Tasarladiginiz yapilarin süneklik düzeyini nasil kontrol ediyorsunuz?

statiker · 4766

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Merhaba sevgili ve saygideger forum üyeleri,

sizlere sormak istedigim bir konu var. Yapi tasarimi yapilirken yapi elemanlarinin ve dolayisiyla da yapinin sünek tasarlanmasi hedeflenir. Yapi tasarimiyla ugrasan mühendis arkadaslara da sormak istedigim bir konu var. Tasarladiginiz yapinin yeterli süneklige sahip olup olmadigini nasil kontrol ediyorsunuz? Konuyu anket olarak düsünebilirsiniz, ne kadar katilim olursa o kadar iyi olur. Katilanlara simdiden tesekkür ederim.

Çevrimdışı koseku

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • Linkedin sayfam
    • E-Posta
Ben de bu konuya takılmıştım. Süneklikten bahsedilen sayısal bir değerse ben cevabı bilmiyorum ama eğer "az sünek" "çok sünek" gibi bir cevap arıyorsan sanırım TBDY 2018'de tablo 4.1'de yapının türüne göre Süneklik düzeylerini görebilirsin.

Statiker

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Benim ögrenmek istedigim sayisal bir deger. Örnek olarak yüksek sünek tasarim yapiyorsaniz ve betonarme cerceve sistem kullaniyorsaniz bildigim kadariyla genelde Türkiye'de R=6 ve üstü seciliyor eger yönetmelik de izin verirse. Bu süneklik talebine karsilik yapi elemanlarinin yeterli süneklik kapasitesi oldugunu nasil hesapliyorsunuz/anliyorsunuz?

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Benim ögrenmek istedigim sayisal bir deger. Örnek olarak yüksek sünek tasarim yapiyorsaniz ve betonarme cerceve sistem kullaniyorsaniz bildigim kadariyla genelde Türkiye'de R=6 ve üstü seciliyor eger yönetmelik de izin verirse. Bu süneklik talebine karsilik yapi elemanlarinin yeterli süneklik kapasitesi oldugunu nasil hesapliyorsunuz/anliyorsunuz?

Merhaba, deprem yönetmeliği yapıları sünek olarak tasarlanmasını ister ve karşımıza üç süneklik tipi gösterir; yüksek, karma ve sınırlı. Yapının süneklik düzeyine karar vermedeki ilk etken yapının taşıcıyı sistemi ve mimari ve çevresel koşullardır bunlar; kirişli/kirişsiz olması, tek doğrultulu nervürlü olması, perde içermesi (çelik için çaprazlar) ve perdelerin devrilme momentleri oranları, yapı yüksekliği, yapı hizmet sınıfı, bölgenin depremselliği vb koşullar yapı süneklik düzeyini belirlemektedir. Yüksek sünek yapıları her koşulda çözebilirken, karma ve sınırlı süneklik düzeyleri yüksek süneğe göre özel koşulları olan sistemlerdir. koseku'nun da dediği gibi tablo 4.1 de süneklik düzeyleri ile ilgili bilgileri detaylıca mevcuttur.

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Tasiyici sistem davranis katsayi ile deprem yükü azaltma katsayisini hesapliyorunuz. Bu hesaplanan deprem yükü azaltma katsayisi ayni zamanda "Öngörülen süneklik kapasitesi"'ni de tanimliyor. Yani eger siz Ra = 6 (deprem yükü azaltma katasiyisi) sectiyseniz, yapinizin ÖNGÖRÜLEN süneklik kapasitesi de Ra = 6'ya esit oluyor. Ben de diyorum ki: Yapinizin bu öngörülen süneklik kapasitesine sahip olup olmadigini kontrol ediyor musunuz?

