Kolon ve kiriş hakkında yardım

Başlatan MuratbaytanForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 8
Gösterim: 1623
Son İleti 08 Ocak 2021, 11:47:19
Gönderen: alozan
KİRİŞ-KOLON BİRLEŞİM BÖLGESİ HASARI

Başlatan Medeniyet MühendisiForumun Deprem

Yanıt: 2
Gösterim: 5527
Son İleti 19 Kasım 2016, 13:55:02
Gönderen: osmanbayrak
Kolon/Kiriş Kapasite oranı

Başlatan bobsantinoForumun Etabs

Yanıt: 2
Gösterim: 1089
Son İleti 12 Kasım 2021, 20:17:26
Gönderen: bobsantino

KOLON ÇEKME KUVVETİ

engineerking · 1717

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
: 10 Şubat 2019, 22:55:33
Arkadaşlar Merhabalar.Görsellerde gördüğünüz kolonda deprem kuvvetleri etkinken kolon normal kuvveti çekme ve gösterilen değerlerde çıkıyor.Daha öncesinde Ahmet Çelikkollu Hocanın kolonda çekme kuvveti çıkması ile alakalı yazılarını okudum.7-8 ton civarındaki değerlerin kambinasyonlardaki katsayılar vb. neticesinde çıktığını ve kabul edlebilir değerler olduğunu söylüyor.Benim kolonumda değerim +x duvar etkin deprem analizinde -39 ton (çekme) çıkıyor.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Bunu neticesinde konuyu araştırdım.Karşılıklı etki diyagramı çizilirken Normal kuvvet min. değerinin hesabıyla alakalı (çekmeyi donatı karşılayacağı için) şöyle bir yazı buldum ve hesabımı yaptım.Kullandığım boyuna donatı 77,7 ton normal kuvveti taşıyabiliyor sonuç olarak.Ahmet Hocanın yazısına göre 7-8-10 ton üstü yüklerin temelde karşılanacak bir değeri olmadığı için,yani temel sadece basınca çalışacağı için problem olabilceği yönünde,peki temel o kolon için düşey deplasmanla kuvveti sönümleyebilmiyor mu?

Ayrıca Ahmet hoca nın da dediği gibi yazılımlar kolondaki çekme kuvveti için bir uyarı vermiyor.Fakat kolon karşılıklı etki diyagramları hazırlanırken de bir kolon için çekme kuvveti diyagrama yapılan bu hesap neticesinde dahil edilebiliyor ise nasıl bir yorum yapmalıyız sizce?