Binayı yükseltmek için temel üstüne perde atılması?

asabi mühendis · 11564

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asabi mühendis

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
İyi günler herkese.
Şimdi 2 katlı bir bina yapılacak (zemin + 1.kat). Bodrum kat istenmiyor. Fakat binanın temeli, yan tarafta bulunan binanın temeli ile aynı kotta yapılacak. Zemin katında su basman kotunu kurtarması için arada 130cm'lik bir kot farkı oluşuyor. İleride ilave kat alınacağı da düşünülerek 50 cm radye temel yapılacak. Arada kalan 80 cm'lik kısım ise her iki doğrultuda da olmak üzere birkaç sıra perde atılıp üstüne bir tabliye atılarak kapatılmak isteniyor (yani 80 cm yüksekliğinde bodrum kat yapılacak gibi düşünebilirsiniz). Daha sonra o tabliyenin üstüne zemin kat gelecek ve devam edecek vs.

Şimdi size sorum bu 80 cm yüksekliğindeki perdelerle binanın kotunu yükseltmek herhangi bir sakınca doğurur mu? Doğurur ise ne gibi sakıncalar olur?

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Radye temel üzerine yükseltme perdesi yapabilirsiniz. Ancak yükseltme perdelerinin kolonlarınızı iyice sardığından emin olunuz. (Ben alel acele kafama göre çizdim birşeyler)  Yani bağlantı noktalarının sağlıklı olması gerekiyor. Bağlantı bölgelerine dikkat ediniz.
Herhangi bir sorun oluşturmayacaktır.

Lakin bu yükseltme perdelerini tanımlarken subasman perdesi olarak belirtmeniz gerekir. Aşağıdaki resimleri inceleyiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
@erhanbaytak
Cevabınız için teşekkür ederim. Bağlantı noktalarına dikkat edeceğim merak etmeyin.  Yalnız 2. koyduğunuz resim hangi program bilemedim. Sta4cad kullanıyorum ben. Biraz kurcalayıp dediğiniz şekilde bir ayar var mı diye bakacağım.
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2016, 18:57:36 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
erhan bey'in eklediği resimlerde ki program ideCAD 'e ait...
ta4cad te de buna benzer ayarlamalar vardır diye tahmin ediyorum

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Evet varmış sta4cad'de de. Temel bölümünden tanımlanıyormuş.

Peki bir sorum daha var. Subasman perdesinin üzerine tabliye de geliyor mu yoksa sadece dolgu mu yapılıyor?
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2016, 19:13:20 Gönderen: asabi mühendis »

Çevrimdışı alex1907

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
dolgu üzerine donatısız beton ya da dolgu üzerine çelik hasır ve beton işlemi yapılabilir.

Çevrimdışı polatcivil

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
arkadaşlar size bir sorum olacak kolonlardaki sıklaştırma bölgeleri subasman perdeleri ile kesintiye uğruyor mu ? uygulamacı olarak radye üzeri sıklaştırma 1m verilen bir projede bu perdeleri 80 cm yüksekliğinde yapmıştım ama çok kafama takılmıştı. bu perdeler ve üzerindeki hasırlı döşeme betonu kolonu o bölgede kısa kolon etkisine sokuyor mu diye. acaba bu tip projelerde sıklaştırma tüm kolon boyunca mı uygulanmalı yoksa radye temel üzerinden baz alınarak subasman perdelerini de en az 1m-80 cm gececek bir sıklaştırma mı verilmelidir?

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Alıntı yapılan: asabi mühendis
Evet varmış sta4cad'de de. Temel bölümünden tanımlanıyormuş.

Peki bir sorum daha var. Subasman perdesinin üzerine tabliye de geliyor mu yoksa sadece dolgu mu yapılıyor?
elbette yükseltme perdelerinin içi doldurultuktan sonra 10-15 cm beton dökümü yapılıyor. Blokaj betonu da diyebiliriz buna..

Alıntı yapılan: polatcivil
arkadaşlar size bir sorum olacak kolonlardaki sıklaştırma bölgeleri subasman perdeleri ile kesintiye uğruyor mu ? uygulamacı olarak radye üzeri sıklaştırma 1m verilen bir projede bu perdeleri 80 cm yüksekliğinde yapmıştım ama çok kafama takılmıştı. bu perdeler ve üzerindeki hasırlı döşeme betonu kolonu o bölgede kısa kolon etkisine sokuyor mu diye. acaba bu tip projelerde sıklaştırma tüm kolon boyunca mı uygulanmalı yoksa radye temel üzerinden baz alınarak subasman perdelerini de en az 1m-80 cm gececek bir sıklaştırma mı verilmelidir?

