ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA BÖLÜMÜ

erhanbaytak · 11208

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erhanbaytak

  • Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • İleti: 496
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
: 02 Mart 2018, 15:20:08
Şehir ve Bölge Planlama (ŞBP) Bölümü Nedir?
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Üniversitelerinde Lisans düzeyinde 4 yıl süreli akademik bölüm ve bu bölümlerin resmi adıdır. Şehircilik ve Bölge Planlama olmak üzere iki anabilim dalından oluşmaktadır. Bu bölümden mezun olanlara resmi olarak Şehir Plancısı ünvanı verilmektedir.

Bölümü tercih etmek isteyen adaylar sayısal puan ile bölüme başvuru yapabilirler. Sayısal puan ile girilen bir bölüm olmasına rağmen, bölümün derslerine göz atacak olursanız, büyük çoğunluğunun sözel ve eşit ağırlık bölümlerine ait dersler olduğunu görebilirsiniz.Lisans dönemi boyunca verilen teorik derslerin yanında uygulamasının yapıldığı proje dersi de vardır. Şehir ve Bölge Planlama Lisans eğitimi bölümün olduğu üniversiteye göre değişiklik gösterse de teknik gezilerin olduğu, gezerken okuduğunuz bir bölümdür. Eğer iyi bir Şehir Plancısı olmak istiyorsanız hem çok okumak, hem çok gezmek zorundasınız. Grup çalışmalarının yoğun olduğu bu bölümde birçok insanla birlikte çalışmayı ve sabretmeyi de öğreneceksiniz.

Hangi Adaylar Tercih Etmeli
Diğer bilimlerden farklı olarak disiplinler arası çalışmalara ilgi duyan ve mekânsal meseleleri merak eden, bunları algılamak ve öğrenmek ve çözüm sunmak isteyen her üniversite adayı bu mesleğin konularıyla ilgili lisans ve lisansüstü derslerini başarmaları ve üniversite dışında yaptıkları çalışmalarını çoğaltmaları bu işte çalışacaklardan istenen özelliklerdir.

Kimler Şehir ve Bölge Planlama bölümünü tercih etmeli konusunda belirli bir kriter olmamakla birlikte şu özellikleri barındıran kimseler Şehir ve Bölge Planlama konusunda başarılı olmaktadırlar;

Yaşam alanında gelişen olay ve olguların farkında olan,
Çizerek düşünebilen,
Fikirlerini görsellerle alıcıya iletebilen,
İnovatif olan,
Çok yönlü düşünebilen,
karakterler arasında bağ kurabilen,
empati kurabilen,
tasarım kabiliyeti yüksek,
Mekansal analiz yönü kuvvetli olan,
Çoklu verilerden bilgi sentezleyebilen,
Kişiler bu bölümü tercih edebilirler.

ŞBP-Şehir ve Bölge Planlama Dersleri
Şehir ve Bölge Planlama disiplinler arası bir bölüm olduğu için sosyoloji, harita, jeoloji, matematik, tarih, mimarlık, iktisat(ekonomi), temel sanat, peyzaj ve ulaşım gibi şehri ilgilendiren birçok bölümden de ders alacaksınız.

Lisans dönemi boyunca alacağınız derslerin isimleri üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir.  Genel olarak göz atacak olursak;

Yabancı Dil
Türk Dili
Atatürk İlke ve İnklapları
Matematik
Proje Dersleri
Şehir ve Bölge Planlamaya Giriş
Kent ve Planlama Tarihi
Şehir Ekonomisi
Kent Sosyolojisi
Harita Bilgisi
Planlama ve Jeoloji
Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Planlama
İmar ve Çevre Hukuku
Teknik Resim
Planlama Kuramları
Kentsel Ulaşım Planlaması
Araştırma Yöntem ve Teknikleri
Mimarlık Bilgisi
Yerleşme ve Konut Politikaları
Kentsel Alt Yapı Planlaması
Fiziksel Çevre Kontrolü
Şehir ve Çevre Mühendisliği
Peyzaj Planlaması ve Tasarımı
Kentsel Tasarım
Bölge Planlama
Metropolitan Planlama
Turizm ve Çevre
Bitirme Projesi/Tezi gibi dersleri almanız muhtemeldir.
Okumaya başladığınız andan itibaren size gelecek Dört senelik mi ? , şimdi siz neyi planlıyorsunuz ?, çevre mühendisliği mi yani ? vb. sorular sizi yıldırmasın.

Her şeye rağmen bölümü seveceksiniz ! ????

Uluslararası Platformlarda Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
Uluslararası platformlarda ŞBP Bölümü şu isimlerle anılmaktadır, yurt dışı eğitim düşünüyorsanız bu ifadelerle arama yapabilirsiniz.