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
herkese kolay gelsin ben öncelikle deprem yönetmeliğinde periyot hesabıyla periyodu hesaplarım ve saptan meydana gelen periyoda bakarım arasında kıyaslama yaparım.
R katsayısı D artırma katsayısı I bina önem katsayısı yapının kullanım amacına göre ve şekline göre şekillendiği için benim için önemli olan bunları girdikten sonra yapı periyoduna ve frekansına bakarım

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Tasiyici sistem davranis katsayi ile deprem yükü azaltma katsayisini hesapliyorunuz. Bu hesaplanan deprem yükü azaltma katsayisi ayni zamanda "Öngörülen süneklik kapasitesi"'ni de tanimliyor. Yani eger siz Ra = 6 (deprem yükü azaltma katasiyisi) sectiyseniz, yapinizin ÖNGÖRÜLEN süneklik kapasitesi de Ra = 6'ya esit oluyor. Ben de diyorum ki: Yapinizin bu öngörülen süneklik kapasitesine sahip olup olmadigini kontrol ediyor musunuz?

merhaba, sorunuzu tam olarak ben anlayamadım anlayan arkadaşlar elbette daha doğru cevaplar verecektir . fakat anladığım kadarıyla; yönetmelik zaten yapı tasarımını süneklik kapasitesi içersinde zorunlu kılıyor bunun içindir ki max. min. koşullar verilmiş, sünekik düzeyine göre R katsayısı değişmiş çünkü istediğimiz süneklik yükseğe yöneldikçe deprem yükü azaltılmış bununla beraber kolon kiriş birleşim güçlü kolon gibi hesaplar esktra istemiştir. yani kontrolümü yönetmelik koşullarını yerine getirirerek sağlıyorum ben

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta

merhaba, sorunuzu tam olarak ben anlayamadım anlayan arkadaşlar elbette daha doğru cevaplar verecektir . fakat anladığım kadarıyla; yönetmelik zaten yapı tasarımını süneklik kapasitesi içersinde zorunlu kılıyor bunun içindir ki max. min. koşullar verilmiş, sünekik düzeyine göre R katsayısı değişmiş çünkü istediğimiz süneklik yükseğe yöneldikçe deprem yükü azaltılmış bununla beraber kolon kiriş birleşim güçlü kolon gibi hesaplar esktra istemiştir. yani kontrolümü yönetmelik koşullarını yerine getirirerek sağlıyorum ben

benim anladığım sayısal veri olarak bina ne kadar sünek ne kadar rijit olduğunu sormak istemiş sanırım soran arkadaş. Ben de ona göre cevap verdim.

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Sünekligin iki farkli terimi bulunuyor. Birincisi SUNEKLIK TALEBI. Örnek olarak deprem yükünün yapinizdan yapmasini istedigi plastik deplasmanin elastik deplasmana oranidir bu. Yani siz analiz yaptiktan sonra yapinizin bir elemaninin 5 cm plastik deplasman yapacagini hesapladiysaniz ve bu elemanin elastik deplasman siniri da 1 cm ise bu depremin bu elemandan talep ettigi süneklik 5/1 = 5 olur. Yani süneklik talebi = 5'tir. Biz de bu talebe karsilik olarak bu kesitin yeterli SÜNEKLIK KAPASITESI olup olmadigini kontrol etmeliyiz. Yani bu kesit gercekten de 5 cm plastik deplasman yapabilecek kapasiteye sahip mi diye. Bu kesitin de süneklik kapasitesi > süneklik talebi olmali ki bu kesitte göcme olmadan bu deprem yüküne karsi koyabilsin. Benim sordugum da aranizda kapasite vs talep karsilastirmasi yapip, kapasitenin yeterli oldugunu hesaplayan var mi?

