Düşey deprem etkisiyle ilgili kolay bir soru

Başlatan bobsantinoForumun Kanun ve Yönetmelikler

Yanıt: 4
Gösterim: 2221
Son İleti 31 Ağustos 2020, 23:18:17
Gönderen: bobsantino
Asma Köprüler - Soru

Başlatan kursadyasarForumun Yapı Anabilim Dalı

Yanıt: 0
Gösterim: 861
Son İleti 19 Ağustos 2022, 09:39:54
Gönderen: kursadyasar
Çözümlü Soru 4

Başlatan erhanbaytakForumun Yapı Anabilim Dalı

Yanıt: 2
Gösterim: 5370
Son İleti 06 Haziran 2016, 14:19:48
Gönderen: bnzema50

Soru & Cevap Bölümü

erhanbaytak · 34921

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #15 : 20 Mayıs 2014, 14:22:22
mrb , cevaplarnız için çok tşkur ediyorm  . bir iki sorum daha olacaktı ,,
1)emsal kaç m2 olursa sığınak isteniyor ???  sığınak büyüklüğü neye göre belirleniyr ?sığınak  bodrumda olma şartı var mı ??
şu anda elimde 430 m3 üzerinde her katta 3 lü daire ve 6 katlı bi proje var ,,, bu durumda zeminde 115 m2 lik olan bi dairemi sığınak olarak gösterebilrimyim ??
ayrıca merkezi ısıtma sistemi gerekiyor mu ?*eğer gerekiyorsa onun byüklüğü ne olacak ?... detaylı bilgi verirseniz sevinirm. tşkurler.

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #16 : 20 Mayıs 2014, 20:02:53
merhabalar,
öncelikle hangi yapılarda sığınaklar aranmaz onları yazalım...

a) 12 ve daha az bağımsız bölümü olan sadece konut kullanımlı yapılarda,

b) Emsal hesabına konu alanı 1500 m2 den az konut dışı kullanımlı yapılarda,(işyeri vs. olan yapılarda)

c) Konut kullanımlı bağımsız bölüm sayısı 12 ve daha az olup, binanın tamamının emsal hesabına konu alanı 1500 m2 den az olan konutla birlikte aynı zamanda konut dışı kullanımlı yapılarda,

ç) Toplam yatak sayısı 50 ve daha az olan yurt, koğuş, misafirhane, yatakhane, bakımevi, otel, pansiyon, yataklı sağlık tesisleri gibi kalıcı veya geçici konaklama yapılan tesislerde,

d) Emsal hesabına konu alanı 3000 m2 den az olan her türlü imalat ve sanayi tesisleri, besihane, tavuk çiftliği, sera ve benzeri olarak belirlenen ve başkaca bir kullanım içermeyen yapılarda,

e) Ceza infaz kurumları, tutukevleri gibi yoğun güvenlik gerektiren ve önlem alınan yapılarda,

f) Tamamı 8 inci maddede belirlenen ölçü ve standartlarda yapılmış olan ve 5 inci maddenin (a) bendinde sayılan tehlikelere karşı korunaklı olarak inşa edilen yapılarda,

g) Otopark yapılarında, stadyum ve benzeri açık ve kapalı spor tesislerinde, ibadet yapılarında, düğün, nikâh, sinema ve tiyatro salonlarında, açık ve kapalı pazar yerlerinde, depo, antrepo, akaryakıt ve LPG istasyonlarında,

sığınak yapma zorunluluğu aranmaz.

Sığınaklar nerelerde yapılabilir.

Serpinti sığınakları özel veya kamuya ait bina ve tesislerin öncelikle en alt bodrum katlarında ya da toprağa oturan kısımlarında veya bina içinde yapılır. Mümkün olmadığı takdirde, uygulama imar planı ya da planda hüküm yoksa Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile belirlenen yapı yaklaşma mesafesine aykırı olmamak kaydıyla bahçelerinde, toprağın yapısına göre yer üstünde veya tamamen veya kısmen yeraltında yapılır. Ancak tamamen toprağın altında kalmak koşuluyla, parselin yol cepheleri hariç yan ve arka bahçe yapı yaklaşma mesafeleri içinde de bitişik parseldeki yapıları hiçbir şekilde etkilememek koşuluyla sığınak yapılabilir.

Serpinti sığınaklarının yer üstünde veya kısmen yeraltında yapılanları TAKS hesabına dâhil edilir.

Ana yapıdan ayrı tamamen toprağın altında kalanlar ise TAKS hesabına dâhil edilmez.

Sığınaklar emsal hesabına dâhil değildir.

