Etabs16 ile Tbdy2018 e göre parametrelerin girilmesi

ahmetbiri · 2414

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmetbiri

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Merhaba sayın site üyeleri. Ben Etabs16 kullanıyorum ve programı öğrenmek için örnek bir proje hazırlıyorum. Lakin Etabs17 ve sonrasında olan tsc2018 modülü bu versiyonda yok. 2007 var ve ben 2018 i nasıl ekleyebilirim? ya da ekleyebilir miyim? bunun bir yolu var mıdır? nasıl bir yol izlemeliyim parametreleri girerken? Teşekkürler.

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #1 : 19 Nisan 2020, 20:32:09
SAP2000 v20 kullanıyorum çalışmalarımda. Spektrum tanımlarken afad'ın sitesinden aldığım sae değerlerine azaltma uyguluyorum deprem yönetmeliğine göre (R/I veya diğer formül). Bunları txt dosyasına kaydedip, response spectrum tanımlıyorum. From file'den hazırlamış olduğum txt dosyasını seçiyorum. Gerisi bildiğimiz spectrum analizi. En son eşdeğerle kontrolünü yaparak büyütme gerekirse spectrum analizi tanımladığım yerden scale factor'ü artırıyorum. Sanırım aynı işlem etabs'da da işe yarar.

Çevrimdışı ahmetbiri

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 19 Nisan 2020, 20:37:19
Söylediğiniz şeyi deneyeyim. Tam anlayamadım yeniyim baya henüz bu program işlerinde ama araştıracağım teşekkürler.

Çevrimdışı omer.faruk

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #3 : 19 Nisan 2020, 20:55:38
Takıldığınız yer olursa yazın daha detaylı aktarmaya çalışırım ekran görüntüsü vs alarak :)

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #4 : 19 Nisan 2020, 21:05:03
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba sayın site üyeleri. Ben Etabs16 kullanıyorum ve programı öğrenmek için örnek bir proje hazırlıyorum. Lakin Etabs17 ve sonrasında olan tsc2018 modülü bu versiyonda yok. 2007 var ve ben 2018 i nasıl ekleyebilirim? ya da ekleyebilir miyim? bunun bir yolu var mıdır? nasıl bir yol izlemeliyim parametreleri girerken? Teşekkürler.

Ekleyemezsiniz. Elle hesap yapacaksınız.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı ahmetbiri

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 19 Nisan 2020, 21:24:10
Spektrum nasıl girileceğini öğrendim lakin diğer parametreleri girmek için o tsc2018 sayfasındaki seçenekler hangi bölümde oluyor (mesela Seismic coefficient, time period vs.)? Örnek bir videoya sahip olan bir arkadaş var mı acaba Etabs2016 veya önceki sürümlerle TBDY2018 parametrelerin nasıl girildiği ile alakalı? İnternette herhangi bir örneğini bulamadım da.Teşekkürler.