladım şimdilik bir sıkıntı görünmüyor...
Teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı..
Kardeşim geçen haftalarda bir saldırı oldu siteye 3-4 günlük veri tabanı kaydı silindi.. Bu yüzden yazdığın cevap silinmiş olabilir.