LİNEER ANALİZ İLE NONLİNEER ANALİZ ARASINDAKİ FARK

Başlatan ZelalForumun Sta4CAD

Yanıt: 7
Gösterim: 7924
Son İleti 24 Ekim 2018, 19:46:30
Gönderen: osmanbayrak
Nonlineer analiz hakkında yardım edebilir misiniz?

Başlatan omer.farukForumun Sap2000

Yanıt: 5
Gösterim: 2537
Son İleti 12 Şubat 2020, 11:57:10
Gönderen: osmanbayrak
Sap 2000 de nonlineer modelde etkin kesit rijitliği

Başlatan egielifForumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 1896
Son İleti 05 Nisan 2020, 02:12:14
Gönderen: batubay

Nonlineer Analizde Response Spektrum Kombinasyonu

batubay · 2295

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Sap2000de oluşturduğum kombinasyonları nonlineer kombinasyonlara otomatik olarak çeviriyorum fakat normal deprem yükleri nonlineer casein içine girerken response spektrum olarak tanımlanan deprem caseleri nonlineer casein içine girmeyip kombinasyonun içinde ayrıca duruyor. Bu doğru bir yaklaşım mı? Eğer değilse nasıl bir çözüme gitmemi önerirsiniz?

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı itucivilarchitect

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #1 : 18 Temmuz 2019, 17:11:17
Response spectrum analizi aslında bir lineer analizler toplamı. Her moda karşılık gelen periyotlara göre deprem yükünün kütle katılımı dikkate alarak uygulandığı lineer analizlerin bir toplamı gibi. O nedenle nonlinear case olarak Sap2000'de tanımlayamazsın.
Bence şöyle yapabilirsin. Deprem yüklerini load pattern olarak tanımla. Mesela Ex, Ey, -Ex, -Ey gibi. Sonra bu yüklemeni istersen kendin user coefficient olarak gir, istersen Sap 2000'de tanımlanan yönetmelik parametrelerini kullanarak oluştur. Daha sonra bu dört deprem case'ni nonlineer case olarak kombinasyonlarına ekle.
Eğer senin yapın eşdeğer deprem yükü yöntemi ile çözülemeyecek kadar düzensiz bir yapı türünde ve eşdeğer deprem yükü doğru sonuç vermez diyorsan, bu durumda pushover  ya da time history gibi ileri analiz yöntemlerini kullanman gerekir.

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #2 : 18 Temmuz 2019, 17:56:05
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Response spectrum analizi aslında bir lineer analizler toplamı. Her moda karşılık gelen periyotlara göre deprem yükünün kütle katılımı dikkate alarak uygulandığı lineer analizlerin bir toplamı gibi. O nedenle nonlinear case olarak Sap2000'de tanımlayamazsın.
Bence şöyle yapabilirsin. Deprem yüklerini load pattern olarak tanımla. Mesela Ex, Ey, -Ex, -Ey gibi. Sonra bu yüklemeni istersen kendin user coefficient olarak gir, istersen Sap 2000'de tanımlanan yönetmelik parametrelerini kullanarak oluştur. Daha sonra bu dört deprem case'ni nonlineer case olarak kombinasyonlarına ekle.
Eğer senin yapın eşdeğer deprem yükü yöntemi ile çözülemeyecek kadar düzensiz bir yapı türünde ve eşdeğer deprem yükü doğru sonuç vermez diyorsan, bu durumda pushover  ya da time history gibi ileri analiz yöntemlerini kullanman gerekir.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Evet CSI açıklamasında da RS'un lineer olduğu ve nonlineer olarak uygulanamayacağını söylüyor. Benim asıl merak ettiğim nonlineer case ile lineer RS caselerini aynı kombinasyonda kombinlemek doğru olur mu? Çelik bir sistem çözerken gerek ikinci mertebe etkileri gerekse sistem ön kusurlarını göz önüne alabilmemiz için kesinlikle nonlineer analize girmemiz gerekiyor. Yönetmelik aynı şekilde hem response hem eşdeğer depremi aynı anda isteyip dolayısıyla en namüsait durumu kullanmamızı istiyor. Yani hem nonlineer hem de RS kesinlikle şart. Statik itme veya zaman alan ise ayrı ayrı olarak bambaşka konular ve hiç tecrübem yok. Böyle garip bir konu için 1 haftadır düşünüyorum ama herhangi bir çıkar yol bulamadım açıkçası.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı itucivilarchitect

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 18 Temmuz 2019, 19:16:02
Bence sorunun cevabı yaptığın hesap sonucunu nasıl değerlendirdiğine ve yorumladığına bağlı. Ben şöyle yapardım. Lineer bir deprem analizi, response spektrum deprem analizi ve nonlinear eşdeğer deprem yükü analizini yapıp sonuçları kıyasladım. Hem oluşan kuvvetlere hem de deplasmanlara bakıp en elverişsiz duruma göre hareket ederdim.
Doğru olur mu diye sorduğun sorunun cevabını herhangi bir standart "evet doğru" ya da "hayır doğru" değil diye vermeyecektir. Bence analiz sonuçlarını kendi mühendislik süzgecinden de geçirerek karar verebilirsin.
Prensip olarak lineer ve nonlineer case aynı kombinasyonda olmaz. Bunun örneğini bir standartta ya da uygulamada görmedim. Eğer ikinci mertebe etkileri önemsenmeyecek kadar az ise zaten lineer analiz yapabilirsin. Değilse tüm analiz caselerinin nonlineer olması daha uygun olur. İkisinin arasında bir seçenek yok gibi. Yani bu durumda lineer ve nonlineer caselerin kombinasyonu diye bir durum söz konusu olmaz.
Sanırım eşdeğer deprem yükü yöntemine güvenemeyerek RS analizi yapmak istiyorsun ama bunu da nonlineer yapamadığın için bundan da emin olamıyorsun. Aradığın çıkar yol kesin bir cevap olabilir ama mühendislik de biraz yaklaşık hesap, kabul ve sonuçları yorumlama işi. Kolaylıklar diliyorum

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #4 : 21 Temmuz 2019, 14:46:08
Merhabalar,

Sap2000de bahsettiğiniz nonlineerite serbestlik derecesi nonlineeritesidir. Herhangi bir malzemenin nonlineer kısmını kullanarak analiz etmeyecektir. Ayrıca geometrik nonlineeriteyide hesaplamayacaktır. Load case kısmından oluşturduğunuz nonlineerite tabi statik itme analizi yapmıyorsanız çubukları sadece basınca çalıştırma, yayları sadece basınca çalıştırma, çubukların sadece eksenel kuvvet almasını sağlaması gibi modellere ulaşabilirsiniz. Malzemenin lineer kısmını kullandığını unutmayın.

Kolay gelsin

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #5 : 21 Temmuz 2019, 15:04:31
Merhabalar,

Sap2000de bahsettiğiniz nonlineerite serbestlik derecesi nonlineeritesidir. Herhangi bir malzemenin nonlineer kısmını kullanarak analiz etmeyecektir. Ayrıca geometrik nonlineeriteyide hesaplamayacaktır. Load case kısmından oluşturduğunuz nonlineerite tabi statik itme analizi yapmıyorsanız çubukları sadece basınca çalıştırma, yayları sadece basınca çalıştırma, çubukların sadece eksenel kuvvet almasını sağlaması gibi modellere ulaşabilirsiniz. Malzemenin lineer kısmını kullandığını unutmayın.

Kolay gelsin

Cevabınız için teşekkür ederim. Amacım sadece ikinci mertebe etkilerini göz önüne almak. Malzemenin herhangi bir plastik davranış sergilemesini istemiyorum.