Sap2000 ignore seismic code?

Başlatan ratus84Forumun Sap2000

Yanıt: 2
Gösterim: 1498
Son İleti 03 Nisan 2022, 03:11:13
Gönderen: mhmtkrtl
sap2000 de betonarme kapak tasarımı için yardım

Başlatan YAHYA42Forumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 2032
Son İleti 14 Temmuz 2020, 22:52:45
Gönderen: YapıMühendisi
Sap2000-Tepki Spektrumu-Negatif Deprem Yönü Tanımlama Hk.

Başlatan civilmemberForumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 1926
Son İleti 11 Nisan 2019, 07:25:30
Gönderen: önder daştan

Sap2000 ile Ambar ve depo benzeri yapılar hakkında bir sorum olacak

furkan_f · 4913

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı furkan_f

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Arkadaşlar sap2000 ile çelik makas tasarımıyla ilgili izlediğim bir çok videoda deprem yüklemesinin yapılmadığını gördüm. Oluşturulan tüm yükleme kombinasyonlarında deprem harici yükler uygulanarak boyutlandırma yapıldı bunun sebebi nedir. Neden depo, ambar gibi tek katlı çelik yapılarda deprem yüklemesi yapılmıyor bileniniz varmı???

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Konu Sap2000 bölümüne taşınmıştır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı Flora

• Yazar
    • +11/-4
Alıntı yapılan: furkan_f
Arkadaşlar sap2000 ile çelik makas tasarımıyla ilgili izlediğim bir çok videoda deprem yüklemesinin yapılmadığını gördüm. Oluşturulan tüm yükleme kombinasyonlarında deprem harici yükler uygulanarak boyutlandırma yapıldı bunun sebebi nedir. Neden depo, ambar gibi tek katlı çelik yapılarda deprem yüklemesi yapılmıyor bileniniz varmı??
Videolarda o kısım eksik olabilir. Deprem hesabı için gereken işlemler gösterilmemiş olabilir. Ancak Deprem yükünün binaya etkitilmesi gerekiyor. 

Çevrimdışı furkan_f

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Alıntı yapılan: Flora
Alıntı yapılan: furkan_fArkadaşlar sap2000 ile çelik makas tasarımıyla ilgili izlediğim bir çok videoda deprem yüklemesinin yapılmadığını gördüm. Oluşturulan tüm yükleme kombinasyonlarında deprem harici yükler uygulanarak boyutlandırma yapıldı bunun sebebi nedir. Neden depo, ambar gibi tek katlı çelik yapılarda deprem yüklemesi yapılmıyor bileniniz varmı??Videolarda o kısım eksik olabilir. Deprem hesabı için gereken işlemler gösterilmemiş olabilir. Ancak Deprem yükünün binaya etkitilmesi gerekiyor.

Çok katlı çelik yapılarda deprem yükü bina kütle merkezine etki ettiriliyor bu doğru ama depo ambar tipi rijit diyafram oluşturulmayan tek katlı çelik kafes sistemler ile üstü kapatılmış yapılarda bizzat uygulanmış projelerde dahi deprem yükünün hesaba katılmadığını gördüm. Sebebini çok araştırmama rağmen öğrenemedim...

Çevrimdışı Flora

• Yazar
    • +11/-4
Böyle bir şeyi ilk defa sizden duyuyorum. Ben  her türlü çelik yapıda deprem yükünü etkitiyorum. Başka türlü yanlış bir modelleme ve kabul yapılmış oluyor.

Çevrimdışı furkan_f

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Alıntı yapılan: Flora
Böyle bir şeyi ilk defa sizden duyuyorum. Ben  her türlü çelik yapıda deprem yükünü etkitiyorum. Başka türlü yanlış bir modelleme ve kabul yapılmış oluyor.
Bende sizin yaptığınız gibi olması gerektiğini düşünüyorum.Sap2000 i yeni öğrenmeye başladım izlediğim videolarda kafes sistemlere deprem yükü etki ettirilmiyordu hiç birinde o yüzden kafama takıldı...

Çevrimdışı mustafayilmaz55

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
arkadaslar elınızde ornek sap2000 depo hangar projesı varmı=?  kafes sıstemsız olursa daha makbul olur sımdıden tsk.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Eğer video izliyorsan girmemiş olabilir.İncelediğim kitaplardada hepsini girmiyorlar zaman zaman giriyorlar öğretmek amaçlı olduğu için.Girmen gerekli o yapınında depremden etkileneceği kuşkusuz.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap