Sap 2000 de nonlineer modelde etkin kesit rijitliği

Başlatan egielifForumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 1895
Son İleti 05 Nisan 2020, 02:12:14
Gönderen: batubay
Nonlineer Analizde Response Spektrum Kombinasyonu

Başlatan batubayForumun Sap2000

Yanıt: 5
Gösterim: 2292
Son İleti 21 Temmuz 2019, 15:04:31
Gönderen: batubay
LİNEER ANALİZ İLE NONLİNEER ANALİZ ARASINDAKİ FARK

Başlatan ZelalForumun Sta4CAD

Yanıt: 7
Gösterim: 7922
Son İleti 24 Ekim 2018, 19:46:30
Gönderen: osmanbayrak

Nonlineer analiz hakkında yardım edebilir misiniz?

omer.faruk · 2537

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Elimde bir soru var. Bu sistemi SAP2000'de nonlineer analiz yapmak istiyorum. Plastik mafsal ekleyip, analiz yaptığımda deplasman değerlerim aşırı büyük çıkıyor. Muhtemelen nonlineer analiz ayarlarımda sıkıntı var. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa şimdiden teşekkür ederim. Soruyu resim olarak eklere bırakıyorum. İyi çalışmalar.

« Son Düzenleme: 10 Nisan 2020, 19:26:03 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #1 : 13 Ocak 2020, 01:17:09
Ömer bey modeli değilde direk sorularını sorarsanız hızlı cevap alınması amacıyla bizlere yardımcı olursunuz.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #2 : 13 Ocak 2020, 14:49:40
Ömer bey modeli değilde direk sorularını sorarsanız hızlı cevap alınması amacıyla bizlere yardımcı olursunuz.

Ben o zaman şu şekilde analizle ilgili sorularımı paylaşayım Osman bey;

1- Pushover analiz yaparken döşeme ve perdeleri shell olarak modellediğim zaman sonuç elde edemiyorum.
2- Analiz sonucunda istediğim hedef deplasmana ulaşamıyorum. Mafsallarım göçme aşamasına geçmiyor. Hedef deplasmanı artırdığım zaman da null stepsten dolayı analiz sonlanıyor.
3- Aynı modeli v20 ve v21 sürümlerinde analiz ettiğimde farklı sonuçlar elde ediyorum.

İşin içinden çıkamadım bir türlü, her defasında farklı sonuçlar elde ediyorum, incelediğim tezlerde de izlenen yollar hep farklı. Kimi tezde minimum hasar, kontrollü hasar ve göçme değerleri dönmelere göre hesaplanırken kimi tezde default olarak verilen değerler alınmış. Tek ortak noktaları akma momentlerinin ve kolonları p m2 m3 değerlerinin girilmesi. Yardımcı olabilirseniz sevirim, iyi çalışmalar :)

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #3 : 29 Ocak 2020, 15:44:02
Merhabalar,

1) Normalde mafsal atanan elemanlar çubuk elemanlardır. Yani mafsalları shell elemanlara (Döşeme, perde vb.) atayamazsınız. Ancak ETABS yazılımında farklı kabuller ile perdelerede mafsal atayabilir ve kontrol edebilirsiniz.

2) Analiz sonrası hedef deplasmana ulaşamıyorsanız eleman yetersizdir. Burada diğer bir soru çubuk betonarme mi yoksa yapısal çelik mi?

3) Farklı modellerde farklı sonuçlar alabilirsiniz. Bunun en büyük nedeni gelişen teknoloji ile bilimin ilerlemesidir. Sap2000'de güncellemeler ile kendisini yenilemektedir. Atadığınız mafsal özelliklerini tekrar kontrol etmenizde fayda vardır. Farklı yaklaşımlarda bulunmuş olabilirsiniz.

**Hasar kontrolü döşemelerde yapılmamaktadır. Düşey taşıyıcı elemanlara atadığınız mafsalların sonuçları ile yapı hakkında yorum yapabilirsiniz. Kolon veya kirişlerde oluşan mafsallar sizin yapınızın performansı hakkında bilgi vermektedir. Modellediğiniz yapının analizi ile ulaştığınız itme eğirisini (Pushover) paylaşırsanız daha güzel bir tartışma ortamı olacaktır.

İyi çalışmalar.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #4 : 29 Ocak 2020, 19:02:35
İlginiz için teşekkür ederim. Modelim 4 katlı, betonarme ve simetrik yapıya sahip. Elde ettiğim pushover eğrisi bir değişik. Daha önce bir grafikle karşılaştınız mı? Sebebi ne oalbilir?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #5 : 12 Şubat 2020, 11:57:10
Merhabalar,

Sistemle ilgili tüm detayları koymadınız. Sistemi görmeden yorum yapacak olursam, daha önce karşılaşmadım fakat mantıksız durmuyor.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)