Ayrica sormak istedigim de projelerinizde R katsayisi genelde kac oluyor? Nasil hesapladiginizi vs sormuyorum, sadece hangi R katsayilari ile calistiginizi merak ediyorum. Örnek olarak dün yaptigim projede betonarme cerceve sistem icin R = 7 kullandim gibi. Gecmiste yaptiginiz projeleri düsündügünüzde bu R katsayisini genelde kac aldiniz bunu merak ediyorum. Cevaplayanlara tesekkür ederim. R derken de Türk Yönetmeligindeki deprem yükü azaltma katsayisini soruyorum, tasiyici sistem davranis katsayisini degil.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2019, 14:36:00 Gönderen: statiker »

Çevrimdışı YapıMühendisi

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Konunuzu biraz geç cevap vermiş oldum ama Deprem yönetmeliğinde bulunan deprem azaltma katsayısı (R) ve diğer kabuller ile yönetmelik bizi hesabı uzmanlık isteyen ve zahmetli olan Şekildeğiştirmeye Göre Değerlendirme ve Tasarım (ŞGDT) (doğrusal olmayan statik analiz, zaman tanım alanında deprem hesabı) yapmaktan kurtarmış oluyor ve ŞGDT öncesinde bir ön tasarım yapmış oluyoruz. Yaptığımız bu kabullerin gerçekten işe yarayıp yaramadığını görmek için yeni yapılacak yapılarda Dayanıma Göre Tasarım (DGT) yaparak elemanları boyutlandırıp, donatı vb. tüm kesit detaylarını belirledikten sonra  ŞGDT ile yapıyı analiz etmemiz gerekir. Bu noktada yaptığınız kabullerin tam olarak işe yarayıp yaramadığını görmüş oluruz, çünkü ŞGDT yöntemlerinde deprem azaltma katsayısı kullanılmaz, yapı gerçek duruma göre analiz edilmeye çalışılır.  Hangi elamanların elastik bölgede kaldığı, hangi elemanların göçme durumuna geçtiği vb. ortaya çıkar. Yapının hangi performans düzeyinde (sınırlı hasar, kontrollü hasar, göçmenin önlenmesi) kaldığı belirlenmiş olur. Yönetmelikte yapı parametreleriniz için Tablo 3.4' te belirtilen performans düzeyini yapınız sağlamıyorsa yapınızın fazla sünek olduğunu söyleyebileceğimiz gibi, yapının istenilen performans düzeyinden çok daha rijit davranması durumunda da yapınızın yeterince sünek olmadığını söyleyebiliriz. Yapınızın süneklik düzeyi hakkında ŞGDT yöntemlerinden olan itme analizi sonucunda oluşan itme eğrisi (pushover curve) size bir fikir verecektir.

Ayrıca yukarıda anlattığım yöntem bazı yapı türleri için yönetmelikte zorunlu tutulmuştur. Örneğin: "3.5.2.2 – Bölüm 8’de tanımlanan tam ard-germeli önüretimli binaların ön tasarımı DGT yaklaşımı ile, kesin tasarımı ise 8.4.3’e göre ŞGDT yaklaşımı ile yapılacaktır."

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Asagida rijitlik, süneklik ve gevreklik tanimi yapicam. Süneklik ve rijitligi zit kavramlarmis gibi kullanmayi biraksa Türk mühendisleri cok iyi olacak ama kimle konussam veya internette okusam sanki rijitlik süneklige ters bir kavrammis gibi anlatiyor.

Rijitlik tanimi:

"Stiffness is the extent to which an object resists deformation in response to an applied force.

The complementary concept is flexibility or pliability: the more flexible an object is, the less stiff it is."

Süneklik tanimi:

"Ductility is a measure of a material's ability to undergo significant PLASTIC DEFORMATION before rupture or breaking, which may be expressed as percent elongation or percent area reduction from a tensile test."

Gevreklik tanimi:

"A material is brittle if, when subjected to stress, it breaks with little elastic deformation and without significant plastic deformation."

Resme bakarsaniz da gevrek ve sünek arasindaki farki görürsünüz. Bu iki malzemenin de rijitlikleri bu resim icin konusursak ayni. Bir kirisin de rijitligini artirirken süneklik düzeyini sabit tutabiliriz. Yani rijitlik artti diye kesin olarak sünekligi düsecek diye bir durum yok.

Çevrimdışı YapıMühendisi

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Asagida rijitlik, süneklik ve gevreklik tanimi yapicam. Süneklik ve rijitligi zit kavramlarmis gibi kullanmayi biraksa Türk mühendisleri cok iyi olacak ama kimle konussam veya internette okusam sanki rijitlik süneklige ters bir kavrammis gibi anlatiyor.