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2014, 20:05:48 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #17 : 28 Mayıs 2014, 12:49:04
mrb;
inşaata sigortalı işçi çalıştırma hakkında bi kaç sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirm.
bir inşaata minimum kaç tane sigortalı işçi gösterebilirz ,? kaç işçi çalıştırıacağımızı kim belirliyor ve neye göre belirleniyor ?
şu anda projesini yaptığım 2400 m2 lik toplam inşaat alanı var , bunda minimum kaç işçi sigortalı göstermeli ???  tşkler.

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #18 : 28 Mayıs 2014, 13:50:25
mrb;
inşaata sigortalı işçi çalıştırma hakkında bi kaç sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirm.
bir inşaata minimum kaç tane sigortalı işçi gösterebilirz ,? kaç işçi çalıştırıacağımızı kim belirliyor ve neye göre belirleniyor ?
şu anda projesini yaptığım 2400 m2 lik toplam inşaat alanı var , bunda minimum kaç işçi sigortalı göstermeli ???  tşkler.

en az kaç tane çalıştırılmalı diye bir kavram yok inşaatta kaç tane sigortalı işçi çalıştıracağını sgk hesaplar.
sgk toplam inşaat alanı üzerinden prim hesabı yapar. o primi yatırmak zorundasındır. ister bir kişi çalıştır 10 ay çalıştır istersen 2 kişi çalıştır 5 ay çalıştır. sgk nın istediği primi yatırdıktan sonra kaç kişi çalıştırdığın önemli değildir.

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #19 : 28 Mayıs 2014, 13:55:38
peki erhan bey ;
yani bunun m2 ya bağlı bi değer filan yok mu ?? sgk fiyat verirken neye göre veriyor bunun bi ortalaması yok mu?
bu yaptığım proje ilk proje olduğu için pek bilmiyorum ; şu anda projelerimi çizdim bitirdim (mimari +statik +elektik +...) takım projemi yaptım ve inşaatı yapacak adamın mutahitlik belgesi yok ,başka bi mutahidin adına inşaatı yapacağız ve ,
ruhsat aşamasından inşaat sahibinden hangi evrakları istemeliyim ve bunu detaylı bi şekilde yazarsanız sevinirim. tşkurler.

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #20 : 28 Mayıs 2014, 15:35:45
peki erhan bey ;
yani bunun m2 ya bağlı bi değer filan yok mu ?? sgk fiyat verirken neye göre veriyor bunun bi ortalaması yok mu?
bu yaptığım proje ilk proje olduğu için pek bilmiyorum ; şu anda projelerimi çizdim bitirdim (mimari +statik +elektik +...) takım projemi yaptım ve inşaatı yapacak adamın mutahitlik belgesi yok ,başka bi mutahidin adına inşaatı yapacağız ve ,
ruhsat aşamasından inşaat sahibinden hangi evrakları istemeliyim ve bunu detaylı bi şekilde yazarsanız sevinirim. tşkurler.

sgk nın kat sayılarını bilmiyorum ama daha öncede belirtildiği gibi toplam inşaat alanı üzerinden hesaplanıyor yatacak olan prim..
inşaat ruhsatınızı aldıktan sonra sgk ya ruhsat ile giderseniz onlar kaç liralık prim yatacağını söyler size ve sizde ona göre kaç işçi çalıştırmak istiyorsanız ona göre işçi alırsınız.

inşaat ruhsatı alımında gerekli olan evrakları ben size bu akşam atacağım. şuan iş yerinde olduğum için dosyayı bilgisayara yükleyemiyorum. bir yolunu bulursam yükleyip size atarım istenen evrakları

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #21 : 28 Mayıs 2014, 15:42:35
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Derince ilçesinde yeni yapı ruhsatında istenen evraklar..

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #22 : 28 Mayıs 2014, 16:12:40
tm beklerim ,musait oldğunuzda atarsınız. gerçekten ilginiz için çok tşkr ediyorum. umarım işinize engel olmuyorumdur. saygılar.tşkurler

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #23 : 28 Mayıs 2014, 16:34:55
tm beklerim ,musait oldğunuzda atarsınız. gerçekten ilginiz için çok tşkr ediyorum. umarım işinize engel olmuyorumdur. saygılar.tşkurler

estf. sitemizi birbirimize yardımcı olabilmek için açtık zaten :) resim olarak istenen evrakları da bir önce ki iletimde attım.. kontrol edebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2014, 17:03:42 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #24 : 29 Mayıs 2014, 08:44:53
tşkur ediyorum. :) 

