ZEMiN KATTA TAMAMEN EMSAL A DAHIL OLMAYAN ALANLAR

Başlatan mertanozForumun Serbest Kürsü

Yanıt: 1
Gösterim: 2223
Son İleti 21 Mart 2018, 23:58:25
Gönderen: Medeniyet Mühendisi
Zemin İyileştirilme Yöntemleri

Başlatan Medeniyet MühendisiForumun Geoteknik Anabilim Dalı

Yanıt: 0
Gösterim: 3274
Son İleti 25 Mayıs 2015, 18:50:09
Gönderen: Medeniyet Mühendisi
İngilizce Zemin emniyet gerilmesi-Yatak Katsayısı-Zemin Raporu yorumu

Başlatan mimimiForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 1
Gösterim: 1853
Son İleti 30 Ocak 2019, 11:15:55
Gönderen: osmanbayrak

Zemin tespiti

crudus · 2627

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı crudus

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
: 13 Şubat 2023, 21:23:08
Öncelikle depremden dolayı milletçe başımız sağolsun. İnşallah bu acı günleri dayanışmayla atlatırız ve tecrübelerimizden dersler çıkarırız. Ben eskiden beri doğal afetleri göz önünde bulunduran biri olarak, deprem vesilesiyle küçük bir soru sormak istiyorum. Bu sene içerisinde bir arazi alacağım ancak arazi deprem bölgesinde olduğu için tek kat ya prefabrik ya da bungalov tarzı bir ev yapacağım. Son 4-5 aydır neredeyse bölgedeki tüm arazilere baktım. Tarla, bahçe, zeytinlik vs. ancak bazı yerler özellikle bahçe statüsünde olan yerleri dolaştığımda zeminin balçık kıvamında olduğunu gördüm. Sulak alan olduğundan dolayı zaten bahçe yapıldığı ve içerisinde mevcut meyve ağaçları olduğu için zeminin herhangi bir yapıya uygun olmadığını hissettim, bilmiyorum ne kadar doğru.

Kısacası bir arazi almadan önce zeminin nasıl olduğunu nereden anlayabilirim? Kumluk mu, kayalık mı, düz toprak mı, dere üstü mü vs bu gibi bilgileri belediyeden mi talep etmem lazım? Googleda bazı yerlere baktım ancak kırsal alanı değil, şehir merkezindeki yerleri gösteriyor. Yardımcı olursanız sevinirim.