Kolon N_M ve Deprem Rüzgar ecxcel dosyaları hk.

Başlatan EdoRuzForumun Öneri, Düşünce ve Şikayetleriniz

Yanıt: 2
Gösterim: 2895
Son İleti 24 Ekim 2018, 19:56:54
Gönderen: osmanbayrak
RÜZGAR YÜKÜ YARDIM

Başlatan Mühendis44Forumun Etabs

Yanıt: 0
Gösterim: 2720
Son İleti 26 Nisan 2016, 14:04:39
Gönderen: Mühendis44
RÜZGAR YÜKÜ ANALİZİ

Başlatan jakuza99Forumun Sap2000

Yanıt: 10
Gösterim: 3409
Son İleti 01 Ekim 2017, 15:53:03
Gönderen: osmanbayrak

Rüzgar yükünü ele alırken kullanılacak yönetmelik hangisi?

koseku · 4385

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koseku

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • Linkedin sayfam
    • E-Posta
Merhaba, şimdiye kadar TS498'i kullanıyordum ancak  "TS-EN-1991-1-3-Genel-Etkiler-Rüzgar-Etkileri" adlı eurocode'dan çeviri başka bir yönetmelik daha var.
Bunlardan hangisini kullanmamız gerekiyor?

Statiker

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba, şimdiye kadar TS498'i kullanıyordum ancak  "TS-EN-1991-1-3-Genel-Etkiler-Rüzgar-Etkileri" adlı eurocode'dan çeviri başka bir yönetmelik daha var.
Bunlardan hangisini kullanmamız gerekiyor?

TS-EN-1991-1-3-Genel-Etkiler-Rüzgar-Etkileri kısmı artık resmi rüzgar yükünü belirleme de kullanılan yönetmeliktir. TS nin yanındaki EN Europe Norm olarak ifade edilir. Yani artık Avrupa Standartlarıyla entegrelidir.

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı brccl

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
En-1991-1-4 rüzgar etkileri için excel yazmak daha mantıklı gibi geldi. Malum 498'e göre çok daha karmaşık. Bununla ilgili çalışma yapan var mıdır forumda? Ben tipik bir yapı için deneyeceğim. Bir de sap2000'de kendisi otomatik de verebiliyor mu? O şekilde kullanmak ne kadar doğru sonuçlar verir? Fikirlerinizi alabilir miyim?

Çevrimdışı brccl

• Azimli Çaylak
    • +1/-0

Çizelge 7.4a için çatı eğimine göre Cpe değerini bulabilmek için interpolasyon hazırlamaya çalıştım. Yönetmelikte -5 ile 5 arasında interpolasyon yapılmaz demiş, o kısmı tam anlamadım. 5 derecelik açı için hep "0" değeri mi girmeliyim?

Çevrimdışı brccl

• Azimli Çaylak
    • +1/-0

Aynı anda etki ettirdiğimizde birbirini sönümleme durumu olmaz mı? Tam olarak ifadeyi anlayamadım, açıklayabilecek birileri var ise çok sevinirim. Teşekkürler.

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Üstteki belirtilen şekil bir cephesi açık olan yapılar için geçerlidir. Böyle durumda yükleme kombinasyonları tamamen değişir. Standart yükleme durumu tüm cepheleri kapalı binalar içindir. Sol tarafı açık veya sağ tarafı açık veya her iki cephesi açık sadece çatı kaplaması olan binalar ve bunlara ek olarak rüzgarın sağdan soldan gelme durumuna göre çok farklılık gösterir.
Örnek olarak en olumsuz durum bence rüzgarın soldan estiği durumu baz alırsak sol cephesi açık sağ cephesi ve çatısı kapalı yapılar içindir.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Bu konuda Ahmet Topçuoğlunun güzel paylaşımları var onları incelemekte fayda bulunmaktadır.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı koseku

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • Linkedin sayfam
    • E-Posta
Geçenlerde kubbe bir uzay kafesin rüzgar yükünü girmek için bir excel hazırladım ama saatlarimi aldı bu yükleri teker teker her noktaya girmek (her noktaya farklı geldiği için)

Statiker

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
:D :D
çubuklar arası Shell tanımlayıp yüzeysel basınç verseydiniz kubbe tarzı olduğu için sap otomatik olarak zaten onun azaltmasını yapardı sizin girdiğiniz noktasal yük değerleri dikdörtgen bimalar içindir.
örnek olarak dairesel binaya aynı yüklemeleri yapmanız sadece kesit tesirlerini büyük çıkarmanızı sağlar. kubbe ve dairesel geometrili yapılarda emme kuvvetinden dolayı azaltma meydana gelir.

Çevrimdışı brccl

• Azimli Çaylak
    • +1/-0

Kendimce basit bir excel oluşturmaya çalıştım. Osman Bey, Ahmet Topçuoğlu paylaşımlarını aradım ancak bulamadım. 0 derece için hesap yaptığımızda da hem X hem de Y yönünde etki ettiriyoruz. 90 derece için de hem X hem de Y yönünde etki ettiriyoruz. Böyle olunca bir tarafta sönümleme olurken, diğer tarafta arttırıcı etkisi olmuş oluyor. Yanlış anlayıp anlamadığımı çözmeye çalışıyorum.
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2019, 11:37:41 Gönderen: brccl »

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta

Kendimce basit bir excel oluşturmaya çalıştım. Osman Bey, Ahmet Topçuoğlu paylaşımlarını aradım ancak bulamadım. 0 derece için hesap yaptığımızda da hem X hem de Y yönünde etki ettiriyoruz. 90 derece için de hem X hem de Y yönünde etki ettiriyoruz. Böyle olunca bir tarafta sönümleme olurken, diğer tarafta arttırıcı etkisi olmuş oluyor. Yanlış anlayıp anlamadığımı çözmeye çalışıyorum.

Dosya açılmıyor

Çevrimdışı brccl

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Şimdi düzelttim Emrah Bey.