Son İletiler

1
Merhabalar

Kapanma ve Bayram nedeniyle mesaj ve emaillere henüz dönüş yapılabilmiştir.
Emailler yanıtlanmıştır.

İyi çalışmalar dilerim
2
Program, Sta4cad ile hazırlanan çizim dosyaları için geçerli, gönderdiğiniz çizim dosyası Sta4cad harici bir programa ait çizim doyası, dolayısıyla hesap yapmaması normal.
3
Merhaba paylaşım için teşekkürler, Beton ve donatı sınıflarının özellikleri bulunduğu tabloyu kendi hazırladığım excel dosyalarında kullanabilir miyim ?
5
Kazım Bey ben biraz uğraştım ancak her şey 0 çıkıyor. Neden sizce ?

https://drive.google.com/file/d/1fSDh9AJTWZcERdNdhz2JMrcocFX4EqWk/view?usp=sharing
6
Kazım Bey çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.
7
Hakediş ve Metraj / Kolon-Kiriş-Demir Metrajı Excel Şablonu ve videolu anlatım
« Son İleti Gönderen: ahmetkale 14 Mayıs 2021, 01:00:21 »
Öncelikle Excel şablonu indirmek için link
https://disk.yandex.com.tr/i/XQmwS0AQhathbA

Youtube eğitim videosu linki8
Yardim Bolumu / Modal genlik
« Son İleti Gönderen: Furkan kok 12 Mayıs 2021, 00:38:41 »
Modal katkı kapasitesi eğrisini çizerken tepe noktası modal genliğini nasıl bulabilirim
Teşekkürle.
9
@MEMET32

Yazdiklarinizi yeni gördüm, biraz gec olmus olsa da cevaplayayim.

"Peki sizce daha çok rijitlik mi? Yoksa süneklik mi?"

Bu tarz bir secim yapmaniza gerek yok. Yanal yükler altinda yapinizin yapacagi deplasmanlari belli sinirlar icerisinde tutabilmek icin yapinizin "yeterli" rijitlige sahip olmasi gerekir. Bu "yeterli" rijitlikten fazlasi artik ekonomiklikten ödün vermeniz anlamina geliyor. Ancak isterseniz yapinizi daha rijit tasarlayabilirsiniz, bunun maddiyet haricinde bir kötü yani yok. Süneklik sayesinde yapimizin hasar alarak depremi atlatmasini saglayabiliriz ancak bunun da bir maliyeti var, bundan birazdan bahsedicem. Sünekligin bize sagladigi en büyük avantaj ise eger bekledigimizden büyük bir yük gelirse yapiya sünekligi sayesinde yapi bu yükü belki de karsilayabilir. Sünekligi yok saymis olsaydik ve yapimiza bekledigimizden daha büyük bir deprem vursaydi yapimiz göcecekti. Bu bakimdan süneklik de oldukca önemli.

"Süneklik düzeyi 7-8 mi yoksa 4-5 mi?"

Süneklik düzeylerine gelecek olursam da R'yi 7-8 almak oldukca cüretkar bir karar özellikle Türkiye icin. Türkiye'deki mühendislik ve iscilik sonucu yapilarin bu süneklik kapasitesine erismesi cok zor. Bu kapasiteye sahip olsa dahi belki de yapi deprem sonrasinda yikilmasi gerekecek aldigi hasar sonucu ve ciddi bir depremden sonra böyle binlerce bina olmasi demek ülke ekonomisine cok ciddi bir külfet demek. Bu nedenle R'nin daha bilincli kullanilmasi gerekiyor. Türkiye'de hemen her mühendis R'yi 7-8 alinca sünek tasarim yaptigini ama R'yi 1 alirsa gevrek tasarim yapacagini saniyor. Bu böyle degil. Sünek tasarimi donati detaylari ve tasariminiz ile yapiyorsunuz. Yönetmelikteki o siklastirma bölgeleri, etriyelerin 135 derece baglanmasi, düzgün tasarlanmis donati detaylari vs ile saglaniyor süneklik kapasitesi yapinin. R'yi 7-8 alarak sadece depremin yapidan talep edecegi süneklik talebini seciyorsunuz. Yani R'yi 8 aldiginiz zaman yapiya gelecek olan süneklik talebi 8 olacak ama sadece bu katsayiyi secmek yapinin süneklik kapasitesine bir katki saglamiyor. Ayni sekilde R'yi 1 almak da yine yapinin süneklik kapasitesine bir zarar vermiyor. R'yi 7-8 secince sorun ise bu süneklik talebini karsilayacak kapasiteye sahip tasiyici sistem tasarlamak zor oluyor, özellikle de kötü mühendislik ve iscilik ile. Avrupa ve Amerika'da moment tasiyan betonarme cerceveler icin R 4 - 4.5 falan aliniyor genel olarak. Benim yüksek lisansimi yaptigim üniversitede iki tane yapi dinamigi profesörüm vardi. Birisi derste R'yi 8 almanin cok iyi mühendislik ve iscilik gerektirdigini ve sadece oldukca özel projelerde mümkün oldugunu söylüyordu. Digerine ise Türkiye'de betonarme cerceveler icin mühendislerin R'yi 8 aldigini söyledigimde adam sok oldu. :)

"Yada perdeli sistem mi ? Yoksa sadece kolon çerçeve mi?"

Cerceveler ile tasarimin Türkiye'de islemedigi görüsüne sahibim ben. Bu konuda kendi blogumda da yazdim. Perdeli sistemler hatayi cok daha iyi tolere edebilecek sistemler ama cerceveler öyle degil. Iyi iscilik ve mühendislik istiyorlar.

"”Artık; esnek yapı, sünek yapı kalktı, böyle sağlam, pehlivan gibi yapı yapmak gerek.”, (Karl H. Kettelhut İnşaat Mühendisliği Onursal Profesörü  Mete SÖZEN), "

Ben kendim icin bir yapi tasarlayacak olsam veya birisi bana gelip bana bir yapi tasarla depreme karsi dayanikli olmasi icin ve maddiyet sorun degil dese ben bu yapinin sectigim tasarim depreminde elastik sinirlar icerisinde kalmasi icin tasarim yaparim. Ama tasarim depreminin asilma olasiligini da düsünerek yapiyi yine sünek tasarlarim. Ve tasarladigim bu yapi perde agirlikli bir yapi olur.
10
Serbest Kürsü / Ynt: Insaat Mühendisligi Hakkinda Blog
« Son İleti Gönderen: statiker 09 Mayıs 2021, 21:14:59 »
Tesekkürler.