Teklada malzemelerin sadece rengini değiştirme

Başlatan sozcanForumun Tekla/Xsteel

Yanıt: 3
Gösterim: 3095
Son İleti 16 Kasım 2017, 02:45:23
Gönderen: Emre Kemal
İVME — YER DEĞİŞTİRME SPEKTRUMLARI

Başlatan Medeniyet MühendisiForumun Makaleler - Tezler

Yanıt: 1
Gösterim: 3281
Son İleti 09 Şubat 2015, 13:21:24
Gönderen: mtsk
Çizilmiş modelde profil bilgilerini değiştirme

Başlatan ahmetbiriForumun Sap2000

Yanıt: 2
Gösterim: 2160
Son İleti 20 Mart 2018, 13:44:50
Gönderen: osmanbayrak

Yer Değiştirme

batubay · 1944

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
: 05 Ekim 2019, 22:34:26
Merhaba. Kafama bir soru takıldı ve maalesef cevabını bulamadım. Büyük ihtimalle de cevabı yok ama yine de bir umut sormak istedim. Sap2000de düğüm noktalarına istediğimiz bir miktarda yer değiştirme vermemiz mümkün mü? Mesnetlere değil sadece düğüm noktalarına. Yada bucklingde olduğu gibi sistemin 150 mm yer değiştirme yapması için tepe noktasına kaç kN kuvvet uygulamam gerekli? Kuvveti bulmak için büyük ihtimalle load optimizer işimi görür daha kurcalamadım fakat düğüm noktalarına yer değiştirme verme durumunu açıklığa kavuşturamadım. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.  :'(

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı insaatmuhendisi

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Yanıtla #1 : 06 Ekim 2019, 09:23:51
Çok iyi bilmiyorum ama yapılamaz gibi durmadı bana. Ben de bir kurcalayayım bakayım. Daha sonra editlerim tekrardan bir çözüm bulursam.

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #2 : 06 Ekim 2019, 10:12:25
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Çok iyi bilmiyorum ama yapılamaz gibi durmadı bana. Ben de bir kurcalayayım bakayım. Daha sonra editlerim tekrardan bir çözüm bulursam.

Öncelikle teşekkür ederim. Ben bayağı bir kurcaladım fakat türlü türlü çakallıklara rağmen beceremedim ama el elden üstündür. İyi haberlerinizi bekliyorum. :D

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #3 : 16 Ekim 2019, 12:51:11
Merhabalar Batubay Bey,

Bunu yapmak tabiki mümkün, sizin açıkladığınız olay yer değiştirmeye göre tasarım aslında. Ayrıca bunu nonlineer analizler ile de gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraflar yapmak istediğiniz konusunda sizlere yardımcı olabilir. (Bazı kısımlar Sap2000'de bulunmamatadır ETABS'ı kullanabilirsiniz.)

Buna ek olarak direk tasarım kısmından istenilen deplasmana ulaşmakta mümkündür;

Ayrıca yapacağınız doğrusal olmayan analizler ile deplasman kontrollü analizde gerçekleştirmeniz mümkündür. Lütfen aşağıdaki resimleri inceleyiniz.

*Model ve analiz hakkında daha detaylı bilgi paylaşılmalıdır.

Sorularınız olursa lütfen aktarın vakit buldukca ilgileneceğim. İyi çalışmalar.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #4 : 16 Ekim 2019, 23:09:18
Merhabalar Batubay Bey,

Bunu yapmak tabiki mümkün, sizin açıkladığınız olay yer değiştirmeye göre tasarım aslında. Ayrıca bunu nonlineer analizler ile de gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraflar yapmak istediğiniz konusunda sizlere yardımcı olabilir. (Bazı kısımlar Sap2000'de bulunmamatadır ETABS'ı kullanabilirsiniz.)

Buna ek olarak direk tasarım kısmından istenilen deplasmana ulaşmakta mümkündür;

Ayrıca yapacağınız doğrusal olmayan analizler ile deplasman kontrollü analizde gerçekleştirmeniz mümkündür. Lütfen aşağıdaki resimleri inceleyiniz.

*Model ve analiz hakkında daha detaylı bilgi paylaşılmalıdır.

Sorularınız olursa lütfen aktarın vakit buldukca ilgileneceğim. İyi çalışmalar.

Merhaba. Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim ama önceden de belirttiğim gibi düğüm noktalarına hareket vermem gerekiyor mesnetlere değil. Her ne kadar deplasmanı vermiş gibi gözükse de o nokta mesnet değilse çalışmıyor. Displacement target için de dizayn yaptırmam gerekir. Maalesef bu da istediğimi karşılamıyor. 50mm dersem o noktanın 50mm yer değiştirme yapması için gerekli profili bana verir ama burada profil sabit. Elle çözdüğüm sistemde matris deplasman kullanarak terse gitmeye çalışacağım. Olursa mantıken sap2000de de olur ama nasıl?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #5 : 16 Ekim 2019, 23:30:12
Tam olarak ne yapmayı planlıyorsun konuyu daha detaylı anlatabilirseniz daha faydalı düşünceler çıkabilir. Eğer yapı sistemi çözecekseniz matris deplasman ile çözmeniz oldukca ama oldukca zaman alacaktır. Çözüm bulamadığımız taktirde sSisteminiz basit bir yapı ise Ansys veya abaqusten de çözebilirim.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #6 : 17 Ekim 2019, 06:53:07
Tam olarak ne yapmayı planlıyorsun konuyu daha detaylı anlatabilirseniz daha faydalı düşünceler çıkabilir. Eğer yapı sistemi çözecekseniz matris deplasman ile çözmeniz oldukca ama oldukca zaman alacaktır. Çözüm bulamadığımız taktirde sSisteminiz basit bir yapı ise Ansys veya abaqusten de çözebilirim.

Tekrardan merhaba. Aslında benimkisi sadece meraktan bir soru. Amacım sistem ve kuvvetten yer değiştirmeye gidebiliyoruz ama sistem ve yer değiştirmeden kuvvete gidebilir miyiz sorusuna cevap bulmaktı.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #7 : 17 Ekim 2019, 23:47:27
İyi akşamlar, ben yapılabileceğine inanıyorum. Siz sistemi koyun çözelim :) Benim bir ara matris deplasmanla çözdüğüm kiriş vardı olmadı onun üzerinden gidelim üniversiteye geçtiğimde size teorik çözümüde sap2000ine atayım.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)