Urban and Regional Planning
City and Regional Planning
Urban Planning


ŞBP-Şehir ve Bölge Planlama Uzmanlık Alanları
Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra yüksek lisans için gerekli şartları sağlayıp farklı alanlarda şehir plancısı kimliğinizle uzmanlık sağlayabilirsiniz. Uzmanlaşabileceğiniz bazı alanlardan bahsedecek olursak;

Kentsel Planlama
Kentsel Tasarım
Bölge Planlama
Kırsal Alan Planlama ve Tasarım
Kentsel Koruma ve Yenileme
Akıllı Kentler / Akıllı Şehirler
Şehircilik Tarihi
İmar Hukuku
Kentsel Kimlik ve Kalite Değerlendirmesi
Kentsel Ulaşım Planlaması
Stratejik Planlama
Afet ve Risk Yönetimi
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Uzaktan Algılama
Çevre Planlama
Turizm Planlaması
Kentleşme Politikası
Taşınmaz Ekonomisi
Gayrimenkul Değerleme gibi alanlarda uzmanlık sağlayabilirsiniz.


ŞBP-Şehir ve Bölge Planlama İş Olanakları
Google aramalarına baktığımızda en çok merak edilen konulardan biri ‘ŞBP-Şehir ve Bölge Planlama iş olanakları’ ve ‘ŞBP Şehir ve Bölge Planlama ne iş yapar’ sorguları olmuş. Biz de bu konu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık.

Şehir ve Bölge Planlama Lisans mezunu olan bir kişi Şehir Plancısı ünvanını almaktadır. Şehir plancısı ünvanını alan her plancı; plan yapmaya yetkili olan yerel, bölgesel ve merkezi yönetimlerde iş imkanı bulabilmektedir. Peki nedir bu yerel, bölgesel, merkezi yönetimler? Belediyeler, Valilikler, Kalkınma Ajansları ve Bakanlıklardır. Bu yönetimler dışında Şehir Plancıları Odasına kayıtlı özel planlama bürolarında da iş imkanı bulabilmektedirler. Ayrıca isteyenler kendi özel bürosunu da açabilmektedir. Çoğu meslek dalında olduğu gibi yeterliliklerini sağladıkları taktirde Üniversitelerde akademisyen olarak da devam edebilirler.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü interdisipliner bir alan olduğu için, birçok disiplin ile ortak çalışmalar yürütebilir. İçeriğinde kent bulunan herhangi bir alanda çalışmayı düşünecek olursanız o alan hakkında kısa bir çalışma yürüttükten sonra kent bakış açısıyla birlikte belirlediğiniz disiplinde ortak bir çalışma yürütebilirsiniz.

Bu genelleme ile birlikte kendini ilgili alanlarda geliştirmiş Şehir Plancıları şu alanlarda da çalışmaktadırlar;

Mimari ve Kentsel Tasarım ofisleri
Gayrimenkul Değerleme ve Geliştirme Şirketleri
Akıllı Kent Sistemleri Şirketleri
vb. Kent ile ile ilgili kuruluşlar…

Şehir ve Bölge Planlama (ŞBP) Maaş ve Ücretler
Google aramalarına baktığımız zaman ilk sıralarda ‘Şehir ve Bölge Planlama Maaş’ cümlesine rastladık ???? Bölümden mezun olduğunuzda ünvanınız Şehir Plancısı olacaktır. Farklı ve benzeri alanlarda uzmanlaşmadan Şehir Plancısı olarak kariyerinize devam etmeniz durumunda Şehir Plancıları Odasının bağlı olduğu Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetimince her yıl belirlenen mühendis, mimar ve şehir plancıları için  ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücreti 2018 yılı için 3750 TL olarak belirlenmiştir.

Yani normal şartlarda yeni mezun olan bir Şehir Plancısı, iş hayatına Brüt 3750 TL ücret ile başlamaktadır. Tekrar edelim normal şartlarda… ????

Şehir Plancısı Kimdir?
şehir ve bölge planlama, şehir plancısı kimdir ?, şbp, urban planner, urban planning, kentsel planlama, şehir planlamacısıŞehir Plancısı resmî olarak, 4 yıllık Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Lisans eğitimini tamamlayıp mezun olmuş kişidir.


Bu tanım ile birlikte Şehir Plancısı Kent ve Kentli’nin hakkını gözeten, Sürdürülebilirlik çerçevesinde Ekolojik, Toplumsal ve Ekonomik değerler ışığında Kentsel ve Bölgesel Stratejiler tasarlar ve bu kriterlere göre planlamalar üretir.

Şehir Plancıları interdisipliner meslek sahipleri oldukları için; tasarım, mühendislik, ekonomi, ekoloji, sosyoloji, psikoloji, tarih, istatistik kısacacası kent ve kentliye dair tüm alanlarda, en azından genel bilgilere sahip olmalıdırlar. Çünkü bir kent hakkında stratejik kararlar alınacağı zaman sayılan alanların ilgili uzmanları ile birebir görüşmeler yapıp strateji üretmek adına karşılıklı olarak veri ve bilgi analizlerine başvuracaktır.

Şehir Plancıları Kent ve Kentliler hakkında kararlar alınan mekanlarda Moderatör görevini üstlenirler. O yüzden her ne kadar iyi ve adil kararlar alsalar da kağıt üstündekilerin gerçek hayata geçebilmesi için bu kararları asıl karar verici olan politikacılara iyi pazarlamaları gerekir.« Son Düzenleme: 02 Mart 2018, 15:26:06 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap