Üç yıldır işsizim. Hemşirelik okuyacağım.

psychonaut · 5900

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı psychonaut

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
2015 yılında inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yalnızca 3 ay bir yapı denetim firmasında çalıştım onda da maaşımı alamadım. Bu yıl şehrimdeki üniversitenin hemşirelik bölümüne kaydımı yaptıracağım. Allah bu mesleğin belasını versin.
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2018, 02:58:45 Gönderen: psychonaut »

Çevrimdışı yakupaydogdu

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2018, 03:18:11
Bende aynı tarihte mezun oldum.Dönüp bakınca 1 sene çalıştım 1 sene askerlik yaptım işimi gücümü bırakıp döndüm yine sıfırdan başladım çalıştığım yer batık işten çıktım dönüp bakınca devlet askerden kaçana ödül verdi bana ise, neyse
Bazı şeyler ve kişiler hariç dediklerine canı gönülden amin diyorum.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2018, 19:11:46
Merhabalar,
Söylediklerinize katılıyorum sayın meslektaşlarım. Fakat siyasi bir amaç gütmeden, a partisi b partisi için değil yada x kişi y kişi için değil ülke için çalışmalıyız kendimizi yetiştirmeliyiz. 1 çalışıyorsak 3 çalışalım, 3 çalışıyorsak 5 çalışalım. Pes etmeyelim, durmayalım, dinlenmeyelim. Şunu iyi biliyorum ki ülkenin geleceği genç nüfusa bağlı.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı msimsek48

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-2
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 26 Ağustos 2018, 13:44:31
Bela okuduğun ülkede hemşire olmak için üniversiteye kayıt yaptıracak olman da ayrı bir ironi tabi...

Merak ediyorum üniversite hayatın boyunca neler yaptın? Mesala üniversitenin yapı topluluğuna veya herhangi bir topluluğa kaydolup aktif bir şekilde o toplulukta yer aldın mı? Kendini geliştirmek için kitap okudun mu? Bu devirde mecburen bilmen gereken İngilizcen ne durumda? Networkünü genişletmek için neler yaptın mesela? Mesleğin ile alakalı birkaç tane programı orta derecede de olsa öğrendin mi? Kendi şehrinde veya farklı şehirlerde düzenlenen mesleğine yönelik seminerlere katıldın mı? Yoksa sadece okul-batak-okey-ev döngüsünde mi geçti üniversite yılların?

Ben üniversite hayatım boyunca yukarıda saydığım şeyleri hatta daha fazlasını yaptım.  Bu sene mezun oldum ve mezun olduktan 10 gün sonra işe başladım. Buna bazıları şans diyebilir fakat değil, bana göre şans hazırlıkla fırsatın buluşmasıdır. Sen fırsata hazır değilsen o fırsatı kaçırırsın. Oturduğun yerden ülkeyi, sistemi veya başka şeyleri suçlamak çok kolay ve looserların geneli böyle yapar. Kusura bakmayın bedava peynir sadece fare kapanında. Daha çok çalışıp, daha çok öğrenip bu ülkeyi daha iyi yerlere taşıyacak olanlar bizleriz. Bunu da ülkemize veya mesleğimize bela okuyarak değil, kendimizi yetiştirerek yapabiliriz.  Allah ülkemizi yüceltsin ve korusun...

Çevrimdışı yakuptanyildizi

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 15 Eylül 2018, 23:53:28
150.000 . olup mühendislik okumanın sonu

Çevrimdışı prdtronbu

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
  • manners maketh man.
Yanıtla #5 : 17 Eylül 2018, 22:39:55
Biraz ağır bir giriş olmuş ama gerçeği yansıtıyor.Hayatın her alanı zor.Çalışmak,bilgiyi doğru yerde kullanmak önemli olan.Formenin yaptıklarının ilersini görebilmekte,yeni bir kaynak yeni bir çözüm bulmakta sorun.Asla ve asla yaşadığınız ortamı,şehiri,ülkeyi eleştirmeyin.Siyasi malzeme olursunuz.Hep daha ileriye,daha yaratıcı,daha çözüm üretici olun ki size ve çocuklarınıza kalabilecek bir yarınınız olsun.Eleştiri yapıcı olursa geri dönüşü pozitif olur.Pes etmek erkeklik doğasında yoktur,hayat kötümü evet,insanlar kötümü evet.Çözüm varmı ? evet var.Lütfen arayışlarınızda bunu hesaba katın.Sinirli olduğunuzda karar vermeyin,sevinçli anınızda söz vermeyin,üzüntülü anınızda kalp kırmayın.Lütfen ama lütfen bu küçük ve yanlız ülkenizi sevin yeterki. :(

Bela okuduğun ülkede hemşire olmak için üniversiteye kayıt yaptıracak olman da ayrı bir ironi tabi...

Merak ediyorum üniversite hayatın boyunca neler yaptın? Mesala üniversitenin yapı topluluğuna veya herhangi bir topluluğa kaydolup aktif bir şekilde o toplulukta yer aldın mı? Kendini geliştirmek için kitap okudun mu? Bu devirde mecburen bilmen gereken İngilizcen ne durumda? Networkünü genişletmek için neler yaptın mesela? Mesleğin ile alakalı birkaç tane programı orta derecede de olsa öğrendin mi? Kendi şehrinde veya farklı şehirlerde düzenlenen mesleğine yönelik seminerlere katıldın mı? Yoksa sadece okul-batak-okey-ev döngüsünde mi geçti üniversite yılların?

Ben üniversite hayatım boyunca yukarıda saydığım şeyleri hatta daha fazlasını yaptım.  Bu sene mezun oldum ve mezun olduktan 10 gün sonra işe başladım. Buna bazıları şans diyebilir fakat değil, bana göre şans hazırlıkla fırsatın buluşmasıdır. Sen fırsata hazır değilsen o fırsatı kaçırırsın. Oturduğun yerden ülkeyi, sistemi veya başka şeyleri suçlamak çok kolay ve looserların geneli böyle yapar. Kusura bakmayın bedava peynir sadece fare kapanında. Daha çok çalışıp, daha çok öğrenip bu ülkeyi daha iyi yerlere taşıyacak olanlar bizleriz. Bunu da ülkemize veya mesleğimize bela okuyarak değil, kendimizi yetiştirerek yapabiliriz.  Allah ülkemizi yüceltsin ve korusun...

Kaderiniz kesinleşinceye kadar elinizden gelen gayreti gösterin.

Çevrimdışı attilattila

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #6 : 10 Temmuz 2019, 22:24:43
yeniden okuyacaksan eğer , bence meslekte yüksek lisans ve sonrasında akademik kadroda çalışabilirsin , seninkisi gerçekten ironi olmuş ,
ancak ülkede her yere mühendislik fakültesi açılması , ve ne yazık ki plansız büyüme , bu noktalara getirdi sektörü ,

Çevrimdışı wolfmoon

• Çaylak
  • **
    • +0/-3
Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2019, 17:32:45
buraya gelip ağlayıp milletin moralini bozma... allah uardımcın olsun

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #8 : 13 Temmuz 2019, 01:15:46
Düzgün bir is gücü planlamasinda ve düzgün bir ülkede, o ülkenin üniversitelerinden birinden mezun olmus bir kisi 3 sene issiz kalmaz. demek ki ülkede üniversiteler o isi yapmak icin gereken min. sartlari mezunlarina veremiyor. sorun burada arkadasin kendisini gelistirmesi veya gelistirmemesi degil. 1000 tane yeni pozisyonun oldugu yerde o meslege sahip 2000 yeni mezun olursa yarisi mecburen issiz kalacaklar. O bakimdan 2025 yilinda 1200 tane yeni pozisyon olacagi öngörülüyorsa o meslek icin gidip de her sene üniversitelerde 2 bin kontenjan acmazsin.

Gelip burada aglayip milletin moralini bozma diyen de tam bir keko. Nasil rezil bir millet olmus bu millet böyle? Adam issizim diyor, duygularini paylasiyor, gelmis aglama burada diyor.

Kendini gelistir diyen arkadasa da saydigin hicbirisi kendini gelistirmeye girmiyor, yabanci dil disinda. Kici kirik yazilimin tuslarini ögrenmek veya kici kirik topluluklara katilmak kendini gelistirmek degil. Kendini gelistirmek istiyorsan gideceksin yurt disinda y.lisans yapacaksin. Kendini gelistirmekten bahsediyorsak da y.lisansi olmayan kisi mühendis falan degildir, iscilerin basinda duran, usta basindan hallice bir kisidir. Türkiye'de insaat mühendislerinin %99'unun yaptigi da aynen bu zaten.

3 yildir issizim diyen birine tavsiye vermek veya yol göstermek yerine giydirin ve elestirin. Tam orta dogululara yakisir bir hareket. Hic empati yapmayin. Bu ülkede issizlikten intihar eden insanlar olmadi ve bunu yazan arkadasin morali de anlasildigi üzere iyi degil. Bunlari düsünmeden sallayin arkadasa. Yapabildiginiz anca bos laf cünkü.

Çevrimdışı wolfmoon

• Çaylak
  • **
    • +0/-3
Yanıtla #9 : 13 Temmuz 2019, 11:51:11
Yapacak bir şey yok bu mesleği bitirdiler ve düzeleceği de yok bu aşikar ağlamadan kastım ne yapacaksan bir an önce yap çünkü düzelecek gibi değil.
kendini geliştirmek de hikaye...

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #10 : 13 Temmuz 2019, 20:29:06
 Sayın  wolfmoon ve  [/size]statiker sizlere bu konuda katılmıyorum. Günde kaç saat çalışıyorsunuz ne kadar kendinizi geliştiriyorsunuz merak ediyorum. Bir kolona ait moment eğirilik ilişkisini veya moment taşıma kapasitesini, kirişin taşıma gücünü nasıl hesaplandığını biliyor musunuz. Yönetmeliğin hangi sayfasında ne var orada yazılan yazılar neye göre yazılmış fikirleriniz var mı?
[/size]
[/size]Tabiki sizleri eleştirmek değil amacım cevapta beklemiyorum fakat bu soruları kendinize bir sorun eğer eksiklik görüyorsanız daha fazla çalışmalısınız. Eğer ben bunları biliyorum diyorsanız kat edecek daha çoooook yolunuz var demektir. Hazır paket programları bilmekle ne yazik ki mühendis olunmuyor.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #11 : 13 Temmuz 2019, 21:04:59
Moment egrilik iliskisi, kiris tasima kapasitesini vs bilmeyen kisi okudugum okullardan lisans diplomasini alamaz. Daha betonarme 1 dersini veremez. Saydiginiz bütün konular betonarme 1 dersinin konusu. Bunlari bilmek kendini gelistirmek degil. Her mühendis standart olarak bunlari bilmek zorunda zaten. Bilmeyen kisiye ben mühendis demem proje alaninda calisiyorsa. Yönetmeligi bilmek vs de kendini gelistirmek degil. Betonarme dersini vs nasil veriyor Türkiye'de ögrenciler yönetmeligi bilmeden? Yine okudugum okulda sinavda formül kullanirken veya proje derslerinde kullandigimiz formülün yönetmelikteki numarasini yaziyorduk. Türkiye'de kendini gelistirmek denen seyler yurt disinda standart bir lisans mezununun sahip oldugu bilgileri kapsiyor. Ayrica benim yazdiklarimdan nasil hazir paket programlari bilmekle mühendis olunacagi sonucunu cikardiniz?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #12 : 13 Temmuz 2019, 21:13:28
Verdiğin konular sadece birer örnekti direk üzerinize alınmanıza gerek yok. Benim size yönelik eleştirim şöyledir ki; bir insan çalışırda nasıl yapamaz. İş bulamıyorum, yapamıyorum yahut üniversite böyle ülke şöyle gibi cümle/kelimelere katılmıyorum.

Burada ki herkesin bilgi ve tecrübesine saygı duyuyorum sadece olayı betimlemek için kullandığım cümleler onlar. Eminim ki sizlerde bu konuda benimle hem fikirsinizdir.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #13 : 13 Temmuz 2019, 21:57:57
...
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2019, 22:15:34 Gönderen: batubay »

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."