TBDY 2018 Sta4 cad analiz

Başlatan bursa16Forumun Sta4CAD

Yanıt: 1
Gösterim: 2942
Son İleti 11 Mart 2019, 13:43:40
Gönderen: baris.ozgun
tbdy 2018 eğitim el kitabını arıyorum.

Başlatan eowForumun Kanun ve Yönetmelikler

Yanıt: 2
Gösterim: 4281
Son İleti 11 Kasım 2021, 13:25:54
Gönderen: sweetchild
2018 İNŞAAT BİRİM FİYATLAR

Başlatan ergunemlekForumun Hakediş ve Metraj

Yanıt: 41
Gösterim: 20131
Son İleti 10 Aralık 2018, 00:23:47
Gönderen: ismailhayat

2018 Deprem Yön. G+Q+0.2S Kombinasyonu Sorunu (Endüstriyel Yapı)

setede · 1777

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı setede

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Merhaba,

2018 Yönetmeliğinde G+Q+0.2S+E şeklinde bir kombinasyon var. Normal bir 5-6 katlı yapıyı yaparken kar yükünün 0.2 ile çarpılması makul ancak endüstriyel yapılarda (hal yapısı) çatıda sadece kar yükü var ve başka hareketli yük yok. Özellikle Erzincan civarından bazı projeler görüyorum ve kar yükü 0.2 ile çarpıldığı için ciddi şekilde depremin etkisi kayboluyor. Bir iki itirazım oldu ama gelen savunma "yönetmelikte yazıyor" şeklinde.

Hiç yönetmelik olmasa bile kar yükünün sadece %20 si deprem kombinasyonuna alınır mı diye düşünmek lazım aslında. Bir yapıda sadece kar yükü hareketli yük olarak tanımlı ise sırf yönetmelikte bu tip bir  tanım var diye kar yükü azaltmak ne derece doğru? Bunun başka yönetmelikler bir istisnası ya da notu var mıdır?

Selamlar

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Merhaba. Öncelikle kombinasyon eksik. Bunu bir tarafa koyarsak kombinasyonda kar yükünü 0.2 ile çarpmak deprem kuvvetini neden etkilesin? Mass source ile ilgili düşünceleriniz varsa onu etkileyen bir durum yok. Hangi programı kullanıyorsunuz ayrıca?

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı setede

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba. Öncelikle kombinasyon eksik. Bunu bir tarafa koyarsak kombinasyonda kar yükünü 0.2 ile çarpmak deprem kuvvetini neden etkilesin? Mass source ile ilgili düşünceleriniz varsa onu etkileyen bir durum yok. Hangi programı kullanıyorsunuz ayrıca?

merhaba.

deprem yükü etkilenir demedim sorumda. depremli durum kombinasyonu etkisiz kalıyor diye belirttim.

Emniyet gerilmesine göre 3 sene önce bu hesabı yapıyor olsak "G+Q+E" şeklinde bir kombinasyon olacaktı. Ya da İMO nun kitapçığındaki kombinasyonu kullanırsak "G+S+0.7E" olacaktı. Şimdi taşıma gücü olmasına rağmen endüstriyel bir yapıda "1.2G+0.2S+E" kullanılıyor. Emniyet gerilmesi için de "G+0.2S+E" oluyor. Bu bana çok güvensiz geliyor.

« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2020, 23:08:16 Gönderen: setede »