Rijitlik tanimi:

"Stiffness is the extent to which an object resists deformation in response to an applied force.

The complementary concept is flexibility or pliability: the more flexible an object is, the less stiff it is."

Süneklik tanimi:

"Ductility is a measure of a material's ability to undergo significant PLASTIC DEFORMATION before rupture or breaking, which may be expressed as percent elongation or percent area reduction from a tensile test."

Gevreklik tanimi:

"A material is brittle if, when subjected to stress, it breaks with little elastic deformation and without significant plastic deformation."

Resme bakarsaniz da gevrek ve sünek arasindaki farki görürsünüz. Bu iki malzemenin de rijitlikleri bu resim icin konusursak ayni. Bir kirisin de rijitligini artirirken süneklik düzeyini sabit tutabiliriz. Yani rijitlik artti diye kesin olarak sünekligi düsecek diye bir durum yok.

Sn. statiker sanırım cevabınız bana. Bir soru sormuşsunuz ve ben de faydam olur diye bir cevap vermiştim. Ama siz terimler üzerinden bir tartışma başlatmışsınız ve beni terimleri anlamamakla suçlamışsınız. Bu forumda bu tip tartışmaların yersiz olduğunu düşünüyorum. Önemli olan bilgi paylaşmak olmalı. Terimler konusuna gelirsek:

Öncelikle internette rijitlik, süneklik ve gevreklik tanımlarını bulmuşsunuz ama bunları yanlış değerlendiriyorsunuz ve olaya sadece malzeme davranışı olarak bakıyorsunuz. Rijitlik sizin de yukarıda alıntıladığınız gibi belirli yük altında malzemenin şekil değiştirmeye karşı koyma derecesini ifade eder. Bir yapı sistemi için bu terim kullanıldığında ise yapının söz konusu kuvvet altında (benim bir önceki mesajımda bu deprem kuvveti oluyor) önemli derecede şekil değiştirme-deformasyon yapmadığı ve plastik şekil değiştirmenin az ya da hiç olmadığı sistemleri kasteder. Eğer deprem yükleri altında bir yapı sınırlı hasar seviyesinde kalıyorsa bu yapı için “rijit yapı” demek yanlış olmaz. Eğer yapı söz konusu deprem yükünü kontrollü hasar ya da ileri hasar bölgesinde yıkılmadan belirli düzeyde hasar görerek tamamlıyorsa (yönetmelikte bunu hedeflemekte) bu yapıya da “sünek yapı” demek yanlış olmaz.

Gevreklik ve süneklik karşılaştırması için koymuş olduğunuz grafiğe gelirsek. İki malzemenin de rijitliği aynı demişsiniz. Bu saptamanız yanlış. Şöyleki: söz konusu grafiğin malzemelerin çekme ya da basınç deneyine ait olduğunu varsayarsak ve malzemelerin aynı ebatlarda olduğunu düşünürsek gevrek malzemenin elastisite modülü  (E=gerilme/birim_uzama) daha büyüktür. Bu yükleme durumları için rijitlik (k=ExA/L) elastisite modülü ile doğru orantılıdır. Sonuç olarak bu grafikte gevrek olarak gösterilen malzeme, sünek olarak gösterilen malzemeden daha rijittir.

