SUBSCRİPT OUT OF RANGE HATASI (STA4CAD)

Başlatan gizemnurForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 1
Gösterim: 3888
Son İleti 24 Nisan 2017, 10:04:45
Gönderen: Medeniyet Mühendisi
STA4CAD ÜCRETSİZ EĞİTİM AYRINTILI

Başlatan serkan19566Forumun Sta4CAD

Yanıt: 12
Gösterim: 5378
Son İleti 08 Kasım 2018, 20:56:40
Gönderen: serkanbektas
Sta4CAD Görsel Eğitim Seti Video İndirme Linkleri

Başlatan Medeniyet MühendisiForumun Sta4CAD

Yanıt: 12
Gösterim: 22137
Son İleti 23 Şubat 2019, 13:11:34
Gönderen: hayriozturk61@hotmail.com

STA4CAD YIĞMA YAPI

kenpaci · 3900

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kenpaci

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
: 02 Eylül 2019, 22:13:10
Sta4 CAD V14 kullanıcısıyım ve tek katlı bir yığma yapı modellemek istiyorum. Modelleme ile ilgili sorunlarım şunlar:

a) "Data Kontrol" penceresinde duvar üstü hatıllardan ayrı kirişler atıyorum ve genişlikleri 20cm olduğu için Bw<25 uyarısını vermekte.  Daha önceki versiyonda bunu algılayıp hata vermiyordu diye hatırlıyorum. Bu da beni yapıyı yığma olarak tanıtıp tanıtamadığım sorusuna getiriyor.

b) Yönetmelik madde 11.3.2'de bahsi geçen "Yapısal çözümleme, sonlu elemanlar veya eşdeğer çubuk yöntemlerinden biri kullanılarak yapılabilir." ibare ile ilgili olarak Sta4 CAD içerisinde "FEA ANALİZ" yaparak mı bu maddeye uyabiliyorum yoksa "lineer çözüm" eşdeğer çubuk yöntemini karşılamakta mıdır? (11.3.3 ve 11.3.4' ü okudum, anladım fakat Sta'da raporları incelesem de tam olarak hangisi hangisine denk gelmekte bulup emin olamadım. )

c) Duvar malzemelerinin değerlerini "PERFORMANS" sekmesinden tanımlayıp atama yapıyoruz. Analiz sonucunda da yapı performansı ile ilgili başlık geliyor. Bu yeni bir yapı olmasına rağmen bu başlığın gelmesi doğru mudur? Yoksa yine bir yerde hata mı yapıyorum?

Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #1 : 07 Eylül 2019, 17:01:08
Merhabalar. Öncelikle kolaygelsin.
a)Duvar üsttü hatılları girecekseniz eğer öncellikle panel elaman olarak tanımladığınız duvarları seçmelisiniz. Bunu  kat düzenleme özellikllerinden yığma duvarları işaretleyip genel bilgi değişikliğini basarak yığma duvar ile ilgili verilerin olduğu pencere açılacak. Buradan Do değimiz parametre duvar üstü hatılı ifade ediyor. sadece yükseklik olarak girebilirsiniz.

b)  Yönetmelik madde 11.3.3'de bahsi geçen "Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılacak çözümlemede'' çözümü için opsiyonlardan Tüm Yapının Fea Analizini işaretlemeniz yeterli.
Yönetmelik madde 11.3.3'de bahsi geçen ''Eşdeğer çubuk yöntemi kullanılarak yapılacak çözümlemede'' çözümü için ise bildiğimiz liner çözümü yapmanız yeterli olacaktır.
c) Bu sorunun cevabını aslında vermişsiniz. Performans ayarlarından panel duvar olarak tanımlanan yığma duvarın malzemesini E2 ile E9  arasında girdiğimiz için analiz sonucunda yapı performansı olarak gösteriyor. Yani normal betonarme yapıda olduğu gibi yetersiz elamanları bize doğru bir şekilde gösteriyor. OrAdaki bu yazı sizi yanıltmasın.
 Tekrardan aklınıza takılan sorular olursa cevaplamaya çalışırım. yanlış olduğum yer varsa mutlaka bilen arkadaşlar uyarır.
kolay gelsin...

Çevrimdışı MUSTAFA BİÇER

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 10 Haziran 2022, 14:17:22
Merhaba  kolay gelsin şu sıkıntıyı nasıl çözebiliriz duvar kalınlığını artırmadan
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 12 Haziran 2022, 14:12:03
Merhabalar, modeliniz görmediğim için nasıl modellediğiniz hakkında bir bilgim yok, bundan dolayı aldığınız bu sonuç modelleme hatasıda olabilir yada kesit yetersizliğide olabilir.  Model datanızı yüklerseniz size yardımcı olabilirim.

Çevrimdışı MUSTAFA BİÇER

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #4 : 13 Haziran 2022, 13:31:50
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Merhabalar, modeliniz görmediğim için nasıl modellediğiniz hakkında bir bilgim yok, bundan dolayı aldığınız bu sonuç modelleme hatasıda olabilir yada kesit yetersizliğide olabilir.  Model datanızı yüklerseniz size yardımcı olabilirim.
merhaba buraya nasıl yükleyeceğim ki dosyayı araştırdım ama bulamadım

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 13 Haziran 2022, 22:26:55
wetransfer linki verebilirsiniz....

Çevrimdışı MUSTAFA BİÇER

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #6 : 13 Haziran 2022, 22:38:20
Öncelikle ilginize teşekkür ederim yapım bu şekilde yanlışım varsa nerede bildirirseniz sevinirim Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #7 : 14 Haziran 2022, 12:08:24
Binanızı inceledim, binanızla ilgili ne yapmak istediğiniz açıklarmısınız? Zemin kat betonarme üst kat yığma, yığma binada ne tür malzeme kullanmak istiyorsunuz?
Yapınız mevcut bir bina mı?
qt değerinizi kontrol edermisiniz?
Kullandığınız yığma duvar malzemesinin mukavemet ve mekanik özelliklerini nedir? Vs...

Çevrimdışı MUSTAFA BİÇER

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #8 : 16 Haziran 2022, 11:29:24
Merhaba öncelikle ilgi ve alakanıza teşekkür ederim sorunu çözdüm ben tasarlama aşamasında sıkıntı yaptım pencerelerin bazılarını yığma duvar halindeyken yaptım program hata verdi o yüzden