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #25 : 09 Haziran 2014, 10:16:58
mrb ; size bazı  sorumlarım  olacaktı  ;
1)   sta4 te Radye analiz kısmında  geçen “ iki parametli zemin(pastenak)” ne demek ? hangi durumlarda kullanılır ,ne avantajı var ?
2)   asmolen döşemenin amacı ;duz bir tavan elde etmek ve bunun yanında SES GEÇİRMEMESİ için olduğunu fikri toplumda çok yaygın ,bu ne kadar doğru ?eğer bi alakası  yoksa neden yok ? ( ben şu şekilde yorum yaptım ; birketler arası boşluk var ,ses boşlukta yayılmaz ),,, ayrıca ses yalıtımı için önereceğiniz bi malzeme var mı ?
3)   uzun açıklıklarda guse kullanmak doğru mu ,bir dezanvantajı var mı ? yönetmenlik bu konuda ne diyor ?  ve güse boyutları ne olmalı ,neye göre karar veriyoruz boyutlandırlırken ? sta4 te guseyi nasıl tanımlayacağız ?
4)    R katsayısını neye göre (R=4 R=7  R=8) alınıyor ? 4 veya 7 aldığımda donatıda bi fark oluyor mu?   çalıştığım ofiste 2-3 katlı yapılarda R=4 alınıyor ve 7-8 katlı yapılarda R=7 alınıyor… ,, R katsayısı artıkça sünek bi yapı elde edildiğini biliyorum , peki neden biz tüm yapılarda R=7 veya 8 almıyoruz ,,yapının kat sayıyla bi alakası var mı ? yaptığım bi yapıda R=4 aldım analiz etim ,daha sonra R=7 aldım ama kolon boyutları bir çoğunda yetersiz çıktı,,,, bu konuda detaylı bilgi verirseniz sevinirim.
5)   Bir yapıda ; kolonları c20 , döşemeyi c30 ,temeli c20 ( yani farklı beton sınıfları) kullanırsam yönetmenlikçe bi sorun oluyor mu ?? ve böle bir şey yapmak  doğru mu ??eğer  yanlışsa neden yanlış ??(ben bi yapıda bunu yapmıştım sta4 te analiz etim da hiç bi sorun olmadı )
6)    7.5m -7.5m ye  bi döşemem var ve bu döşemeyi asmolen yaptım (32 cm)haretli yükü =0.35 aldım.c20 beton kullandım.  Ve etrafındaki kirişleri 90/32 yaptım ve daha birçok boyuta kiriş denedim,döşeme yönünü değiştirdim  ama bi türlü kurtarmadı ,  kurtaran kirişler ise çok büyük çıkıyordu , sizin bu konuda bi öneriniz var mı ?( bu döşemenin ortasına 90/32 bi kiriş geçirebiliyormuyum ,yönetmenlikce bi sorun var mı ).. İlginiz için tşkurler. SAYGILAR

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #26 : 09 Haziran 2014, 11:51:15
mrb ; size bazı  sorumlarım  olacaktı  ;
1)   sta4 te Radye analiz kısmında  geçen “ iki parametli zemin(pastenak)” ne demek ? hangi durumlarda kullanılır ,ne avantajı var ?
2)   asmolen döşemenin amacı ;duz bir tavan elde etmek ve bunun yanında SES GEÇİRMEMESİ için olduğunu fikri toplumda çok yaygın ,bu ne kadar doğru ?eğer bi alakası  yoksa neden yok ? ( ben şu şekilde yorum yaptım ; birketler arası boşluk var ,ses boşlukta yayılmaz ),,, ayrıca ses yalıtımı için önereceğiniz bi malzeme var mı ?
3)   uzun açıklıklarda guse kullanmak doğru mu ,bir dezanvantajı var mı ? yönetmenlik bu konuda ne diyor ?  ve güse boyutları ne olmalı ,neye göre karar veriyoruz boyutlandırlırken ? sta4 te guseyi nasıl tanımlayacağız ?
4)    R katsayısını neye göre (R=4 R=7  R=8) alınıyor ? 4 veya 7 aldığımda donatıda bi fark oluyor mu?   çalıştığım ofiste 2-3 katlı yapılarda R=4 alınıyor ve 7-8 katlı yapılarda R=7 alınıyor… ,, R katsayısı artıkça sünek bi yapı elde edildiğini biliyorum , peki neden biz tüm yapılarda R=7 veya 8 almıyoruz ,,yapının kat sayıyla bi alakası var mı ? yaptığım bi yapıda R=4 aldım analiz etim ,daha sonra R=7 aldım ama kolon boyutları bir çoğunda yetersiz çıktı,,,, bu konuda detaylı bilgi verirseniz sevinirim.
5)   Bir yapıda ; kolonları c20 , döşemeyi c30 ,temeli c20 ( yani farklı beton sınıfları) kullanırsam yönetmenlikçe bi sorun oluyor mu ?? ve böle bir şey yapmak  doğru mu ??eğer  yanlışsa neden yanlış ??(ben bi yapıda bunu yapmıştım sta4 te analiz etim da hiç bi sorun olmadı )
6)    7.5m -7.5m ye  bi döşemem var ve bu döşemeyi asmolen yaptım (32 cm)haretli yükü =0.35 aldım.c20 beton kullandım.  Ve etrafındaki kirişleri 90/32 yaptım ve daha birçok boyuta kiriş denedim,döşeme yönünü değiştirdim  ama bi türlü kurtarmadı ,  kurtaran kirişler ise çok büyük çıkıyordu , sizin bu konuda bi öneriniz var mı ?( bu döşemenin ortasına 90/32 bi kiriş geçirebiliyormuyum ,yönetmenlikce bi sorun var mı ).. İlginiz için tşkurler. SAYGILAR

6- büyük bir açıklıkta bw yi arttırmanızın pek bir etkisi olmaz genelde bu yüzden h değerini artırırsanız daha küçük kesitler kullanabilirsinz. şuan siz söyleyince idecadte denedim.. 40*36 kiriş ebatları ile tek açıklıklı döşeme çözümü yapıldı herhangi bir problem gözükmüyor.  90*32 gibi kiriş ebatı ciddi bir boyut. (beton sınıfı c25, hareketli yük q=500kg/m2 ve sabit ağırlık g=200kg/m2  kirişlerde duvar yükü ise 800kg/m2 alındı.)
5- herhangi bir problem olmaz farklı beton sınıfları kullanılabilir ancak bunun uygulaması olmaz. daha doğrusu zor olur ve çok tepki alırsınız.. kolonların betonunu döktün diyelim döşeme betonu dökülecek dur beton sınıfı değiştirelim derseniz olmaz. bu size zarar verir adamların ağız kokusunu çekmeyin derim tek bir beton sınfı kullanmanız hem yapı davranışı için hemde piyasa için daha uygundur.
4- yapı davranış katsayısı süneklik durumuna göre değişir. örnek verecek olursam, eğer binada perde yoksa yani bina taşıyıcı sistemi tamamen kolonlardan oluşuyor ise Rmaksimum ≤8 alınabilir. daha az da alınabilir o zaman yapınızın sünekliliği azalıyor demektir. ve ciddi bir kesit artışı olur. R=8 de 30*70 kolon yeterken belki R=4 aldığınızda kesit yetersiz gelecektir.
eğer binada sürekli olarak perdeniz varsa Rmaksimum ≤ 7 alınabilir.  yani Perde olan sistemde asla R=8 alınamaz.
burada ki perdeden kastım uzun kenarı kısa kenarından en az 7 kat büyük olan kesitlerdir. (25*175  gibi) 
ayrıca R ≤7 alınabilmesi için bu perdelerin tüm bina boyunca devam etmesi gerekir yani subasman perdeleri olduğunda (tüm yapı boyunca devam etmediği için) R= 8 alınabilir.
3- sta4cad i tam olarak bilmiyorum ama daha önce idecadte de böyle birşeyi tanımlamadım. açıkçası guse olayına pek hakim değilim. büyük açıklıktan kastınız nedir? kaç metre açıklık ?
2- asmolen döşemenin yalıtıma katkısı vardır tabi. sadece ses değil ısı yalıtımına da katkısı vardır. bu tip yararlarının yanında zararlarınında olduğunu düşünüyorum bu tip döşemeler genelde 1. ve 2. dereceden deprem bölgelerinde en son tercih edilmesi gereken döşeme tipi olmalıdır. çünkü plak döşeme gibi daha sağlıklı çalışmamaktadır.
1- sta4cad e pek hakim olmadığım için bu sorunuza cevap veremeyeceğim..

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #27 : 09 Haziran 2014, 16:25:33
cevaplarnın için çok tşkur ediyorm. böle bi açıklıkta 40/36 rahat bi şekilde kurtaıyormuydu ki ? odanın içinde kötü bir görüntü oluşturmaz mı _?

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #28 : 09 Haziran 2014, 16:35:16
cevaplarnın için çok tşkur ediyorm. böle bi açıklıkta 40/36 rahat bi şekilde kurtaıyormuydu ki ? odanın içinde kötü bir görüntü oluşturmaz mı _?
projenizi tam olarak bilmiyorum kiriş nerede kalıyor. ama duvar altında ve üstünde kalacağını düşünerek çözmüştüm. istersenin mimari projenizi dwg olarak atın idecadte bir de ben deneyeyim.

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #29 : 09 Haziran 2014, 16:38:09
projenizi

adresinden upload edip indirme linkini paylaşabilirsiniz.