Rijitliğin arttırılması durumunda sünekliğe ne olacağı konusuna gelirsek bu durum ve şartlara göre değişir.  Zaten ben de önceki mesajımda buna ters bir şey söylemedim ve “söyleyebiliriz” gibi kesin olmayan ifadeler kullandım. Örneğin eklediğiniz grafik üzerinden gidersek, bu grafiğe 3. bir malzeme eklediğimizi düşünelim. Bu malzemenin elastisite modülü mevcut sünek malzemeden daha fazla olsun. Ayrıca fazla miktarda plastik şekil değiştirme kapasitesine sahip olsun. Sonuç ne oldu elimizde önceki sünek malzemeden daha rijit ve daha sünek bir malzeme var. Grafiğe 4. bir malzeme ekleyelim. Bu malzemenin elastisite modülü 3. malzeme ile aynı olsun. Fakat bu malzeme önceki malzemelerin 2 katı kadar gerilmeyi elastik şekil değiştirme ile karşılasın ve gevrek malzemeden daha fazla, sünek malzemeden daha az plastik şekil değiştirme yaparak kırılsın. Bu durumda yeni malzememiz önceki sünek malzemeden daha rijitken onun kadar sünek olamadı ama daha büyük enerji yutmayı başardı.

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Sn. YapiMühendisi,

cevabim ilk olarak sadece size degil. Baslik altinda dahi dedigimi yazan baska kisileri bulabiliyorsunuz, ben sürekli karsilasiyorum. Ayrica bu tartisma yaratmak vs degil yanlis bilinen veya kullanilan terimi düzeltmek. Yani yine bilgi paylasimi oluyor.

Yazdiklariniza gelirsek.

"Bir yapı sistemi için bu terim kullanıldığında ise yapının söz konusu kuvvet altında (benim bir önceki mesajımda bu deprem kuvveti oluyor) önemli derecede şekil değiştirme-deformasyon yapmadığı ve plastik şekil değiştirmenin az ya da hiç olmadığı sistemleri kasteder"

Ayni yük icin konusuyorsak daha rijit sistem daha az deformasyon yapar bu dogru ama daha rijit olan sisteme gelen yük artirildigi takdirde bu yapi veya eleman elastik veya plastik deplasman yapamayacak demek olmuyor. Yani rijit yapi veya eleman dendigi zaman o elemanin veya yapinin süneklik düzeyi hakkinda konusulmus olmuyor. Yani rijit yapi denmesinin nedeni ayni yük altinda daha az deplasman yaptigi icin, daha fazla deplasman yapamadigi icin degil.

"Eğer deprem yükleri altında bir yapı sınırlı hasar seviyesinde kalıyorsa bu yapı için “rijit yapı” demek yanlış olmaz. Eğer yapı söz konusu deprem yükünü kontrollü hasar ya da ileri hasar bölgesinde yıkılmadan belirli düzeyde hasar görerek tamamlıyorsa (yönetmelikte bunu hedeflemekte) bu yapıya da “sünek yapı” demek yanlış olmaz."

Yukaridakinin aynisi. Eger gelen ayni yükler altinda bir yapi sadece sinirli hasar aliyorsa bu onun baska bir yapiya oranla daha rijit oldugunu gösterir. Ama bu demek degildir ki bu yapiya gelen yükler artirildigi takdirde bu yapi daha fazla plastik deplasman yapamaz. Yanlis anladiginiz kisim bu. Ayni yük altinda bir yapi veya elaman 5 cm plastik deplasman yapiyor olsun, baska bir eleman da ayni yük altinda 10 cm plastik deplasman yapiyor olsun. Ilk eleman eger o verilen yük altinda göcmediyse o elemanin süneklik düzeyi hakkinda tam olarak bilgi sahibi degiliz. Yani tam olarak kapasiteni bilmiyoruz. O bakimdan 2. eleman ayni yük altinda 1.'den daha fazla plastik deplasman yapti diye ilk elemandan daha fazla sünek davranan bir eleman olmuyor. Karsilastirma yapabilmek icin 2 elemani da göcme durumuna kadar yüklememiz gerekiyor. Ondan sonra süneklik kapasiteleri ile ilgili karsilastirma yapabiliriz.

"Gevreklik ve süneklik karşılaştırması için koymuş olduğunuz grafiğe gelirsek. İki malzemenin de rijitliği aynı demişsiniz. Bu saptamanız yanlış. Şöyleki: söz konusu grafiğin malzemelerin çekme ya da basınç deneyine ait olduğunu varsayarsak ve malzemelerin aynı ebatlarda olduğunu düşünürsek gevrek malzemenin elastisite modülü  (E=gerilme/birim_uzama) daha büyüktür."

