Egzantrisite-Devrilme moment

mimimi · 2263

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mimimi

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
: 19 Ocak 2019, 13:45:38
Merhabalar bir makine ile alakalı hesapraporu incelerken resimdeki gibi bir Mecc momenti hesabı gördüm fakat nasıl bulundugunu anlayamadım. degerli vaktinizi ayırıp yardımcı olabilirseniz cok seviniriim.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 21 Ocak 2019, 08:21:58
İyi Günler Çizmiş olduğunuz resme istinaden açıklamaya çalışıyorum. Makine ayakları arası mesafeden (yaylar arası mesafeden) makine ağırlık merkezinin yerini çıkartıyortıp 2 ye bölüyorsunuz. Çıkan sonuç cinsi m olarak ayarlayıp. Makine Ağırlığı ile çapıyorsunuz makine ağırlığını kN olarak alabilirsiniz veya ton olarak alabilirsiniz. dolayısıyla sonuçta elinizde kNm veya tm cinsinden bir moment değeri elde edeceksiniz.

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #2 : 21 Ocak 2019, 13:31:22
Merhabalar,
Bu konu biraz dinamiğe kaydığı için birşey yazamadım. Zaman bağlı bir değişim söz konusu var mıdır Emrah Bey burada benim teorik bilgim sınırlı.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı mimimi

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 21 Ocak 2019, 14:33:11
İyi Günler Çizmiş olduğunuz resme istinaden açıklamaya çalışıyorum. Makine ayakları arası mesafeden (yaylar arası mesafeden) makine ağırlık merkezinin yerini çıkartıyortıp 2 ye bölüyorsunuz. Çıkan sonuç cinsi m olarak ayarlayıp. Makine Ağırlığı ile çapıyorsunuz makine ağırlığını kN olarak alabilirsiniz veya ton olarak alabilirsiniz. dolayısıyla sonuçta elinizde kNm veya tm cinsinden bir moment değeri elde edeceksiniz.

yani soruyu belki yanlış sordum bunun için kusura bamayın, işlemi anladım ama bu işlem ile Mecc denilen şey tam olarak nedir, bu değeri bulmanın mantığı nedir bunu sormak istemiştim. yani örnek olarak "bu değer sağ taraftaki yaya göre moment alınma işlemidir ve devrilme momentini verir" gibi bir yorum beklemiştim. kısaca Meec ne olabilir ve nası bulunabilir?

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 21 Ocak 2019, 16:03:33
:) Ben de bu işlemi gören nasıl böyle bir soru sorar diye düşünmüştüm ama yine soru sorulduğu için cevaplamak zorundaydım bildiğim kadarıyla. Şİmdi asıl sorunuza gelelim Mecc dediği olay aslında Moment eccentrically  tek taraflı yaya göre devrilme momenti oluşturmak burada önemli olan dönel makine yani tireşimli makinelerde temel ön boyutlarını olşturabilmek bu sisteminizde kütle betonu olacak yayların oturduğu yerde siz bu mont değerini tek başına bu noktaya verip temel de devrilme güvenliğinin sağlanıp sağlanamadığını kontrol etmeniz lazım makine devrilmesiyle alaklı değil. temel konsol boyunu ve kalınlığını belirlemede bu moment değerini kullanmanız lazım

Çevrimdışı mimimi

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 22 Ocak 2019, 10:42:26
:) Ben de bu işlemi gören nasıl böyle bir soru sorar diye düşünmüştüm ama yine soru sorulduğu için cevaplamak zorundaydım bildiğim kadarıyla. Şİmdi asıl sorunuza gelelim Mecc dediği olay aslında Moment eccentrically  tek taraflı yaya göre devrilme momenti oluşturmak burada önemli olan dönel makine yani tireşimli makinelerde temel ön boyutlarını olşturabilmek bu sisteminizde kütle betonu olacak yayların oturduğu yerde siz bu mont değerini tek başına bu noktaya verip temel de devrilme güvenliğinin sağlanıp sağlanamadığını kontrol etmeniz lazım makine devrilmesiyle alaklı değil. temel konsol boyunu ve kalınlığını belirlemede bu moment değerini kullanmanız lazım
Süper cevap o halde bu işlem yanlış olmuş oluyor çünkü tek bir yaya göre moment alınırsa (sağ taraf) Meec=(W*(Bspring/2))-w*hcg....yani ağırlık merkezinin yüksekliği hcg yi neden 2'ye bölmüşler bunu anlamadım. bu gerçek bir işin hesap raporu..

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #6 : 22 Ocak 2019, 11:40:51
hcg dediği olay height center grade ağırlık merkezi ama makine içerisinde dolu bir ağırlık varsa onun oluşturduğu ağırlık merkezi olabilir raporu veya çözümü nasıl yaptılar neye göre yaptılar onu oturup baştan kurmak lazım formülleri tek bir formüle bakarak bundan sonrası için ileri derece de yorum yapmak yanlış olur