Tüm kolon boyunca sıklaştırma yapılması süneklilik düzeyini etkileyebilir.
Yükseltme perdesinin yüksekliği dahil olmak üzere yükseltme perdesinden sonra yine etriye sıklaştırmasına devam edin. 
Sarılma Bölgesinin ne kadar olacağı aşağıda ki resimde görülüyor.

Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız

« Son Düzenleme: 25 Nisan 2016, 09:42:52 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı polatcivil

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
cevabınız için çok teşekkür ederim ancak subasman perdesi ve döşemenin belirli bir mesafeden kolonu kesmesi kolonun radye içinde davranışı gibi bir davranış oluşturmaz diye düşünüyorum. yani katman olarak düşününce radye,doldu ve perde , hasırlı döşeme o aradaki kısım sanki perde var yok kabul edilmeyip radye üzeri sıklaştırma 1m daha sonra kolon ortası sıklaştırma yok kiriş birleşimine yakın 1m sıklaştırma var. dediğinize göre ful sıklaştırma tüm kolon boyunca devam etmeli bence de öyle ama piyasada buna ters durumları görüp düzelttiremediğim bi işim oldu. o yuzden uzun uzun yazdım . ayrıca döşemenin kolonu çevreleyen kısımlarına derz bırakılmalı bu da dikkat edilmeyen uygulamalar arasında.

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Peki bu subasman perdeleri kolonların olmadığı yerlerde birbirine saplanabilir mi? Herhangi bir sakıncası var mıdır? Kolonlar bir hayli dağınık çünkü.

Çevrimdışı alex1907

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #10 : 01 Mayıs 2016, 00:10:48
bence su basman perdelerini sadece binanın dış kısmından ve asansör kenarından dön.

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #11 : 01 Mayıs 2016, 02:24:15
Alıntı yapılan: alex1907
bence su basman perdelerini sadece binanın dış kısmından ve asansör kenarından dön.
İç kolonlarla da mümkün olduğunca birleştirdim. Asmolen kiriş sistemi gibi oldu biraz. Sadece çevreyi dönmek yeterli olur mu? Asansör yok bu arada bina 2 katlı.

Çevrimdışı Panço

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #12 : 01 Mayıs 2016, 09:51:27
Subasman perdesi ile kolonun kesişim bölgelerine sargı yapılırken rijit olmamasına dikkat ediniz. Kısa kolon olma riskini arttırır. Derz konulabilir araya.

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #13 : 01 Mayıs 2016, 13:08:32
Sadece çevreyi dönmek yeterli mi? Bütün kolonlar ile birleştirdim ben perdeleri. Fakat kolonlar bir hayli dağınık olduğu için perdeler de öyle oldu.

Çevrimdışı MEMET32

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #14 : 17 Kasım 2020, 00:46:16
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Subasman perdelerini bina kolonlarıyla donatılarını aynı anda birbirinden geçirerek temel üzerinde subasman kotuna kadar aynı dökerseniz hesaba alacağınız kolon yüksekliği değişir. Subasman perdeleride mutlaka yapı içindede devam etmelidir. Bunu bir nevi bağ hatılı gibi de düşünebilirsiniz yoksa bina dışındaki kolonlarla bina içindeki j-kolonlar aynı hesapla hesaplanmaz. Birisinin kabul edilen yüksekliği net kat kolon yüksekliği olurken diğerinin yüksekliği subasman seviyesi+net kolon yüksekliği olur. Kısa kolon etkisi oluşur dış cephede. Kısa kolon oluşmasıda kesmeyle alakalıdır kısa kolon oluşumunda kesme kuvveti artar ve etriye hesabı aynı olmaz. Açıkcası tartışmaya açık bir konu. Benim fikrime göre derz olmalı yani subasman perdeleri kolona saplanmamalıdır. Daha iyi ve doğru bilgi varsa lütfen paylaşınız çünkü bu konuda birçok farklı görüş var.