O grafikte farki anlatmak icin gösterilen fiktiv bir örnek. Örnek olarak secilen 2 elastisite modulü de birbirine oldukca yakin. Oldukca yakin oldugu icin ayni dedim. Sizin dediginiz gibi rijitlik ile süneklik zit anlamli olsaydi bu kadar ufak e-modül farkina bu kadar yüksek süneklik farki olmazdi zaten. E-modüllerinin de oldukca yakin oldugunu plotlarin egiminden anlayabilirsiniz. Iki plotun da egimi hemen hemen ayni.

"yapının istenilen performans düzeyinden çok daha rijit davranması durumunda da yapınızın yeterince sünek olmadığını söyleyebiliriz."

Benim itirazim bu cümleye. Böyle bir cikarim yapilamaz. Cünkü bir yapi rijit davrandigi icin yeterince sünek degildir denemez. Yük artirildigi zaman bu yapi istenilen performans düzeyindeki plastik deformasyonu yapamiyorsa, yani bu deplasmani yapamadan yapida göcme meydana geliyorsa, bu yapiya gevrek denir, rijit degil.

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Bu arada yukaridaki mesajimda örnek olarka 5 cm vs 10 cm plastik deplasman yapiyor olsun tarzi yazmisim ama süneklik icin önemli olan plastik deplasmanin elastik deplasmana orani.

Çevrimdışı YapıMühendisi

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Sn. statiker yazdığınız ilk mesajım deprem yönetmeliğine göre, aynı yapının aynı deprem yüklemesi altında, farklı taşıyıcı sistem tasarımları ile yapacağı davranışlara ilişkindi. Zaten bu mesajımda da ayrıca süneklik düzeyi hakkında pushover eğrisine bakılabileceğini de belirtmiştim. Diğer bir ifadeyle sizin belirtiğiniz gibi artan yükler altında genel davranışını görerek bu konuda fikir yürütebileceğinizi belirtmiştim. Bu mesajdan konuyu yanlış anladığımı çıkarmanız tuhaf.
"yapının istenilen performans düzeyinden çok daha rijit davranması durumunda da yapınızın yeterince sünek olmadığını söyleyebiliriz."

Benim itirazim bu cümleye. Böyle bir cikarim yapilamaz. Cünkü bir yapi rijit davrandigi icin yeterince sünek degildir denemez.”

Bu konuda size katılmıyorum. Önceden de belirttiğim gibi yapı için belirlenen deprem yüklemesine göre söylenen bir ifade bu. Bence böyle bir çıkarım yapılabilir. Bu durumda yapı deprem yönetmeliğine göre istenen süneklik düzeyini yakalayamamıştır. Yapı ekonomik olmaktan çıkmış ve deprem yüklemesine göre rijit bir davranış sergilemiştir, kesitler, elmanlar vb. gereksiz şekilde rijit tasarlanmıştır. Yönetmeliğin bizden istediği sünek davranış anlayışı bu değildir. Diğer türlü bu durum R katsayısını 1 alarak tasarım yapıp “ben sünek yapı tasarladım.” demeye benzer ki bence yönetmeliğin sünek tasarım anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Tabi mühendis proje sahibinin isteğiyle yapısını beklenen deprem seviyesinde hasar almayacak şekilde tasarlayabilir. Ama dediğim gibi "ben sünek yapı tasarladım." diyemez, dememelidir.

“Yük artirildigi zaman bu yapi istenilen performans düzeyindeki plastik deformasyonu yapamiyorsa, yani bu deplasmani yapamadan yapida göcme meydana geliyorsa, bu yapiya gevrek denir, rijit değil.”
Bu konuda hemfikiriz. Fakat sizin de belirttiğiniz gibi yükleme arttığında ya da yapı daha yüksek bir deprem yüklemesine maruz kaldığı bir bölge için ele alınsa bu defa yapı sünek bir davranış da sergileyebilir.